Gülin Dede Tekin yazdı: “Bir Yıldız Kenter Kolay Olunmuyor”

Gülin Dede Tekin yazdı: “Bir Yıldız Kenter Kolay Olunmuyor”

Hayranı olduğumuz, dünyaya yön vermiş birçok insanın bulundukları yerlere kolay gelmediklerini, arkalarında büyük hikayeler bıraktıklarını, zorlu yollardan geçtiklerini bir şekilde biliyor olsak da bu hikayelerle yüzleşmek her zaman çarpıcı oluyor. Haziran sonu Enka Açıkhava sahnesinde izleme şansı bulduğum Yıldız Kenter’in yaşamını anlatan ‘Caniko’ belgeseli de bu çarpışmanın yaşandığı işlerden biri oldu benim için. Belgesel büyük ustanın, onu Türkiye’nin kutup yıldızı olarak anılmaya götüren yollarını aktarırken gücünü ve mücadeleci ruhunu gösterdiği gibi en samimi insani yanlarını, zayıflıklarını, takıntılarını, inişlerini ve çıkışlarını da apaçık şekilde ortaya koyuyor. 

Yokluktan gelen hayatı, dominant annesinin ‘hayır’ına rağmen gizli gizli babasının elinden tutarak girdiği konservatuarla kökten değişen Yıldız Kenter’in çocukluğu, anneliği ya da aile hayatı bu belgeselin odak noktası değil ama. Belgesel çoğunlukla onun tiyatro kariyerine, eğitimci yanına ve büyük borçlarla yoktan var ettiği Kenter Tiyatrosu’nu ayakta tutma mücadelesine odaklanıyor. Çok sayıda öğrencisinin anlattığı anılarıyla çizilmiş bir Yıldız Kenter’le tanışıyoruz. Kızgın, mutlu, endişeli, birçok tonlamayla seslendiği ‘Caniko’ları onun temizlik konusundaki takıntısından, sağlıklı beslenmesine, çalışma disiplininden ani sürprizleriyle onları şaşırtmasına çok sayıda anısıyla hatırlıyorlar onu. 

Kenter Tiyatrosu’na ilk tuğlayı koydukları andan itibaren ömrünü ona adayışının aslında onu ne denli zorladığından bahsederken bir dönem sahneye gelen icrayı durdurmak için Süleyman Demirel’le görüşmeye gittiğini ve başardığını öğreniyoruz mesela. Sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı dönemlerden birinde dönemin enerji bakanına giderek oyunun oynandığı saatlerde kesinti yapılmamasını rica ettiğini ve gerçekten de oyun sırasında açılıp biter bitmez kesildiğini de…  

Oynadığı oyunlarda perde aralarında başka oyunların metinlerini ezberlemesi, çıktıkları turne yollarında bir saniye mola vermeden çalışmaya devam etmesi… Böylesi bir çalışma disiplinini dinlerken “bir Yıldız Kenter kolay olunmuyor” demeden edemiyor insan.

Hayat arkadaşı Şükran Güngör ile birbirlerinin ellerini hiç bırakmayışları, kardeşi, sahnedeki partneri Müşfik Kenter ile olan inişli çıkışlı yol arkadaşlıkları da Caniko’nun önemli bir kısmını oluşturuyor. 

ENKA Sanat’ın sponsorluğunda çekilen, danışmanlığını Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün yaptığı belgeselin yönetmenliğini Metin Akpınar ve Genco Erkal için hazırladığı belgesellerle de tanıdığımız Selçuk Metin yapıyor. Konudan konuya geçişlerde, konukların, hikayelerin bağlantılarında su gibi akan senaryosu ise Zeynep Miraç’a ait. Müzikleri Murat Evgin, seslendirmesini ise Kenter’in öğrencisi Ayça Bingöl yapıyor. Vaktiyle Kenter’in öğrencisi olmuş bugün Türkiye’nin önde gelen birçok oyuncusu yer alıyor belgeselde. Kenter’i, çatışmalarını, hayranlıklarını anlatırken zamanla Yıldız Kenter’in onlar için bir aile, Kenter Tiyatrosu’nun da nasıl bir ‘yuva’ya dönüştüğünü de öğreniyoruz.  

2019’da 91 yaşında kaybettiğimiz büyük ustanın, arkasında çok büyük bir miras bıraktığı ve bu mirasın parayla satın alınamayacak kadar büyük bir sevgi ve öncülük edilmiş bir tiyatro tarihi olduğunu gördüğümüz “Caniko” insanın ölümden sonra da hayat olduğuna bir daha inanmasını sağlıyor. 

GÜLİN DEDE TEKİN

 

Kaynak: https://gazeteoksijen.com/o2/bir-yildiz-kenter-kolay-olunmuyor-157774

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM