EŞKÂL

EŞKÂL

Kısmetsiz adamımdır. Normalde fark etmeyip, doğrudan üstüne basmam lazımdı.
Görmemişim, 10 dakika içinde oracıktan 3 kez geçtiğim halde.
Birinde çöp dökme bahanesiyle çıktımdı, ikincisinde okuma gözlüğümü evde unuttuğum için geri dönüyordum, üçüncüsünde Millet Bahçesi Parkımızın vahşi ormanlarında maceradan maceraya atılmaya gidiyordum.
****
Hadi beni geçiniz! Bu dünyada yaşamıyorum, salt bedenim buralardadır, görmem, görmem!
Önüm sıra-ardım sıra onlarca insan da sokaktaydı.
Onlar da mı görmedi?
****
Kedi bokunu diyorum.
Hayvancağızın biri pislemiş, tam da apartmanın önüne, ikindi vakti. Hiç tanımadığım biri yanıma geliverdi;
-”Kapının önünde pislik var Gürsel Bey, bi uyarayım dedim”.
Sağ olun kardeşim mi demeli, bana ne yahu mu?
Anladım, ilgilenmemek yakışık almaz. Gıyabımda kötü de konuşulacak hem. Alışkınım, yüzüme karşı ağzını açamayacakların, yokluğumda iftira atmasına.
Sanki benim kedilerim sokak biliyo? Hepsi ev kedisi yahu!
Zaten kedin mi var derdin var bu dünyada! Kedi babası diye nam salmışsan üstelik, mahalledeki tüm kedi vakalarını senden bilir insancıklar!
Mecbur, döndüm yine gerisin geri…
****
Yan kapı komşumuz, kasap, ister istemez veteriner ruhludur;
-”Kedi boku bu”!
Karşı taksi durağının sahibi, belgesel uzmanı sayılır biraz;
-”Gürselciğim, köpek pisliğine de benziyor ha”!
Yılların terzisi, karşı sokak komşusu abimiz;
-”At pisliği olmasın, maşallah”!
Pideci kardeşimiz bilim insanıdır aynı zamanda;
-”İzler henüz taze. Yeni yapılmış Gürsel Abi”!
****
Çaycı geçiyordu. Uzaktan akrabayız, sever beni;
-”Gürsel, gördüm ben, bi kedi yaptı demin”.
-”Kim? Bizim Sarman mı”?
-”Yok, hayır, sizin Sarman’la bi hukukunuz var, selam-sabahınız var, yolda rastlaşıp konuşuyonuz, o yapar mı hiç? Tanıdık bi kedi diğildi zaten. Bildiğin, Tekirdi”.
-”Vay kerata”!
****
Gazete kâğıdı, ıslak mendil, peçete falan bişeyler bakınırken sağdan soldan, Gazi Caddemizin mucizevî çöpçüsü yetişti imdada.
Ömrümde bu kadar çalışkan bi herif görmedim. Vallahi görmedim, billahi görmedim. Dünyanın hiçbi belediyesinde, mesai kavramı olmaksızın 24 saat ter döken, salt ana caddeyi diğil, ona açılan sokakları da özenle süpüren başka bi temizlik personeli yoktur. Gerçek midir, yakıştırma mıdır anlamam, güya ”yorgunluk denen şeyi bilmemek” gibi bi hastalığı var imiş bu güzel çocuğun?
Öyle ya da böyle, iki dakikada yok etti kötü manzarayı.
Helal olsun aldığı maaş.
****
Bu esnada zabıta arkadaşlardan biri,-”Tam karşıda mobese kamerası var abi, istersen bulalım kediyi” dedi. Baktım ciddi söylüyor bunu. İnadına ben de ciddi pozlara büründüm. Gerek yok, en azından eşkâlini biliyoruz, diyiverdim, filmlerdeki dedektiflere benzer bi ses tonuyla;
-”Tekir”!
Ben bulurum kendisini!
****
Yeri geldi, sevgili avukatım Yusuf Uzun’a buradan sesleniyorum.
Kendisi şehrimizde ”ünlülerin avukatı” olarak bilinir. Gerçi, en ünlü müvekkili benimdir, anlayın ötesini.
-”Şikayetçi olalım kediden Yusuf’um”!!!!!
Yalnız şöyle bi sıkıntı var avukatım; bu şehirde ”Gürsel Ekmekçi adlı şahsın bana küfür ettiğini zannettim”şeklindeki bi şikâyet dilekçesiyle ceza yemiş bi insanım ben. Nasıl işlem görür bu dilekçe, nasıl yargılanırım ben, her ”zanneden” haklı çıkacaksa mahkemeye ne gerek kalır, halen çözebilmiş diğilim!
Ben de Tekir Bey’in, bizim apartmanın kapısına kaka yapmak suretiyle bana sövdüğünü sanıyorum. Davamızın ana konusu bu olsun sayın avukatım.
****
İşin gırgırındayım tabi.
Kediler sokakların gerçek sahibidir. Onların dünyasına konuk olan bizleriz.
Özellikle Giresun sokakları Giresunlu kedilerindir.
Küpe yapıp kulağına taksın herkes.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM