Halil Ergün ile, filmlerini, gençliğini, siyaseti ve bugünü konuştuk:

Halil Ergün ile, filmlerini, gençliğini, siyaseti ve bugünü konuştuk:

 Faturayı hep sanatçılar öder

Usta oyuncu, yarın başlayacak Gemlik Film Festivali’nde jüri başkanlığını üstleniyor.

Halil Ergün ile, filmlerini, gençliğini, siyaseti ve bugünü konuştuk: Faturayı hep sanatçılar öder

Tiyatro ile başlayan filmlerle süren ve dizilerle devam eden uzun bir sohbet. Son yıllarda ise televizyondan çok beyazperdede seyrettiğimiz Halil Ergün’ün roman gibi bir yaşamı var.

Anadolu Hisarı’ndaki evinde buluştuğumuz Ergün ile sohbetimizden kısa bir hikâye çıkar. Yarın başlayacak Gemlik Film Festivali’nde jüri başkanlığını üstlenen usta oyuncu ile, filmlerini, gençliğini, siyaseti ve bugünü konuştuk.

 • Eşref Kolçak anısına düzenlenen Gemlik Film Festivali yarın başlıyor. Siz de festivalde jüri başkansınız. 

O yöreden bir kültür faaliyetinin çıkması çok güzel. Bu tarz kültür sanat etkinliklerinin benim kasabam İznik’te de olmasını çok isterim. Bir, iki filmde ısrarcı oldum. Söylecek sözü olan kısa filmler vardı. Seçtik kazananları, festivalde açıklayacağız. Güzel bir festival olacak. Dört gün sürecek Gemlik’te. Keyifli olacak. Benim filmlerim de gösterilecek festivalde. Bu da bana sürpriz oldu.

 • Son olarak rol aldığınız “Dedemin Gözyaşları” adlı filmi mart ayında gösterime girecekti. Ama ertelendi. Neden? 

Film “Bergen” filmi çıkıyor diye ertelendi o dönem. Eylülde gösterime girecek. Yeni bir filmde rol aldım bir de, daha yeni bitti sayılır çekimler. 2023’te gösterime girecek. Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini taşıyan bir kamyoncunun hikâyesi. Orada da konuk oyuncu olarak oynadım. Filmin adı: “Yapayalnız”

 • Ben özellikle tiyatroyu merak ediyorum. Tiyatroya geri dönüş olsa ne güzel olur. 

Korkuyorum çok. Her sene bir teklif gelir bana ama tiyatro başka bir şey. Yeni bir proje var aslında. İki kişilik, “Aşk Mektupları” adlı bir oyun. Oyunu Zeliha Berksoy yönetecek sanırım. Ben ve Bilge Şen de oyuncular. Bakalım. Süha’yla (Uygur) yeni bir proje var. Dilerim olur.

 • Peki dizi?

Yeni bir dizi yazılıyor. Göç hikâyesi. Çerkezlerin Anadolu’ya geldiği zamanlar. Bir aşk ve aile hikâyesi… Başka projeler de geliyor ama ben bu dönemde pek dizi yapmak istemiyorum. Belki şimdi bu göç hikâyesi yazılıyor. O olabilir.

 • Sizde çok fazla arşivlik eşyalar var. Müzelik aslında. Bir müze, ya da bir kültür evi kurmayı düşündünüz mü?

İznik’te böyle eski ev var bir tane, yıkılmak üzere. Orayı çok istedim ama fiyatı çok yüksek geldi. Kitaplığımı, kütüphanemi de kurayım. Eskilerden çok fotograflar var. Geçmişe ait eşyalar. İstiyorum ama şu an askıya aldım mecburen.

TÜRKİYE KENDİNİ TARTIŞMALI

 • Ülkemizde sanatçı olmak zor mu?

Bunun çok kolay olduğunu söyleyemem. Büyük sanatçılarımız çıkmış ya. Yani bu ülkede yaşadılar ama fatura ödediler. Bu ülkede hep fatura ödeyenler; yazarlar, şairler, sanatçılar oldu. Bu ülkede sanatçı olmak kolay değildir doğru. Yani ben sana söyleyeyim, benim evim yoktu. Öznur ben İstiklal Caddesi’nde otelde kalıyordum. Eğer dizide rol almasaydım burada evim olmazdı, memleketimden mal satmak zorundaydım ev almak için. Hiçbir zaman bizim devletimiz bütçesine para koymamıştır sanat ve sanatçı için. Kültür ve Turizm Bakanlığı bir ödenek veriyor sinema ve tiyatro için. O da tartışılır. Kime göre neye göre veriliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM