‘Sanatçıların 320 milyon lirasına ne oldu?’

‘Sanatçıların 320 milyon lirasına ne oldu?’

‘Sanatçıların 320 milyon lirasına ne oldu?’

Pandemi döneminde zor günler geçiren sokak müzisyenleriyle bir araya gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, devletin Anayasa’ya göre sanatçıyı destekleme zorunluluğu olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Özel kopyalama Harcı Fonu’nda biriken para, 2017 rakamıyla 320 milyon lira.. .Paranın ana amacı sanatçıyı korumak. Bu para ne oldu?” diye sordu.

Sozcu.com.tr

Pandemi döneminde zor günler geçiren sokak müzisyenleriyle bir araya gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, devletin Anayasa’ya göre sanatçıyı destekleme zorunluluğu olduğ   unu kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Özel kopyalama Harcı Fonu’nda biriken para, 2017 rakamıyla 320 milyon lira… Paranın ana amacı sanatçıyı korumak. Bu para ne oldu” diye sordu.

CHP Kemal Kılıçdaroğlu, pandemi döneminde zor günler geçiren müzisyenlerle İstanbul’da bir araya geldi.

Sabahat Akkiraz, Hüseyin Turhan ve Orhan Osman gibi sanatçıların yanı sıra Roman müzisyenler, sokak ve düğün salonlarında çalışan 70’e yakın müzisyen, sorunlarını dile getirdi.
Devletin sanatçıyı desteklemek zorunda olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu şunları söyledi: ,

Anayasa’nın 64’üncü maddesi; ‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır’ diyor. ‘Alabilir’ değil ‘alır’ diyor.

Sanatçılara seslenen Kılıçdaroğlu, “Kalıcı çözümleri siz yaratacaksınız. Politikacıdan beklerseniz bana oy verecek misiniz der. Siyasetin acımasız yüzü böyle değil mi.. Niye kendinizi oraya teslim ediyorsunuz” diye konuştu.

Özel kopyalama Harcı Fonu’nda (bandrol) biriken para , 2017 rakamı 320 milyon lira… Paranın ana amacı ne.. Sanatı ve sanatçıyı korumak. Bu para ne oldu. Bir sanat insanı kalkıp, bir sanat örgütü kalkıp, “Arkadaş bizden kestiğiniz bu paraları nereye harcadınız” diye niye sormuyorsunuz..”

“İKTİDAR SANATÇIYI SAHNEDE UNUTTU”

Müzisyenler adına konuşan müzik yapımcısı Hasan Akkiraz, “İktidar sanatçıyı sahne de unuttu” dedi. Akkiraz şöyle devam etti:
“Sanatçıyı unuttular, hem ışık da yanmıyor ve ses sistemi de çalışmıyor. Sabahat Akkiraz, ‘Müzisyenler taş mı yesin’ diye bir etkinlik yaptı. Çok da ses getirdi. Müzisyen deyince akıllara ünlüler geliyor ve bu nedenle büyük bir sıkıntıya dönüşüyor.

Sanatçı sigortası konusunda biz bir kanun teklifi hazırladık. Dedik ki yarısını devletin, yarısını da müzisyen kardeşimizin ödeyeceği bir sistem kuralım. Müzisyen, sinemacı, tiyatrocu, ressam, heykeltraş tüm sanatçıların küçük paralarla sigortalı hale getirilmesini ve zor zamanlarda da işsizlik parası alabilmesinin sağlanmasını hedefledik. O dönem Kültür Bakanı söz verdiği halde maalesef komisyondan aşağı dahi indirilemedi.

“SANATÇILAR KİMSENİN PARASINI İSTEMİYOR”

Sanatçılar kimsenin parasını istemiyor. Sanatçılar Bandrol/Copyright hakkını, yani kendi paralarını istiyor. Bunun için en uygun yol örgütlenmek ve siyasetin içinde daha çok olmak, daha çok sesimizi yükseltmek, ve bir arada olabilmektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcu için iletişim konularına odaklanmanız gerekebilir. Özellikle iş veya kişisel ilişkilerinizde açık ve net bir iletişim kurmanız gerekebilir. Ayrıca, çevrenizdeki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmanız önem taşıyor. İletişimdeki sorunları çözmek için sağduyulu ve çözüm odaklı bir tutum sergilemeniz faydalı olacaktır. Bugün, içgüdülerinize güvenerek hareket etmek ve sizi motive eden konulara odaklanmak da size iyi gelebilir. Umarım bugün keyifli ve verimli bir gün geçirirsiniz!

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcu için yeni fırsatlarla karşılaşabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinize olan güveniniz sayesinde hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. İş veya kariyer hayatınızda önemli gelişmeler olabilir, dikkatli olmanızda fayda var. Sağlığınıza dikkat etmeyi ihmal etmeyin ve sevdiklerinizle zaman geçirmekten keyif alın. Bugün, duygusal açıdan da pozitif bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bugünü en iyi şekilde değerlendirirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün hassas bir gün geçirebilirsiniz. Duygusal olarak dalgalanmalar yaşayabilir ve geçmişteki konularla ilgili nostaljik düşüncelere kapılabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeye çalışın ve gereksiz endişelerden uzak durun. İletişimde nazik ve anlayışlı olmanız, ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyecektir. Kendinize dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda kendinizi biraz yorgun hissedebilirsiniz. İç dünyanıza dönüp dinlenmek ve kendinizle baş başa kalmak size iyi gelebilir. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Enerjinizi pozitif düşüncelere odaklayarak günü daha iyi geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Başak burcunun insanları için iletişim yönünde başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Özellikle yakın çevrenizle olan ilişkilerinizde pozitif etkiler altında olacaksınız. Detaycı yapınız bugün size avantaj sağlayabilir. İş ve günlük hayatta detayları atlamadan, planlı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek faydalı olacaktır. Ayrıca bugün sağlığınıza da dikkat etmenizde fayda var. Umarım güzel bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şu şekilde; Bugün, duygularınızı ifade etmek ve başkalarıyla iletişim kurmak konusunda daha cesur olabilirsiniz. Kendinizi rahatça ifade etmek, ilişkilerinizde daha derin bağlar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda, içsel dengeyi korumak için zamana ihtiyacınız olabilir. Kendinize zaman ayırarak, duygusal ihtiyaçlarınıza odaklanabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bugün, karar verme sürecinde olabilirsiniz, bu nedenle detayları dikkatlice düşünmek önemlidir. Uyumlu ve adil bir yaklaşım sergileyerek, çözüm odaklı olabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda içsel huzuru bulabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size iyi gelebilir. Özellikle ilişkilerinizde derin duyguları paylaşmaktan çekinmeyin. Aynı zamanda bugün, kariyerinizle ilgili hırslı ve kararlı adımlar atabilirsiniz. İşlerinizde odaklanma konusunda üzerine düşeni yapmalı ve hedeflerinize doğru ilerlemelisiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Oğlak burcundakiler için iş hayatınızda kararlı ve disiplinli adımlar atabilirsiniz. Hedeflerinize odaklanmak ve sabırla ilerlemek sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca, duygusal ilişkilerinizde de daha dengeli ve tutarlı davranarak iletişimi güçlendirebilirsiniz. Kendinize vakit ayırarak duygusal ve zihinsel dengeyi sağlamak için uğraşabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM