DENİZ

DENİZ

kardeşi hamdi gezmiş’in ağzından, can dündar’ın da katkılarıyla, deniz gezmiş’i anlatan bi kitabı, yeniden okuyorum dün geceden beri..
”mustafa” filmindeki densizliğine, 15 temmuz günlerindeki ihanetini eklediği için, asla bağışlayamasam da can dündar’ı,
kitap harbi harbi güzel olmuş..
sezarın hakkı sezaradır..
****
(kısa bi anımsatma, neydi o hayınlık; 15 temmuz’dan bi hafta önce ansızın ortadan yitti can dündar.. demek ki, kalkışmadan haberdar idi.. ne rastlantıdır ki, 15 temmuz’dan yine bi hafta sonra yurtdışında ortaya çıktı can dündar)
(buradan ne anlamak lazım? sanmam ki parasal-dünyevi ilişkileri, beklentileri olsun.. muhtemelen, olası bi darbe sonrası hükümetinin kültür bakanı olma sözünü almıştı can dündar)
****
kitaplarda, satır altlarını çizme huyum yoktur.. tam tersi, bunu büyük bi ukalalık ve tanımsız bi ruh hastalığı olarak görürüm..
sizce de gülünç diğil midir; mesela sen-ben-o veya bi başkamız, aziz nesin’in kitabının bi yerlerinin altını çizmişiz..
biz kimiz yahu? bu ne menem bi cürettir? ne hakla, aziz nesin’in o cümlesini değerli buluruz?? ayıptır yahu??
işte bu mantıkla, kitabın sadece bazı sayfa kenarlarını kıvırmışım..
****
bakınız:
ilk kez bu kitaptan öğrenmişim, deniz’in de sevdiği bi kız olduğunu..
sanki bi marifetmiş gibi anlatılan, yar eli tutmadan ölmüş’lerden olmadığına sevinmişim..
bi de beşiktaş’lıymış deniz..
delirmiş, delirmiş, delirmişim..
****
aslında hiç de şaşırmamışım..
benim doğdum doğalı iddaa ettiğim bişey vardır.. tövbe haşa, derim ki yeri geldikçe;
-”Allah Baba kesin fener’lidir.. sonra, hz muhammed kesin galatasaraylıdır.. ama naaparlarsa yapsınlar, hz ali beşiktaş’lıdır.. biz, bu iki büyük engeli aşıp kolay kolay şampiyon olamayız, ama hz ali sayesinde halkın takımı olarak, gönüllerde yaşayıp gideriz”..
bu açıdan bakıldığında deniz gezmiş’in de beşiktaşlı olması kadar doğal bişey olamaz..
****
ve anımsatırım yine..
alevi öğretisi; Allah’ın yalnızca hz ali’nin suretine bürünüp insanlara göründüğünü söyler..
ne demektir bu?? aşşaa yukarı şu demektir günümüzde;
-”ben fenerliyim, ama artık çArşı’lıyım da”..
-”ben cimbomluyum, ama çArşı’ya da hayranım”..
**** ****
bişey daha öğrenmişim ”abim deniz” kitabından..
deniz’in baba evine ”ulus gastesi” girermiş bitek..
tüylerim diken diken olmuş..
Atatürk’ün kurduğu, milli mücadeleyi örgütlediği, zaman zaman başyazıyı da yazdığı gazete’den gelen kültürle yetişmiş deniz..
artık biraz daha arttı sorumluluğum, diye düşünmüşüm, bi ULUS yazarı olarak..
****
ama problem varmış..
halen var..
ULUS gazetesi kapalı..
****
Ata’nın gazetesi nasıl kapalı olur??
olur işte..
Ata’nın partisi, bankası, fabrikaları, limanları, kurumları açık mıdır sanki?
****
çok şükür deniz gezmiş beşiktaşlı da,
Allah fenerli, salt bu nedenle hiçbi işimiz düzgün gitmiyo, sıkıntı büyük, ben napim??
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM