Canan Dila: Anneniz…

Canan Dila: Anneniz…

Doğan Cüceloğlu: Annem … çok genç öldü. Öldüğünde 42 yaşındaydı.
CD: Siz on yaşlarındasınız…
DC: Evet. On yaşındaydım.
CD: 42… Çok genç. Hastalandı mı?
DC: Ateşlendi… Halüsinasyonlar filan gördü… Rahim kanseri miydi acaba? Kesin bir teşhis konarak bir şey söylenmedi. Benden sonra bir çocuk aldırmış. Onun komplikasyonu da olabilir. İçimde öyle bir kuşku var hep. Dört ay içinde gitti.
CD: “Gitmek…”
DC: Annem öldükten sonraki ilk iki-üç gün, gitti de geri gelecek gibi bir duygu içindeydim. Mutlaka gelecek. Ölüm kavramı, misafirliğe gitti gelecek, gibiydi… Üçüncü günden sonra farkına vardım ki bir daha onu hiç ama hiç göremeyeceğim. O üçüncü gün, “Annem yok artık!” oldu. Depresyona girdim. Babam çok büyüdü gözümde. “Ya babam da ölürse!” dehşetine kapıldım. Annemin ölümünden sonraki ikinci hafta filandı (…), “Yarabbim babam ölmesin” diye dua ettiğim günler (…) O gün babam beni bir şeyden dolayı fena azarladı. Çok büyük kırıldım. Neden azarladığını unuttum ama çok çok incindim, “Ben bu adama güvenemem. Hiçbir şey annemin yerini tutamaz” duygusu içime yerleşti.
CD: Çevrenizdekiler fark etmediler mi halinizi?
DC: Düşününce şunun farkına varıyorum ki, ne babamdan ne etrafımdaki büyüklerden, “Bu çocuk ne yaşıyor?” gibi bir koruma durumu yoktu. “Anası ölen çocuklardan birisi oldu işte. Ölüm doğal” gibi katı bir gerçekçi tavır…
CD: Ve bu tutum depresyonu ağırlaştırdı.
DC: Evet. Benim hayatımdaki en önemli olaylardan biri… Geri dönüp baktığımda, bu olay hayatımda verdiğim birçok kararda, kendimle hatta insan ilişkilerimde belirleyici, etki edici bir rol oynamış…
CD: Kaybetme korkusu mu?
DC: Evet. O çocuk aklımla, “Kadınlara güvenilmez, bir gün mutlaka terk edip giderler” düşüncesi yerleşmiş. İkincisi de, kendimi yapayalnız hissetmek duygusu…
Üzerine düşünerek çok şeyin farkına vardım: “Beni seven kimse yok. Yapayalnızım. Öyleyse kendini sevdirmeye çalış. Senin düşündüklerin ve duydukların önemli değil. Onların beklentilerinin farkına var. Onlar istemeden yerine getir. Böylece sevilecek biri ol.”
Bütün bunlar, bu … bu bir çocuk için (…) müthiş bir yalnızlık.
(Damdan Düşen Psikolog)
Bir 2 kişi ve yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM