Tek Başına Bir Eğitim Ordusu

Tek Başına Bir Eğitim Ordusu

Doğan Cüceloğlu ile tanışmam onun İçimizdeki Çocuk kitabıyla başlar. Kitabı okuyup bitirdiğimde -1992 yılının yazındaydık- kitap beni çok etkilemişti. “Kendimi ararken bu kitabın karşıma çıkması bir tesadüf olmasa gerek,” diye düşündüm. Bunun spritüal bir yanı elbette vardır dedim kendimce. Kafama sorular üşüşmeye başladı. Kitabın yazarı beni çağırıyor hayaliyle zor olsa da iletişim bilgilerine ulaştım, görüşmek için harekete geçtim.
Doğan Hoca’yı telefonla aradım.
“Doğan Hocam çok istifade ettiğim ve de çok önemli bulduğum kitabınızla ilgili sizinle yüz yüze pozitif paylaşımda bulunmak isterim,” dedim. Ve ekledim; “Bana ayıracağınız vaktiniz olur mu?”
Doğan Hoca “Buyurun,” dedi. Evinde görüşmek üzere randevulaştık. Evine vardığımda kapıyı kendisi açtı ve beni buyur ederek içeri aldı.
Beden dillerimizle birbirimize karşılıklı pozitif enerji aktarımından sonra heyecanla söze girdim:
“Hocam telefonda da belirttiğim gibi kitabınız beni çok etkiledi, altı çizilmedik satır bırakmadım desem yerinde olur. Aradığım her şey vardı kitabınızda; bana şifa oldu kitabınız. Bir define arayışındaydım sanki, kazdıkça çok daha değerli şeylerle kendimi zenginleştiriyordum. Kitap bittiğinde gözlerimi kapattım, kısa bir meditasyon yaparak okuduklarımın demlenmesi için kendime fırsat tanıdım. Aradan çok fazla zaman geçmemişti ki bu kez altını çizdiğim satırları bir kez daha okuyup hem bilginin bendeki raf ömrünü uzatmak hem de bu bilgilere aksiyon kazandırmak, davranışlarıma taşımak istedim. Hocam sözün özü, izninizle buraya kadar gelmemin dört nedeni var:
Birinci nedenini anlattım.
İkinci neden kitaba ilişkin tespitlerim; kitabınızda engelli bireylerden hiç söz etmemişsiniz.
Üçüncüsü de geleneksel kültürden, kadim kültürden söz eden satırlarınıza da rastlamadım doğrusu.
Hocam sizin kitaplarınızı her profilden, her inanç grubundan, her etnik gruptan, her iş kolundan insanlar, kadın ve erkek, yaşlı ve genç okuyor. Verdiğiniz örnekler benim tanımımla hep potansiyel engellilerden. Hiç engelli birey yok, diğer taraftan da Batı kültüründen örnekler çokça kullanılmış. Bizden, bizim kadim değerlerimizden örneklere rastlamadığımı ifade etmek isterim.”
Doğan Hoca ani bir hareketle oturduğu iskemlenin önüne doğru eğilerek “Teşekkür ederim, bunlar önemli tespitler, yer yer kendi değerlerimizden örnekler verdiğimi düşünüyorum, belli ki sen yeterli bulmamışsın. Engellilere gelince çok haklısın,” dedi.
“Hocam siz uygun görürseniz her iki konuda da referans noktalarını ve ilgili kişileri sizinle bir araya getirmeyi çok arzularım. Bu benim için hem sorumluluk hem de zenginleştirici bir çalışma olur. Dördüncüsü de bir akademisyenin, bir psikoloğun, bir yazarın, bir gönül insanının yüreğinden bana kadar uzanıp gelen bu duygu yüklü kişiyi tanımak istememdir.”
Aradan çok uzun zaman geçmemişti ki hoca bir gün beni aradı; “Reşat engellilerle ilgili o tanışmayı gerçekleştirelim,” dedi. Ve ben, sayılarını şu an hatırlamadığım görme engelli arkadaşları hocayla buluşturdum. Onların içinden Hale Bacakoğlu, Lokman Ayva ve Selahattin Aydın’la daha sonra benim de içinde olduğum “Gönüllüler Grubu” oluştu. Yaklaşık on kişiydik, potansiyel engelli ve engellilerden oluşan.
İki yıl gibi uzun bir süre, haftada bir kez en az üç saat bir araya gelip deyim yerindeyse Doğan Hoca’nın dizinin dibinde onun rahle-i tedrisinden geçiyorduk. Çok keyifli, çok doyurucu, çok öğretici bir çalışmaydı. Bu çalışmayı Doğan Hoca “Keşif Ortamı” diye tanımlıyordu. “Bu oturumda doğru, yanlış yok. Bu oturumda herkes düşüncesini paylaşacak. Bu oturumda hep birlikte gerçekle yüzleşeceğiz,” tanımı ile bizi formatlamıştı. İleriki yıllarda “Eğitim Her Engeli Aşar, Özür Bedendedir, Canda Özür Olmaz” üst başlıklı çalışmalara öncülük yaptı. Kitaplarında yer verdi. Konferanslarında “Engelli insanlarını önemsemeyen bir toplum, insan olmayı önemsemeyen bir toplumdur. İnsanın özü candır ve canda özür yoktur,” cümlesiyle kitleleri farkındalığa davet etti.
Doğan Hoca gönül insanıydı. Bu çalışmalar Doğan Hoca’nın gönlünün muradıydı. Derdi ki; “Bu ülke beni Amerika’lar da okuttu, bana masraf yaptı, beni profesör yaptı. Benim de ülkem için bir şeyler yapmam lazım.”
Doğan Hoca Amerika’dan döndükten sonra “Ben ülkeme borcumu ödeyeceğim, işe öğrencilerden başlamak istiyorum, gençlerle bildiklerimi paylaşacağım ve onlara katkı sağlayacağım,” diye düşünmüş. Gördüğü tabloda tek başına bir kişiyle milyonlarca öğrenciye ulaşmak zordu ve bu bir ömür isterdi. Hal böyle olunca öğretmenlerden başlayacağını bizlerle paylaştı. Düşüncesine göre öğretmenlerin paradigmaları değişirse ve gelişirlerse onlar da sınıflarındaki çocukların birer potansiyel olduklarını anlayacaklar ve ülke için önemli bir hizmet sunacaklardı.
Bu noktadan hareketle öğretmenleri eğitmek üzere yola koyuluyor, bir de bakıyor ki binlerce öğretmen var; her birine yetişmek, onlara ayrı ayrı dokunmak mümkün görünmüyor. Bir “Gönüllüler Grubu” kurup en azından grup üyelerini eğitirsem onlarla birlikte öğretmen kitlesine ulaşırım diye düşünüyor.
İlk toplantımızda gruba şu sözleri söylemişti:
“Benim vereceğim eğitimlerle gönüllü eğitimci olacaksınız. Sonra her biriniz de onar kişiyi yanına alacak, böylelikle yüz kişi olacağız. Yüz kişi de onar kişiyi yanına alacak, öylece bin kişi olacak. Bu çember büyüyüp gidecek ve bir eğitim ordusu olacak.”
Niyet buydu. Bu yolculuk bir yere kadar geldi ama istenilen düzeyde olmadı. Lakin Doğan Hoca tek başına bir ordu oldu ve nerede gençler varsa, nerede bir üniversite öğrenci daveti varsa oraya gönlünü tek başına, arkasında binlerce eğitim ordusu varmışçasına koydu. Gönlünün muradına doğru son ânına kadar âdeta koştu.
Bir sohbetimizde dedi ki; “Reşat, önümde yüz tane kitap var, onları okuyup on tane kitap daha yazacağım; seksen beş yaşıma kadar yaşayacağımı düşünüyorum.”
Doğan Hocam, güzel adam sen hiç unutulur musun? Asla! Dokunduğun her insan, yazdığın her kitap okuyucusu senin arkandan dua ediyor. “Gözlerinin içi gülüyor sevgili Reşat,” derdin bana, Doğan Hocam senden çok şey öğrendim, sen benim ışığımdın.
Rabbim senden razı olsun Doğan Hocam.
(İYİ Kİ Kitabından – Reşat Atalar)
Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için enerjik ve hırslı bir gün olabilir. Kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz ve yeni başlangıçlar yapmak için cesaretiniz artabilir. İletişim konularında başarılı olabilir ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmanız ve sabırlı olmanız önemli olabilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen zorluklarla baş etme konusunda güçlü ve kararlı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda da biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü ve sabrınızı koruyarak her türlü engeli aşabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi açık ve net tutmaya özen gösterin. Bugün kendinize zaman ayırarak rahatlama ve dinlenme fırsatı bulmalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İçsel çekişmeleriniz artabilir ve belirsizlikler sizi rahatsız edebilir. Ancak, sabırlı ve dengeli bir yaklaşımla, bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve anlayışlı bir tutum sergilemek önemli olacaktır. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek için fırsatlar yaratın.

ASLAN BURCU YORUMU

İçinde bulunduğunuz dönemde, özgüveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Kendinize güvenin ve neler başarabileceğinizi düşünerek hareket edin. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, gereksiz çekişmelere girmekten kaçının. Aşk hayatınızda tutkulu ve romantik bir gün geçirebilirsiniz. Eğlenceli ve keyifli anlar sizi bekliyor olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Karşı tarafın duygularını daha iyi anlamak için üzerinde biraz daha fazla emek harcamalısınız. İş hayatınızda detaylara dikkat etmek ve planlı hareket etmek önemli olacak. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve iç huzurunuzu korumak için dinlenmeye zaman ayırın. Hayırlı bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için iletişim becerilerinizin ön planda olacağı bir gün olabilir. Fikirlerinizi açık ve net bir şekilde ifade etmekten çekinmeyin, çevrenizdeki insanlarla etkili iletişim kurabilirsiniz. Aynı zamanda duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmanız da önemli olacaktır. Hayatınızda denge ve uyumun hakim olacağı bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bugün keyifli ve verimli bir gün geçirirsiniz!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcunun insanları için duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel düşüncelerinizi keşfetmek için harika bir gün olabilir. Fiziksel olarak da enerjiniz yüksek olacak ve yapmak istediğiniz işlerde kararlılıkla ilerleyebileceksiniz. Ancak, bugün gerginliklere karşı dikkatli olmanızda fayda var. İletişimde anlaşmazlıklara sebebiyet verebilecek durumlardan uzak durmak önemli olabilir. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba, tabii ki! Bugün Oğlak burcu için olumlu bir gün olabilir. Bugün, çevrenizde olan bitenleri daha dikkatli bir şekilde gözlemleyerek fırsatları değerlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. İş hayatınızda başarıya ulaşmak için odaklanmanız gereken konular olabilir. Aile ilişkilerinizi güçlendirmek için zaman ayırmak da bugün önemli olabilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Nisan 14, 2024, Yorum yok Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.