“PAINTelling”

“PAINTelling”

Resim ve Ses Tiyatrosunu Birleştiren Dijital Tiyatro Projesi:

Resim ve ses tiyatrosunun bir araya geldiği dijital tiyatro projesi PAINTelling, ilk ürünü “SESSİZ”in ardından geçtiğimiz hafta ikinci ürünü “BEN… ÖLÜM!”ü de seyirciyle buluşturdu.

Adını “painting” [resim] ve “storytelling” [hikâye anlatıcılığı] kelimelerinin birleşiminden alan PAINTelling, resim ve tiyatro sanatını bir araya getiren yeni bir form denemesi. Dijital tiyatronun olanaklarının araştırıldığı bu projede resimde görülen sahne, bir olayın son ânı olarak hayal ediliyor ve “Bu tabloda gerçekleşen olay nedir?” sorusuna cevap oluşturacak bir hikâye tasarlanıyor. Tabloda yer alan karakterlerin gözünden hikâyenin bu sona doğru nasıl geliştiğini anlatan ses tiyatrosu oyunları üretiliyor. Proje web sitesi paintelling.org üzerinden seyirci, tablodaki karakterlerin üzerine tıklayarak oyunları dinleyebilir, hikâyenin farklı karakterlerin perspektifinden nasıl geliştiğine şahit olabilir. 

Bu proje ile, çarpıcı bir hızla dijitalleşen dünyada, dijitalleşmenin getirdiği olanakları kullanarak tiyatroya var olabileceği yeni “dijital mekânlar” yaratılması hedefleniyor. Projenin temel amaçları arasında, PAINTelling platformu aracılığıyla resim ve tiyatro sanatını daha geniş ve çeşitli bir seyirci kitlesine ulaştırmak yer alıyor. Sanatsal olarak Artizan Kültür-Sanat Çevresi katkılarıyla hazırlanan projede, görme ve duyma engelliler için sitenin erişilebilir kılınması adına Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ile çalışıldı. British Council Yaratıcı Yapımcılar Programı kapsamında desteklenen proje ilk ürünü “SESSİZ”in ardından geçtiğimiz hafta ikinci ürünü “BEN… ÖLÜM!”ü de seyirciyle buluşturdu.

İsimsiz, 1997, Siobhán Hapaska, 1998. Siobhán Hapaska Fotoğraf: Tate, British Council Koleksiyonu

 “SESSİZ”

“Bir kadın kaçıyor… Kulağında sesler… Kendi sesi? Yok. Tepesinde uçaklar… Oyun mu oynuyorlar? Nedir bu kulağınızdaki? Kabus mu, gerçek mi? Peki, hiç bitmeyecek mi?”

Projenin ilk ürünü “SESSİZ”, Siobhán Hapaska’nın “İsimsiz” eserinden hareketle oluşturuldu. Çoğunluğu eril seslerden oluşan bir dünyada, bir kadın şarkıcının kendi sesini bulma yolculuğunu ele alıyor. İlk PAINTelling olma özelliği taşıyan “SESSİZ”, Mehmet Can Engül ve Elif Karaman tarafından yazıldı. Mehmet Can Engül’ün reji sorumluluğunu aldığı projede, karakterler Elif Karaman ve Günkut Güven tarafından canlandırıldı. Müzik Rubâr Dindar; proje ses tasarımı Rubâr Dindar ve Mert Alperten tarafından gerçekleştirildi.

Yaşlı Adam ve Ölüm, 1775, Joseph Wright of Derby, 1962. Fotoğraf: Walker Art Gallery

 “BEN… ÖLÜM!”

“İskeletora bakın, iskeletora! Böğründe bir ok, dikildi adamcağızın karşısına! Yaşlı adam cesaretini toplayıp kim olduğunu sorduğunda “Ben…” dedi iskelet kararlılıkla, “Ben… Ölüm!”

Eser: Projenin ikinci ürünü “BEN… ÖLÜM!”, İngiliz ressam Joseph Wright of Derby’nin “Yaşlı Adam ve Ölüm” eserinden hareketle oluşturuldu. “Yaşlı Adam” ve “İskelet” gözünden oluşturulan iki sesli oyun tek bir hikâyeyi merkeze alıyor: Ölüm ile karşılaşan bir politikacının hikâyesi. Mehmet Can Engül tarafından yazılan oyunlardaki karakterler Cüneyt Yalaz tarafından canlandırıldı. Ses tasarımı Mert Alperten’e, müzikler ise Rubâr Dindar’a ait. 

Düzenli aralıklarla içerik üretmeye devam edilmesi planlanan projenin yeni üretimlerinden haberdar olmak isteyenler proje instagram sayfasını takip edebilirler. 
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM