SEVMEK

SEVMEK

”göynümün sahibine”…
Bay Altınmakas lakabını taktığım, Yeşilgiresun Gazetesi sahibi canım Ahmet Öğütçü ağabeyim ile bi “haber metninden” söz ediyorduk, yıllar evvel matbaadaki ofisinde. Konu neydi, vallahi unutmuşum?
Ama, o haberi duymadığım, görmediğim anlaşılmıştı çok geçmeden. Mevzuya Fransızdım. Ahmet Abi kızdıydı bana;
-“Yahu nasıl görmezsiniz, hem de Yeşilgiresun’da çıktı haber! Ne diyim ki şimdi, kendi gazetenizi okumuyonuz”!!!
İtiraz edince ben, çıkmadı abi öyle bişey falan gibisine, hiç üşenmeden arşive gitti gosgoca Ahmet Öğütçü… Haberin çıktığı günün gazetesini bulup getirdi.
Eyvah! Hem de ne eyvah! Haklıydı maalesef!
Üstelik, tam da benim köşeyazımın alt sütununda yayımlanmıştı haber. Bu kez yediğim fırça daha da büyük oldu;
-“Ula oolum, bak işte, kendi yazınızı bile okumuyonuz”!!!
***
O an için pek gülünçötesi olmakla birlikte, gayet basit bi açıklaması vardı aslında bu durumun. Kendi yazımı okumuyordum ki. Neden okuyayım, zaten ben yazmışım?
Haliyle, o sayfadaki tüm haberler de güme gidiyordu.
***
Hadi ben, şu dünyada sadece kendimi okumayan… Ve Gürsel Ekmekçi dışındaki tüm köşeyazarlarını (yerel ve ulusal) takip eden biriyim.
Ama tekbi kitap okumadan, hiçbi günlük gazeteye hakim olmadan şair / yazar olmuşlar var şehrimde.
Bi de bunların her nedense 3-5 tane kitabı falan mevcut? Okuru olmayan yazarlar tayfası şehrimi kuşatmış… Ne demek lazım gelir, bilemedim?
Allah’ım bana evliya sabrı vermiş, yoksa bunlara tahammül etmek normal bi insanın çekeceği dert diğildir şu üç günlük dünyada.
***
Geçtiğimiz hafta, takvimi şaşırdım, anımsayanınız vardır, 8 Mart Kadınlar Günü’nü Şubat’tan kutladım. Sanırım bana gülüp geçmiş olmalısınız. Sağolun, ben de sizi seviyorum!
Şaşırmam doğaldır. Çünkü, çok yoğun yaşıyorum zaten gündüzümü. Çoğunluk gibi “sıradan” kalem erbabı olmamak için, geceleyin sabaha kadar bişeyler okuyorum.
Nevrim dönmüş zaten. Gün ne, hafta ne, ay ne, umrumda mıdır? Yaşıyoruz işte bi biçimde, bu gezegende.
Aynı nedenlerin bi sonucu olarak, Sevgililer Günü makalesi yazmayı da unutmuşum işte, napim? Oysa, ne çok önem veririm 14 Şubat tarihine. Bilen bilir.
Ay çıkmadan yazayım bari, lütfen idare ediniz.
***
İlhan İrem’den kalma eski 45’lik plaklardaydı biraz sevgi.
Love Story filmini izlerken aşk üçün ilk ağlayışımızdaydı belki.
1978 yılında, dünya kupası finalleri sürerken, Alman milli takımının futbolcu eşlerinin kamp yapılan otele, bi tür ödül gibi, motivasyon niyetine götürülmesinin içimizi ilk mıncıklayışındaydı da sanki?
Trt Yurttan Sesler Korosu türkülerindeydi sevgi.
Böyle böyle aşık olduk gız milletine, yüzlerine-gözlerine davun çıkmayasacılara.
***
Unutamadık hiç.
O günlerden kalma bi de ”Kaynanalar” dizisi var idi, ömrümüze ömür katan.
Azıcık şanslı kuluyumdur Allah’ın, bu yönüyle. Henüz Giresun’da tv yayınları yoğiken, İstanbul’a pek sık gidebildiğim üçün, izleyebiliyordum bu muhteşem dizinin ilk hallarını bile.
Annannemin evi… Siyah-beyaz televizyonu… Kuru yemişler-meyveler yeniyo bi yandan… Sobadan çıtırtı sesleri yükseliyo diğer yandan…
Nuri Gantar-Nuriye Gantar… Ekranların neşesi, heyecanı, mutluluğu, hüznü…
Ey gidi güzel günlerim.
Eski Türkiyem.
***
Bi ikili olmayı, çift olmanın güzelliğini Gantar ailesinden öğrendi bizim kuşak.
Tekin Akmansoy; ”Nöriyem” dedikçe eşine,
Leman Çıdamlı; ”Gantarım” diye hitap ettikçe eşine, çok mutlu olurduk hepbir. İçimize kazılıdır o duygu.
Şu gün bile, sevdiceğime şaka yollu eylediğim hitapların tümünün kökeninde, kalbimde taşıdığım sevdasının çekirdeğinde “Nuri Gantar ahlakının” yattığını düşünürüm. İyi günde-kötü günde.
***
Sevgililer Günü geçti gitti. Normal insanlarla aynı zaman diliminde yaşamayı beceremediğim için, yazamadım vaktinde. Üzgünüm.
Ömrümüzde tanıdığımız ilk sevgililer, iki büyük sanatçı, Leman Çıdamlı ve Tekin Akmansoy yaşamda diğiller artık, bilirsiniz.
Her 14 Şubat’ta boynumuzun büküklüğü biraz da bundandır.
Sevgililer Günümüz kutlu olsun.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcuna mensup olanlar için enerjinizin yüksek olacağı bir gün olabilir. İş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kendinizi daha motive hissedebilirsiniz. Aşk konusunda duygusal olarak hareket etmekten çekinmeyin, ilişkilerinizde derinleşme ve anlayış artışı yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi korumayı unutmayın. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda önemli kararlar alabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Ailevi konularda ise sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerinizde sabırlı ve anlayışlı olmanız, olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeye dikkat edin, dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeniz bugün sizin için oldukça önemli olacaktır. Umarım bugününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygularınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. İç sesinizi dinlemek ve duygusal ihtiyaçlarınıza yönelik adımlar atmaktan kaçınmayın. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için uygun bir gün olabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal dengeyi sağlamaya çalışın. Özellikle sağlık konularında dikkatli olmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için iletişim konularında başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Özellikle duygularınızı net bir şekilde ifade etmek ve karşınızdakilerle açık iletişim kurmakta avantajlı olacaksınız. Kendinize ve duygularınıza olan güveniniz artabilir. Ayrıca, yakın çevrenizle ilişkilerinizi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Keyifli ve verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Başak burcunu temsil eden kişiler bugün, detaylara dikkat etmeli ve planlarını titizlikle oluşturmalıdır. Bugün verimli olmak için işlerinizi düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. İçinizdeki endişeleri kontrol altına almak için zihinsel ve duygusal bir denge sağlamaya çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanları için iletişim konularında olumlu bir gün olabilir. İlişkilerinizde uyum ve anlayışı arttırıcı etkiler hissedebilirsiniz. Duygusal dengeyi korumaya odaklanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve keyifli sohbetlere katılabilirsiniz. İş ve kariyer alanında ise aklınıza yeni fikirler gelebilir ve projelerinizi ilerletebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle ortaklı işlerde işbirliği ve uyumu ön planda tutmanız size fayda sağlayabilir. Sağlık konularında ise bedeninize ve ruhunuza iyi bakmayı ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırarak stresi azaltıcı aktiviteler yapmak enerjinizi yükseltebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal anlamda derin bir bağlantı kurma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve duygularınızı paylaşmak size iyi gelebilir. Aynı zamanda içsel dünyanıza da zaman ayırmanız, kendi duygularınızı anlamlandırmanız ve kendinize şefkatli davranmanız önemli olabilir. İlişkilerinizi derinleştirmek için iletişim becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve kariyer hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hırslı ve kararlı tavırlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta, bencil davranmamaya ve işbirliği yapmaya açık olmaya özen göstermek olacaktır. Kendinize güvenmek ve doğru adımlar atmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM