Gülin Dede Tekin yazdı: “Benim Aradığım Ortam Bu”

Gülin Dede Tekin yazdı: “Benim Aradığım Ortam Bu”

“Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” ve “Tırnak içinde Hizmetçiler”le başarısını tescilleyen çiçeği burnunda ekip Tiyatro Hemhâl, “N’olcak Bu Yusuf Umut’un Hali” ile özünü aradıkları hikayelere bir yenisini daha ekledi. 

Gülin Dede Tekin’in Gazete Oksijen’de yayımlanan yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz:

Sahneye çıktığı anda gözleri ışıldayan bir adam. Heyecandan yerinde duramıyor. Elindeki cep telefonunun ışığı ile sahnede oyunlar yaratıyor kendince. Dilinde iki cümle; ‘Çok güzel ya, çok güzel… Benim aradığım ortam bu.’ Kendini tanıştırıyor. Adı Yusuf Umut. Nereli derseniz, bir dünya insanı. Kırılgan, fevri, sevgi dolu, inişli çıkışlı, serotonin peşinde bir delikanlı. 

15 yaşında annesinin elinden tutarak dedesinin evine yerleşmelerinden itibaren anlatmaya başlıyor. Kendini ve çevresindekileri tanımaya çalışmalarını, özgürleşme çabalarını, dibi görüp yeniden çıkışlarını en açık haliyle anlatıyor. Kendi yolunu çizmeye çalışırken yoluna çıkan insanlarla her defasında yeniden yarattığı, bazen Yusuf’u, bazen Umut’u, gülmenin de ağlamanın da delirmenin de en uçlarında dolandırıyor. Bir çekyatla başlayan isyanında, dede evinden kaçışıyla yoluna çıkan internet kafe günlerinde dayanışmayı, Nina ile punk ruhunu ve aşkı, Miraç ile hiç sahip olmadığı kardeşliği ve aileyi, askerlikte ise zihninin sınırlarını tanıyor.

Böylesi sınırlarda gezen bir karakterde, uzun yıllar Trom’da tek kişilik performansıyla seyirci karşısına çıkan ve sahnede tek başına maharetini bildiğimiz Hakan Emre Ünal’ı izliyoruz. Bir süredir yönetmenlik için verdiği aradan sonra sahnede olmaya ne kadar hasret kaldığını haykırırcasına coşkun bir performans sergiliyor. Seyirciye sürekli temas eden, seyirciyle bir tür yoldaşlık kuran sahici bir karakter yaratıyor. 

Bu sahicilikte ne tek başına Ünal’ın performansını ne Ünal’la Alis Çalışkan’ın birlikte kaleme aldığı detaycı ve içten metni ne de performansın yüksekliği ve metnin sahiciliği arasında kaybolabilecek bir oyunu incelikle bir çizgiye çekmiş olan Nezaket Erden ile Ayşe Draz’ın birlikte yaptıkları rejiyi övmek mümkün. Işık, hareket tasarımı, kostüm… Her birinin ayrı ayrı payı büyük. Adı gibi birbirine kenetlenmiş Tiyatro Hemhâl ekibinin son işi “N’olcak Bu Yusuf Umut’un Hali”nde her birinin başarısı kolektif biçimde hissediliyor. İlk iki oyunlarının ardından “N’olcak Bu Yusuf Umut’un Hali”nde de ekip olmanın ruhunu ve üretim sürecine verdikleri kıymeti açıkça görüyoruz. 

Prömiyerden sonra da oyunun çalışma sürecinin devam ettiğini görmek de bunun bir parçası olsa gerek. İkinci gösteriminde izleme şansı bulduğum oyunda, hikâyenin kendi içindeki epizotlarının tekrarlara düştüğünü ve zaman zaman kopmalar yaşattığını, tanıştığımız Yusuf Umut karakteriyle kurduğumuz bağı yer yer kopardığını düşünmüştüm. Oyunun ilk gösterimlerinin iki buçuk saati bulması da buna vesile oluyordu. Ancak ekip hem kendi deneyimleri hem de seyirciden aldıkları geri bildirimlerle ritmi ve süreyi düzenleyerek hikâyeyi doksan dakikaya çekmiş. Bu da tiyatronun her oyundaki biricikliğinin kıymetini yeniden hatırlatıyor olsa gerek. 

Erkeklerin anlattığı kadın karakterlerin çoğunlukta olduğu bir dünyada kadınların yoğurduğu bir erkek karakter izlemek de bir adım öne çıkarıyor Hemhâl’in oyununu. Duygularını sorgulayan, anlamaya çalışan, kendinden çok ailesindeki kadınlar için ataerkiye kafa tutan bir samimiyetle çok sık karşılaşmıyoruz. Alıştırıldığımızın dışında, kadın, erkek, genç, yaşlı ya da hayvan demeden tüm canlılara eşit şekilde kucak açan, hepsinden öğrenecek bir şeyler bulmaya olan açlığı ile heyecan verici bir karakter Yusuf Umut. O hiç bıkmadan serotonin ve aradığı ortamın peşinde koşuyor. Bize de aradığı ortamın seyircisi ve Yusuf Umut’un yoldaşı olmak düşüyor. 

GÜLİN DEDE TEKİN

Oyunun Künyesi:

Yazan: Alis Çalışkan – Hakan Emre Ünal

Yöneten: Ayşe Draz – Nezaket Erden

Oynayan: Hakan Emre Ünal

Kostüm Tasarımı: Şeyma Arslaner

Hareket Danışmanı: Ekin Tunçeli

Işık: Muhammed Ali Dönmez

Kaynak: https://gazeteoksijen.com/o2/benim-aradigim-ortam-bu-153155

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM