• DOLAR
  $2.571,3800
 • EURO
  $1,3365
 • ALTIN
  $54.809,4700
 • BIST
  $279,4900

ŞİKAYETÇİ İKEN SANIĞIN AVUKATI OLMAK…

ŞİKAYETÇİ İKEN SANIĞIN AVUKATI OLMAK…

Değerli okurlarım, hayat değişik sürprizlerle dolu. İnsan şikayet ettiği kişiyi savunur mu? Evet, eğer kendi vicdanına hesap veren dürüst bir insansa öyle durumlar gelişebilir ki, savunur. Bakın nasıl olmuş.
***
2010 yılı Aydın/Yenipazar Tapu Müdürlüğünde görev yapmaktayım. Yaşlı bir teyze geldi. Başvurusunu almak için dairemizle aynı katta bulunan Mal müdürlüğünden Veraset intikal vergi ilişik yazısı getirmesi için yönlendirmiştim. Bu arada 25-30 yaşlarında iki kişi geldi. Nüfus cüzdanlarını ibraz ettiler ki; teyzemiz odadan içeri girdi. Müdür odasında iki adet koltuk vardı, zaten oda da çok küçüktü. Hükümet Konağında, Müdür odası, servis ve arşiv toplam 42 m2. Neyse teyzemiz ayakta, gençler acaba yer verirler mi diye bir müddet yüzlerine baktım… Ne mümkün benim yüz ifademden anlamış olacaklar ki biraz daha yerleşerek bacaklarının çatalını gererek oturmayı sürdürdüler.
“Gençler teyzemize yer verir misiniz? Dedim. Demez olaydım, ikisi de kalktı ve kapıya yöneldiler tam çıkacakken birisi döndü:
“Müdür görevini adam gibi yap, yoksa…”
Teyze de ben de neye uğradığımızı bilemedik.
Bu gençlerin nüfus cüzdanları elimdeydi. 35 yıllık memuriyet hayatımda O güne kadar hiçbir vatandaşı şikayet etmemiştim.
“Teyze bana söylenenleri duydun mu, bana tanıklık eder misiniz?”
“Sağır mıyım oğlum, Devletin gos goca Müdürüne hakaret etti, beni şahat yaz…”
Savcılığa oracıkta suç duyurusu dilekçemi yazdın, şahıslardan sadece o sözleri sarf edenden şikayetçiydim. Savcı Mehmet Bey’in yanına giderek dilekçemi sundum. Şifahi bir takım bilgiler aldım. Tekrar daireye döndüm ve nüfus cüzdanlarını serviste bir memura vererek bu iki genci servise yönlendirdim. Satış işlemi yapacaklarmış. Başvuru alınırken birden vazgeçmişler ve nüfus cüzdanlarını alarak kaçarcasına ayrılmışlar. Bu sırada Savcı Bey mübaşiri benimle göndermişti mübaşir polise göstermiş olacak ki şüpheliyi alıp Savcı Beyin makamına getirmişler. Bunlar çok kısa sürede oldu.
Savcı Bey telefon ederek ben çağırdı ve adliyeye indiğimde koridorunda bir kadıncağız ağlıyordu, şikayetçi olduğum şahsın annesi imiş. Arabada otururken oğlunu polis alınca, anne yüreği korkmuş kadıncağız.
Savcı Bey:
” Bu şahıstan mı şikayetçisiniz”
” Evet Savcı Bey”
Şikayetçi olduğum şahıs, diyaloğlardan anladığım kadarıyla, ömrünün çoğunu yurtdışında geçirmiş belki de yabancı ülke doğumlu.
Şüpheli konuşmalarında Türkçesi zayıf olduğundan bazen yanlış anlaşılabilecek cümleler kuruyor.
“Efendim ben kanundan korkmam…”
Savcı Bey:
” Ne kanundan korkman mı?”
“Hem de hiç…”
Ben devreye giriyorum:
“Efendim ben suç işlemediğimden kanundan korkmam demek istedi…”
Bu şekilde ben şikayetçi olduğum şahsın farkında olmadan tercümanlığını yapmaktaymışım.
Savcı Bey:
“Sen şikayetçi misin, Avukatı mısın?”
Bu sırada genç elimi öpmek istedi ve ağlamaya başladı.
“Şikayetimi ger alıyorum Sayın Savcım.”
Savcı Bey biraz bozulur gibi oldu.
“Tamam biz gereğini yaparız gidebilirsin”
Gençlerin işlemini yaptık, giderken tekrar tekrar özür dilediler.
On gün kadar sonra yanında nişanlısıyla birlikte Müdürlüğümüze geldi, meğerse düğün hazırlıkları varmış, düğünlerine davet ettiler.
Bir Emekli Tapu Müdürü
***
Değerli emekli tapu müdürüne bana yazdığı için teşekkür ediyorum. İnsan ve yaşamı ne kadar çok boyutlu ve zengin. Birbirimize düşman da olabiliriz, arkadaş ve dost da. İyi niyet ve değer vermek ilişkilerin yönünü çok etkiler. Selamlar.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınız için harcamalar yapabilirsiniz. Gün boyu yaşamın farklı alanlarında şans ve fırsatlarınızı fark etmeye odaklanın. Bardağın dolu tarafını görme, yaşamdan keyif alma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne uyanabilirsiniz. Fakat güne son derece motive, canlı ve hevesli başlayabilirsiniz. Gün boyu sözlerinizi sakınmayabilir, daha açık iletişim kurabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızdaki ilişkilerinizde orta yolu bulma, uzlaşma ve anlaşma taraftarı olun. Kendi çıkarlarınızı korumalı, kendi taleplerinizi dile getirmeli fakat zıtlaşma enerjisi yaratmamalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün hak ve haklılık konuları, adalet ve yargılar sizin için ön planda olabilir. Yaşama, olaylara ve kişilere abartılı bir siyah-beyaz halinde bakmayın. Yaşam enerjinizin yükseldiği bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili toparlanma ve şifa çalışabilir. Sağlığınız için hastane ziyaretleri yapabilirsiniz. Yasal konular, adli meseleler, yaptırımlar ve cezalar gündeme gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün enerji alanınıza göre deneyimler çekebilirsiniz. Duygularınız daha sık değişebilir. Küçük veya anlık olaylarla hızlı gel gitler yaşayabilirsiniz. Beklenti ve isteklerinizde abartılara gidebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugünlerde ilişkilerinizde dengeyi korumaya özen göstermeye çalışın. İlişkilerde ani gündemler, yenilikler ortaya çıkabilir. Yöneticilerinizden destek görebilirsiniz. Yardım istemekten, yardım almaktan çekinmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızın gerektirdiği sorumluluklar ön planda olabilir. Tembellik, keyfi veya bildiği gibi hareket etme isteğiniz artacak. Kibir ve inatçılıktan kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün aklınıza koyduğunuz, bir süredir çabaladığınız işlerinizde ve isteklerinizde olumlu sonuçlar ve ilerlemeler elde edebilirsiniz. Kardeşlerle, iş arkadaşlarıyla ilişkiler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46