Komutan

Komutan

Kendini tekrar etmek hoş bişey değildir, hiçbi kalem erbabı bu duyguyu tatmak istemez.

Biz, ULUS yazarları, şu günlerde yaşanan her ama her sorunu 15 yıl öncesinden bu yana dile getirmiş, insanımızı uyarmış, vatanımızın “işgaline” karşı aslanlar gibi direnmiş kişileriz.

Bu yönüyle Türkiye Cumhuriyeti’nin en huzurlu insanlarıyız hepimiz.

****

Bunların vatanımızı ganimet gözüyle gördüğü, paylaşacak “cukkalar” azalınca birbirilerine düşeceği, kısa zamanda cemaatin darbeye kalkışacağı, şu memlekette ilk önce Ulus Gazetesi sütunlarında dile getirildi.

Kimin getirdiğini boş verin. Ben yazmam, tarih nasıl olsa yazacaktır.

****

Bu memlekette yinelemekten usanılmayan yegane mevzu askere gitmiş bi Türk erkeğinin başına gelenlerdir.

Bizdeki “askerlik anıları” dipsiz bi kuyu gibidir. Giren, çıkmak bilmez.

Bense sanırım hiç yazmadım. Kimselere anlatmadım. Sevmem de zaten, zorla dinleyenlere nutuk mu çekilirmiş?

****

Ama, bu konuyla dalgamı geçtim tabi.

Ev içi şamatalarımızda, uyduruk anılarımla kızlarımı çok güldürdüm.

Elbette Cem Yılmaz’ın sahnede anlattığı askerlik anıları yedi cihanda eşsizdir, menendsizdir. O’nun gibi olamadım.

O sahneye bi saygı selamı çakıp susayım.

****

Sözü getireceğim yer şudur…

Bi süredir kulağımı çokça doldurur oldu, çevre masalarımdaki tüm erkekler, askerlik anılarını anlatmayı koyulaştırdılar. Epeydir duyulmaz olmuştu böyle şeyler. Parkta, bahçede, çay ocağında, berber salonunda falan, Türk erkeği yeniden askerliğini anımsadı.

Elbette, işim gereği arka masaları, yan koltukları dinleyen biriyim. Yaşamın gülmece yönünde duran bi yazarın en iyi malzeme kaynağı buralardır çünkü.

Geçelim.

Şu analizi yapmalıyım ama mutlaka;  insanımız yeniden, niçin, neden, ne oldu da askerliğini anımsar hale geldi bu kadar?

Sakın; mevcut iktidar, toplumun genleriyle oynamaya kalkıştığından olmasın?

****

Hepinizin bildiği anılara girmeyeceğim şimdi. Güya herkes hergün çarşı iznindeydi, kimse nöbet tutmuyordu, hepimiz kör kütük sarhoştuk kışlada. Komutanın eşine yenge diyecek kadar samimiydik falan bütün Mehmetçik.

Palavraydı tabi hepsi.

****

Salt şuncağızı bilmelisiniz. Yurdumun gerçeği budur ve değiştirecek adam henüz anasından doğmamıştır;

Son günlerde kulak kabarttığım tüm muhabbetlerde bi “komutan”  vurgusu belirginleşti. Genelde benden 1-2 kuşak yaşlı insanlar konuşuyor, inanır mısınız;

-“Komutanım tamam yaparız dedim”!

-“Emredersin komutanım dedim fırladım”!

-“Komutanım şöyle şöyle yapsak daha doğru olur dedim”!

 

Kimisi, onbaşı bile olsa kendi de komutandır bi dönem;

-“Asker geldi, komutanım dedi, hastayım dedi, tamam git yat dedim”!

-“Yemekhane nöbetindeyim, çocuklar gece yarısı geldi, komutanım açız dediler, tamam ulan, yeyin bişiler dedim”!

-“Herif yeni evliydi, tamam sen 15 gün gelme dedim”!

****

Bu güzel insanları tebessümle dinlememek mümkün değildir. Canlarını seveyim.

Çok da uğraşmayacaksın yani genlerimizle. Bu insanları “komutanım”sız bırakırsan ne orman yangınlarını söndürebilirsin, ne hudut namusunu koruyabilirsin, ne deprem enkazlarına yetişebilirsin.

Yok olur gidersin kardeşim, yok olur gider?

Kahraman Mehmetçiği, en kritik ilk 48 saat kışlada tutarsan, 40 bin diye açıkladığın ölü sayısıyla anca kendini kandırırsın.

****

Ne diyordum?

Yahu bigün tam teçhizat kule nöbetindeyim. Baktım karanlıkta, düşman karşıdan geliyo. Komutanım bana bırakın dedim, süngüyle daldım üzerlerine. Yenge de orada ha. Dur Gürselcim dedi. Bu bölük sensiz yapamaz dedi. Dinlemedim tabi.

İnanmazsanız inanmayın.

 

Hayatlarını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM