Bir Sohbet Oluşturmak… Ve Sohbet İçinde Kalabilmek 

Bir Sohbet Oluşturmak… Ve Sohbet İçinde Kalabilmek 

Anlam kişinin iç dünyasında oluşur.
Kişi ifade etmedikçe olaylara ne anlam verdiğini anlayamazsınız. Anlam kişinin iç dünyasında oluşur; bu dünya kişinin ‘mahrem’ dünyasıdır.
Sohbet oluşturmak isteyen bir insan için bunun anlamı ne?
Bu şu demek oluyor: Kişinin ifade ettiklerinin dışında onun iç dünyasına anlam yükleme! Eğer kişinin ifade ettiklerinin ötesinde anlam yükleme durumunda kalıyorsan, o zaman, yüklediğin anlamı ifade ederken kişiye sor, “bu anlamı ben yüklüyorum, gerçekten bu senin düşünce ve duygunu ifade ediyor mu, doğru mu?” diye sor.
26 Nisan 2007’de “Sizin Söylemek İstedikleriniz” köşesinde bir bayanın şu mektubu yayınlandı:
Hayal Kırıklığı / Merhaba, 96 yılında Beymen’de yapılan etkinliklerinize katılma şansım olmuştu… Orada öğrendiklerimden büyük bir mutlulukla ayrılmıştım… Anlattıklarınızı anladıklarımı yaşamımda uygulamaya çalıştım… Uzun zaman sonra sizi Akmerkez’de gördüm… O anda hemen yanınıza gelip tekrar teşekkür etmek ya da selamlamak istedim… Fakat yüzünüzde o kadar sert yanına yaklaştırmayan bir ifade vardı ki çok şaşırdım… Hayal kırıklığına uğradım… Bize öğrettikleriyle davranışları farklı diye… Hani değer verme, görme fark etme… Bugün yazınızı okudum… Yazmak istedim… Sevgiler Gönderen: DENIZ (Ev hanımı) ~ 26.04.2007
**
Önce Deniz Hanım’dan o günkü görünümümden dolayı özür dilemek ve bu konuda iki anımı paylaşmak istiyorum.
İlk anım yıllar önce Levent Çarşısı’nda yaşadığım bir olaydan. Karşıya geçmek üzere yol kenarında bekliyor ve gelen araçları gözetliyor, akan araçlar arasında münasip bir aralık bulup karşıya geçmek için bekliyordum. Yanımdan geçen bir aracın arkasında oturan bir çocuk bana baktı ve yüzünü somurtarak benim yüzümü taklit etti.
Bunu hiç unutamıyorum. Birdenbire yüzümün ne şekilde olduğunun ve nasıl göründüğünün farkına vardım ve kendi kendime gülümsedim. “Doğan sen kafan meşgulken asık suratlı biri olarak görünüyorsun; bunu unutma ve güler yüzlü olmaya dikkat et!” şeklinde düşündüğümü anımsıyorum.
Bu kararımı her zaman uygulayamıyorum ki, yıllar sonra Kaliforniya’da bir süpermarkete alışveriş yaparken bir orta yaşlı Amerikalı kadın yanımdan geçerken bana laf atarcasına şunu söyledi: “İnsanın ne kadar derdi de olsa, sosyal ortamlarda asık suratla gezmeme nezaketini gösterebilmeli.” Bu lafın benim için söylendiğini o an değil, ama 15-20 saniye sonra anladım. Ve hemen Levent Çarşısı’ndaki küçük kızın suratıyla söylemek istediği mesajı hatırladım.
Seminer verirken ve televizyon programlarında yüz ifademin çok farkındayım ve bilinçli olarak mutlu ve sevecen bir insan olarak görünmeye özen gösteririm.
Ama öyle anlaşılıyor ki, yorgun olduğumda ya da kafam meşgulken doğal görünüşüm asık suratlı ve sevecen değil.
Tabii Akmerkez’de beni gören bayanın gelip bana, “gerçekten asık suratlı mısın, yoksa görünüşün mü öyle?” diye sorma şansı yoktu. Ayrıca beni daha önce seminer ortamında ‘güler yüzlü’ biri olarak tanıdığı için asık suratlı oluşumu kendi şahsına yönelmiş bir davranış olarak algılaması çok doğaldı.
Burada en güzel ve erdemli davranış Deniz Hanım’ın bana yazarak kırgınlığını ifade etmesi oldu. Bu davranış bana gerçekten değer verdiğini gösterdi. Beni kolayca harcamadı. Kırgınlığını ifade etti. Son kelimesine dikkat edin.
Umarım bu yazılarımı okumaya devam eder ve bu sitede onunla sohbet için kalmaya devam ederiz.
Bu yazımı okurlarımla bazı düşüncelerimi paylaşarak bitirmek istiyorum.
İlki lütfen kişilerin görünüşünün ötesinde farklı bir iç dünyaları olabileceği ihtimalini hatırlamaya çalışın.
İkincisi, “söylemek istedikleriniz” kısmına gönderdiğiniz ve “sizden gelenler” kısmında yayınlananlarla ilgili söylemek istediklerim var:
Adını vermeyi uygun görmediğim bir arkadaş şöyle yazmış:
Başlık: Okuyup okuyup, Fikir üretememek!
Yorum: Yorum yapıyoruz ama sizin düşünce yapınızla örtüşmediğinden olsa gerek, yayınlama nezaketini göstermiyorsunuz, madem yayınlamayacaksınız, niçin yazmamızı istiyorsunuz, yoksa yazılarımızın içeriği bastan aşağı sizi yüceltmek mi olmalı? Bu siteye geliş amacım, fenomen sergilemekti ama, görüyorum ki herkes sürekli, Sayın Cüceloğlu’na hayranlık sunmakta, şükran bildirmekte, ama fikir üretimi yok! Filozof yok (katılımcılardan)! İyi de bu kadar kitap okunsun fakat fikir üretme aşamasına gelinemesin! Bu bir çelişkidir! Saygılarımla!
**
Bu arkadaşın gözüyle baktığım zaman neden böyle gördüğünü anlayabiliyorum. Bu köşede bir yazının yayınlanabilmesi için bazı temel konulara dikkat ediyoruz. Bunları şöyle sıralayabiliriz: bir ideolojinin, dinin, politik görüşün, derneğin lehinde ya da aleyhinde propagandası yapılmaması, kişilerin temel hak ve özgürlüklerine saldırılmaması, fikir üretme adına dedikodu yapılmaması, kendi kişisel sorunlarını sergilememesi, temel ahlak ve etik değerlerine ters düşmemesi.
Bu arkadaşıma buradan sesleniyorum, lütfen kendi felsefi düşüncelerini yukarıda sıraladığım temel özellikleri dikkate alarak yazsın, büyük bir memnuniyetle diğer okurlarımızla paylaşmak isteriz. Ben bu arkadaşımın ifade etmeye çalıştığı farklı felsefi boyutların ve derinliklerin bu siteye yakışacağını düşünüyorum ve yer almasını gerçekten isterim.
Şunu da itiraf edeyim; hakkımda yazılı birçok övgü yazılarını okurken ben de rahatsız oluyor ve oturduğum yerde kıvranıyorum. Ama yazan kişinin gerçekten hiçbir menfaati olmadan bunları yazdığını ve yazdıklarının tümünü gerçekten hissettiğini biliyorum. Duygu ve düşüncelerini böylesine yazan birinin yazısını yayınlamamanın da “büyük kabalık” olacağını düşünüyorum. Bir önerim bu tür övgü yazılarının doğrudan bana özel olarak yazılması, paylaşılacak kısma yazılmaması olur. Yeni öneriler varsa dinlemeye açığım.
Bugün paylaşmak istediğim bir üçüncü etkileşim daha var; yine adını vermek istemediğim bir okurum şöyle yazmış:
Merhaba hocam;
Sizinle tanışmamız İçimizdeki Biz adlı eserinizi okumamla gerçekleşti. Bende çok büyük etkiler yarattı ve diğer yayınlarınızı da takip ediyorum… Çevremde sizi ve eserlerinizi takdim ederken bir takım karşıt görüşlerle karşılaşıyorum. Bunun en başında sizin hayatınızın büyük bir kısmını Amerika da geçirdiğinize dair ve Türk kültürüne uzak olduğunuzu ve evlilik hususundaki yabancı kişi ile beraber olmanız hususunda yayınlarınıza bir itimatsızlık söz konusu… Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Üslupta hata var ise affınıza sığınıyorum… Sevgilerimle.
Bu okuruma yazdığım mektubu sizinle paylaşmak istiyorum:
Değerli ………… Bey,
Bana samimiyetle yazdığınız için teşekkür ederim. Benim yaşamımla ilgili kitap, “İnsanı Ararken” adı altında İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı. Ben aslında sıradan bir insanım; farkında olmadan yaptığım hatalardan öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşmak istiyorum. Benim için önemli olan insan olmak ve “niyetin saflığı” diye düşünüyorum. Siz benden değil, düşüncelerimden yararlanacaksınız. O düşüncelerin size yararlı ya da zararlı olacağına sizin aklınız ve vicdanınız karar verebilecek güçte değil mi? Birisinden fetva mı almanız gerekiyor? Bana yazdığınız ve samimiyetiniz için tekrar teşekkür ederim. Umarım gönlünüzce bir yolculuğunuz olur.
Dostlukla, Doğan Cüceloğlu
Bu kişiden başka bir mektup almadım. Umarım yazdıklarım işine yaramıştır.
Bu ayın kitabına bir göz atmayı unutmayın.
Önümüzdeki hafta buluşmak dileğiyle,
Doğan Cüceloğlu (29.04.2007)
Bir çiçek ve şunu diyen bir yazı 'Bir Sohbet Oluşturmak... Ve Sohbet İçinde Kalabilmek (8)' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve kararlı bir şekilde hareket etme isteğiniz yüksek olabilir. Fakat aceleci davranmaktan kaçınmalısınız, çünkü ani kararlar almak zararlı olabilir. Bugün duygusal anlamda da kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle empatiye ve iletişime önem vermek faydalı olacaktır. İş ve kariyer hayatınızda ise liderlik özelliklerinizi ön plana çıkarabilir ve proje yönetiminde başarılı olabilirsiniz. Sağlık açısından ise bedensel aktivitelere yönelmeniz, enerjinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinizi daha şanslı ve enerjik hissedeceksiniz. Etrafınızdaki insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve yeni ilişkiler kurma fırsatı bulacaksınız. İş hayatında ise projelerinizde ilerleme kaydedebilir ve yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Sağlık konusunda ise daha dikkatli olmakta fayda var, beslenmenize özen göstermeyi unutmayın. Keyifli bir gün sizi bekliyor olabilir. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve içsel dengenizi korumak için zaman ayırmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Kendinize özel bir zaman ve mekan yaratın, içsel huzurunuzu sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde düzenleyerek daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmek için spor veya meditasyon gibi faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak sizi daha dengeli ve huzurlu hissettirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz oldukça yüksek olabilir ve kendinizi daha parlak, karizmatik ve lider ruhlu hissedebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atabilir, yaratıcılığınızı en üst seviyede kullanabilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmalı ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise daha anlayışlı, sabırlı ve sevgi dolu davranarak, sorunları kolayca çözebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün başkalarıyla iletişiminizde daha anlayışlı ve uzlaşmacı olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Özellikle iş ortamında işbirliği yapmanız gereken durumlarda sabırlı ve anlayışlı olmanız başarı şansınızı artırabilir. Kendinizi ifade etmekten kaçınmadan, açık ve net bir iletişim kurmaya çalışın. İçsel denge ve uyumunuza dikkat etmek, size gün içinde olumlu enerji katacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunu etkileyen enerjiler iş ve kariyer konularında önemli gelişmeler getirebilir. Kendinizi ifade etme fırsatlarına sahip olabileceğiniz bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak projelerinizi ilerletebilir veya yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, sabırsızlık ve aceleci davranmamaktır. İşlerinizi planlı bir şekilde ilerletmek ve detaylara dikkat etmek size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde de iletişime ve anlayışa önem vermeniz gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle uyum içinde olmaya özen gösterin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha fazla içe kapanık bir şekilde yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanızda derin düşüncelere dalabilir, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu durum, çevrenizdekilerle iletişiminizin biraz zor olmasına neden olabilir. Ancak kendi içsel deneyimlerinizden de önemli dersler çıkarabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlam adımlarla ilerlemeyi ve hedeflerinize odaklanmayı sürdürmelisiniz. Duygusal konularda sabırlı olmak ve mantıklı kararlar almak önemli olacaktır. Ekip çalışmalarında liderlik yeteneklerinizi ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengelemek ve içsel bir huzur bulmak da bugün size iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM