Beyaz kâğıda dökülen siyahlar

Beyaz kâğıda dökülen siyahlar

Bir acının büyüklüğü neyle ölçülür? O acıyı doğuran olayın ne kadar trajik olduğuyla mı yoksa değdiği kalpte bıraktığı izle mi? Bazen bir başkasında hiçbir tesir bırakmayacak olaylar, bizim kalbimizde derin bir yara izi bırakabilirken biz de bir başkasının hayatını mahveden acılara karşı bağışıklık geliştirmiş olabiliriz. Acının bir ölçü birimi olmadığından kıyası da mümkün değildir. Acı, yalnızca bir perspektif meselesidir.

Beyaz kâğıda dökülen siyahlar

Buket HAZAL

“Siyaha Bulaşan Kadınlar”ın ana karakterleri Canan, Süveyda, Derya, Seyhan, Nehir, Ayfer ve Serpil de kendi perspektiflerinden yaşadıkları acıları anlatan kadınlar. Kendileri “siyah” olarak tanımlıyorlar acıyı. Ruhlarına bulaşan bir siyahlık acı onlar için. Hepsininki farklı bir tonda. Her birinin kaynağı farklı, ruhlarına sızdıkları yer farklı ama neticede onlar siyaha bulaşan ve bu siyahı başkalarına bulaştıran kadınlar.

ÇOK TARAFLI ACILAR ÇEKİYOR

Büşra Cebe, Mona Yayınları tarafından yayımlanan ilk romanı “Siyaha Bulaşan Kadınlar”da oldukça zorlu bir işe el atıyor aslında. Hayatları birbirine değen yedi kadını beyaz kâğıdın üzerinde buluşturuyor ve hepsine kendi ağızlarından hikâyelerini anlattırıyor. Kimi aldatılmanın travmasını başkalarını yaralayarak aldatmaya çalışıyor, kimi terk edilme korkusunu terk ederek alt etmeye. Kimi evli bir adamla yaşadığı aşkta çok taraflı acılar çekiyor, kimi acısıyla baş edemeyerek kendini illegal maddelere teslim ediyor. Kimi de “yeminden olma korkusuna kendi yumurtasını yiyen bir güvercin” oluyor.

Böyle sıralandığında empati yapılması güç, sanık sandalyesinin bir adım ötesinde duran karakterler gibi görünüyor hepsi. “İnsanlar işlenen suça karşıdır ama suç işlemeye açtır” diyen yazarın başarısı tam da bu noktada yatıyor aslında. Bu karakterlerin hikâyesine kulak verdiğinizde, sanık sandalyesinden okunan bir savunma metni değil, en doğal içgüdüleriyle bir insan buluyorsunuz karşınızda. Suçlanmayı kabul etmedikleri gibi, parmakla bir suçlu da göstermiyor bu kadınlar, acılarından sorumlu tuttukları “birey”ler değil zira. Roman boyunca ara ara karşımıza çıkan dinsel mitlerden birine tutunarak, “Ne ara Âdemler Havva’ya toprak kazar oldu. Toprak bu cinnete nasıl ikna oldu?” diye soruyorlar.

BU KADINLAR İÇİN KOLAY DEĞİL

Romandaki ana karakterlerin bir diğer ortak özelliği de acılarına teslim olan değil, ondan güç devşiren kadınlara dönüşmeleri. “Acı bağışıklığı diye bir şey var bence” diyor misal Seyhan. “Kırıldıkça kalınlaşıyor kalplerimiz, ezildikçe dikleşiyor başımız. İyi ok atmak için göğsünü kesen o Amazon kadınları gibi… Göğsün ve kalbin kuruyunca daha cesur savaşıyorsun hayatta.”

Yazar Büşra Cebe, bir ilk daha gerçekleştiriyor bu kitapla. Her kadının hikâyesinin hemen üzerinde bir QR kod yer alıyor ve bu kodu okuttuğunuzda aşağı yukarı bir dakikalık bir videoya yönlendiriliyorsunuz. Bir yandan da oyunculuk çalışmalarını devam ettiren yazarın, hikâyesini anlattığı kadının ruh dünyasına dair düşüncelerini aktardığı bu görsel anlatımlar da en az kadınların anlattıkları hikâyeler kadar etkileyici.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM