BGST Tiyatro’dan Hafızaya Dair Yeni Oyun: “Kara Kutu”

BGST Tiyatro’dan Hafızaya Dair Yeni Oyun: “Kara Kutu”

6
BGST Tiyatro’nun toplumsal ve bireysel hafızamıza dair yeni oyunu Kara Kutuseyirci ile buluşmaya hazırlanıyor. Oyun, 11 Şubat Pazar günü, saat 20.30’da Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda ilk defa sahnelenecek. 

BGST Tiyatro, bir çekirdek ailenin hikâyesi üzerinden Türkiye’nin yakın dönemine mercek tutan yeni oyunu Kara Kutu’yu sahnelemeye hazırlanıyor. 11 Şubat Pazar, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda prömiyerini gerçekleştirecek tek perdelik oyun, sezon boyunca sahnelenmeye devam edecek.

“Kara Kutu” açılıyor!

Kara Kutu inşaat ortasında, hayatını bir senedir müştemilatta sürdüren bir ailenin, baba yâdigarı arsadan geçici bir süreliğine ayrılacağı günde başlıyor. Ne var ki hemen gerçekleşmesi gereken bu ayrılık, merhum babanın çocuklarına bıraktığı sır nedeniyle bir mühlet gecikiyor. Üç kardeşin ve gençliğini onlarla geçirmiş bir kuzenin hikâyeleri etrafında örülen oyun, Türkiye’nin bize çok da uzak olmayan bir dönemine unutma ve hatırlama ikileminden odaklanıyor. 

Oyunda teatral anlatımın bir bileşeni olarak video kullanımı yer alıyor

Kolektif oyunlaştırma pratiğiyle hazırlanan Kara Kutu; doğaçlama, metin yazımı ve reji faaliyetinin eş zamanlı olarak merkezde olduğu bir yapı ile şekilleniyor. Grubun daha önce gerçekleştirdiği sahnede doğaçlama pratiği ve dijital tiyatro çalışmalarına dayanan oyunun oluşumu, deneysel bir araştırma sürecini barındırıyor. Bu çalışmaların sonucu olarak video kullanımı da metnin ve tiyatro sahnesinin bir bileşeni olarak oyunda yerini alıyor. 

Oyun biletleri iletişim numaralarından veya tiyatrolar.com.tr’den temin edilebilir.

Rezervasyon: 0539 974 46 45 & 0531 933 50 83

Oyun Takvimi:

11 Şubat Pazar 20.30 Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu

13 Şubat Salı 20.30 Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu

15 Şubat Perşembe 20.30 Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu

Adsız tasarım – 1

Kara Kutu hakkında:

İş makineleri harıl harıl çalışıyor. Bir sene önce yıkılanın yerine yükselecek yeni binanın temelleri atılıyor! Feride, Kadir, Umut ve Müjde… Yıkılan evlerinin yanı başında, baba Aziz Bey’in ölümünün sene-i devriyesinde bir araya geliyor. 

Bir flash bellek, yine o gün, yıkıntıların arasından çıkıp avucuna düşüyor Umut’un.  Geride bıraktığı bir seneyi belleğinden silmiş Umut, babasından miras bir sırrın peşine düşüyor.

Oyunun Künyesi:

Hikâye: Kolektif

Metin: Günkut Güven, Maral Çankaya, Mehmet Can Engül

Metin Danışmanı: Sevilay Saral

Reji:  İlker Ergün, Mehmet Can Engül

Reji Danışmanı: Cüneyt Yalaz

Oyuncular: Büşra Karpuz, Günkut Güven, İlker Ergün, Maral Çankaya

Proje Tasarımı: Beril Sarıaltun, Büşra Karpuz, İlker Ergün, Mehmet Can Engül

Müzik & Ses Tasarımı: Beril Sarıaltun

Afiş Tasarımı: Damla Pinçe

Dekor: Büşra Karpuz, Maral Çankaya, Mehmet Can Engül

Kostüm: Büşra Karpuz

Işık Tasarımı: Günkut Güven, İlker Ergün

Görüntü Tasarımı ve Kurgu: Aysu Yumuşak, Emre Aymelek, İrem Uyum 

Işık Uygulama: Seril Aksoy

Efekt ve Görüntü Uygulama: Fatih Candemir, Zeynep Nur Demirağ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47