Süleyman Çelebi radyo tiyatrosu ile anılıyor

Süleyman Çelebi radyo tiyatrosu ile anılıyor

Ünlü “Mevlid” kasidesinin yazarı Süleyman Çelebi, TRT Radyo 1’de yayınlanacak “Aşk ile Süleyman Çelebi” isimli radyo tiyatrosu ile hafızalarda tazelenecek.

Serhan Sevin
Serhan Sevin

TRT Radyoları, “2022 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri” arasına alınan Süleyman Çelebi’yi vefatının 600. yılı dolayısıyla bir radyo tiyatrosu ile anıyor. “Aşk ile Süleyman Çelebi” adlı oyun, Süleyman Çelebi’nin Mevlid’i yazım sürecini konu alıyor.

‘Aşk ile Süleyman Çelebi’ adlı Radyo Tiyatrosu 23 Kasım Çarşamba 21.05’te TRT Radyo 1’de yayınlanacak.

Seslendirme kadrosunda Mert Asutay, Ayşegül Ünsal, Güray Görkem, Mutlu Albayram, Tarık Şerbetçioğlu, Sema Kahriman, Aybeniz Ece Uçan, Mehmet Can Özkenar, Oğuz Uyanık, Eymen Kara gibi isimlerin yer aldığı oyunun yönetmenliğini ise Ali Rıza Kubilay yapıyor.

 

Süleyman Çelebi radyo tiyatrosu ile anılıyor

 

“Radyo tiyatrosunda yer almak heyecan verici”

Oyunun önemli isimlerinden Mert Asutay, radyo tiyatrosunun kendisi için özel bir yeri olduğunu, bu geleneği yaşatmaya devam eden TRT’nin de radyo tiyatrosu severler için adeta bir yuva olduğunu söyledi.

TRT bünyesinde radyo tiyatrosuna ilk adım attığı günleri dün gibi hatırladığını belirten Asutay, “Ustalarımızla ilk başladığımızda onlarla bulunmak çok büyük bir lütuftu. Onlardan mikrofon tekniğinden ruh üflemeye kadar çok fazla şey öğrendik” dedi.

Yeniden aynı kurumda olmanın çok güzel bir his olduğunun altını çizen Mert Asutay, böyle bir oyunun içinde yer almanın da kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

“Çok değerli arkadaşlarım burada. Beraber o güzel hamuru güzel bir oyun haline getireceğiz. Süleyman Çelebi çok önemli bir mutasavvıf. Biz hayali kişileri oynarken bile altını doldurmaya çalışırız. Burada beslenmenize gerek yok çünkü korkunç bir zenginlik var”.

 

Süleyman Çelebi radyo tiyatrosu ile anılıyor

 

“Ses ve beden bir bütündür”

Oyunun bir diğer önemli ismi Ayşegül Ünsal da tıpkı Mert Asutay gibi radyo tiyatrosu dinleyerek büyüyen bir nesilden geldiğinin altını çizdi.

Oyuncuların metni eline alır almaz oyunu yaşamaya başladığını belirten Ünsal, radyo tiyatrosundaki tüm boşlukların oyuncunun his ve duyguları ile doldurulabileceğini belirtti.

Görünüşte oyunun hikayesine sadece ses ile yön verildiği düşüncesinin bir yanılgı olduğunu söyleyen Ayşegül Ünsal, “Sesinle oynamak aslında onu yaparken bedenini de içine katmayı gerektiriyor. Jest ve mimiklerin kullanılmadığı, ruhun yansıtılmadığı bir radyo tiyatrosu birçok noktada eksik kalmış demektir. Radyo tiyatrosunda ses ve beden bütünlük oluşturur” dedi.

TRT Radyoları, “2022 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri” arasına alınan Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılı dolayısıyla bir radyo tiyatrosu hazırladı.

Kurgu: Cihan Karaahmetoğlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM