‘Hoca, Baba, Amca ve Ben’

‘Hoca, Baba, Amca ve Ben’

Şiir edebiyatın şahıdır

Murat Uyurkulak’la Can Yayınları’ndan yeni çıkan kitabı ‘Hoca, Baba, Amca ve Ben’ hakkında konuştuk..

Şiir edebiyatın şahıdır

– Bir röportajınızda, “Delibo yitirilen gençliğe ağıt, yoksulluğa isyan, Merhume’de ise utanç ve hesaplaşma duygusu, affedilme isteği baskındı” demişsiniz. “Hoca, Baba, Amca ve Ben” kitabındaki öyküler için “Kaybeden aydınların öyküleri” diyebilir miyiz?

Dışarıdan bakıldığında, üç kuruş emekli öğretmen maaşıyla geçinmeye çalışan, sürekli para sıkıntısı çeken, çok sevdikleri rakıyı içmek için parayı zor denkleştiren, yani maddi anlamda “kaybeden” insanlar gibi görülebilirler. Fakat hayata, aydınlığa, geleceğe, insanlığa, uygarlığa duydukları inancı zerre kadar kaybetmemiş, başı dik insanlar onlar. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik idealine bağlılıkları gençliklerindeki kadar sağlam. Bu memleketin yüz akları yani.

HİKÂYE DENEMELERİ

– “Hoca, Baba, Amca ve Ben”, 2017-2020 arası yazdığınız öyküleri bir araya getiriyor. Bu öyküleri seçerken zorlandınız mı? Nasıl bir eleme süreci oldu?

Bunlar bir nevi popüler kültür mecralarına sipariş üzerine yazılmış, büyük edebi iddialar taşımayan, naçizane “hikâye” denemeleri sayılır. Büyük hikâyecilerin yaşayıp yazdığı bir memlekette kendime hikâye yazarı demekten imtina ederim. Ben daha ziyade hikâye yazmaktan keyif ve mutluluk duyan bir “hikaye talimcisiyim.” Üç-dört hikâyeyi eledik. Editörlerimle ortak kararımız oldu.

– Hem roman hem öykü yazan bir yazar olarak Türkiye’de öykünün roman türüne göre biraz geri planda kaldığını düşünüyor musunuz?

10-15 yıl önce sorsaydınız belki “evet” denebilirdi bu soruya. Ama bugün hikâye çok iyi yazarlarla, sağlam bir damar üzerinden ilerliyor. Çok çeşitli, çok renkli, çok güçlü bir hikâyeci kuşağının keyfini çıkarıyoruz okurlar olarak.

YENİ DÜNYALAR SUNUYOR

– Peki ya şiir? “Hoca, Baba, Amca ve Ben”de bol bol şiir referansı var. Sizce Türkiye’de şiir biraz üvey evlat muamelesi görüyor mu? Siz yazdığınız şiirleri yayınlatmayı düşünüyor musunuz?

Şiir bence büyük zamanların, büyük insanlığın, büyük maceraların eşlikçisidir. Şimdi geri planda kalmış gibi göründüğüne bakmayın. Edebiyatın şahıdır, kremasıdır şiir. Şairler her şeye rağmen yazmaya, üretmeye, hayal etmeye, hepimize yepyeni dünyalar sunmaya devam ediyor. Kendilerini üvey evlat gibi gördüklerini, öyle bir muameleyle karşı karşıya olduklarını düşündüklerini hiç sanmıyorum. Ben şiir yazmayı yirmili yaşlarımın başında bıraktım. Başarısız bir şair olduğum için romancı oldum. Şiir konusunda yeteneklerimin sınırlı olduğunu erken anladığımdan, bir nevi düzyazıyla yetindim, yetiniyorum.

– Pandemi dönemini verimli geçiren yazarlardan mısınız? Yakında yeni bir roman gelecek mi?

10 yılı aşkın süredir senaristlikle hayatımı kazanıyorum. Pandemiden dolayı insanlar evlere çekilince film ve dizi içeriklerine talep arttı. Senaryo mesaisinden romana talim etmeye vaktim kalmıyor. Yani roman açısından “çok verimsiz”, senaryo açısından “çok yoğun” bir dönem yaşıyorum. Bu yoğunluk biraz azaldığında ufak ufak 1960’larda geçecek bir dönem romanına çalışmaya başlamayı ümit ediyorum.  Yiğit UYSAL

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM