Kardelen, ilk albümüyle beğeni topluyor:

Kardelen, ilk albümüyle beğeni topluyor:

 ‘Hedeflerimle büyüdüm’

Yayımladığı şarkılar, ses getiren işbirlikleri ve bir kısa albümün (EP) ardından bu ay ilk uzun albümü “Habibi”yi dinleyiciyle buluşturan Kardelen’le konuştuk.

Kardelen, ilk albümüyle beğeni topluyor: ‘Hedeflerimle büyüdüm’

Kardelen, alternatif müziğin son zamanlardaki en dikkat çekici isimlerinden birisi. İki yıldır yayımladığı şarkılar, ses getiren işbirlikleri ve bir kısa albümün (EP) ardından bu ay ilk uzun albümü “Habibi”yi dinleyiciyle buluşturdu. 2001 doğumlu genç müzisyen ilk albümünde R&B, oryantal ve pop tınıları başarılı bir şekilde harmanlıyor; oryantale karşı çocukluğundan bu yana olan ilgisini bu albümle açığa çıkarıyor. 10 şarkılık albümde “Kumar” şarkısında Artz ile “Kaşmir”de ise Evdeki Saat grubuyla düet yapıyor. Sözleri Mabel Matiz ve Kardelen imzası taşıyan “Nerede” ise albümün çıkış parçası olma özelliğini taşıyor. Bu üç şarkıyla birlikte “İhya” Spotify’da albümün en çok dinlenen şarkıları olmuş durumda.

Müzisyen bir aileden gelen Kardelen ile ilk albümünü ve müzik tutkusunu konuştuk.

“Habibi” albümü altyapıları, oryantal ve R&B tınılarıyla orijinal bir albüm. Dinleyiciye yeni bir kapı araladığı kesin. Şu ana kadar gelen tepkilerden memnun musunuz? Spotify’daki dinlenme sayıları hiç fena gözükmüyor, beklentilerinizi karşıladı mı?

Harika gidiyor her şey. Beklentim verilerden çok sahneye diyebilirim, tabii ki dinlenmeler de çok mutlu ediyor. Dinleyiciyle şarkıları karşılıklı söylemek için sabırsızlanıyorum.

‘İLK DANSÖZ OLMAK İSTEMİŞTİM’

Aile ortamınız müziğinizi nasıl etkiledi? Çocukluğunuzdan aklınızda kalan, aile içinden müzikle ilgili anılarınız var mı? Ne olmak istiyordunuz? Hangi müzikleri dinleyerek büyüdünüz?

Ben dansöz olmak istemişim ilk. Şimdi daha iyi anlıyorum sürekli sahnede bu kıvırtmakla ilgili hevesimi. Beş yaşında konservatuvara girdim, ailemden de Türk müziğine hakim büyüdüm. Bunlar birleşince de 16 yıl klasik batı müziği eğitimimdeki ilk piyano resitalimde Türk bestekarlarımızdan çalmak istemiştim. Oysa ömrüm Mozart’ı, Chopin’i anlamaya çalışarak geçmişti.

‘EN NET HAYALİM: EUROVISION’

Çocukluğunuzdan bu yana sürekli kurduğunuz bir hayal, kendinizi görmek istediğiniz bir yer var mıydı? Şu an bu konuda ne durumdasınız?

Müzikle ilgili yıllarca hedeflerim olarak büyüdüm hayalden öte. Daha zor bir eseri çalabilmek, armonilerde deşifrelerimi hızlandırmak gibi hedefler. Hayal kısmı kendi müziğimle ilgilenmeye başladığımdan beri sanırım. Çok değerli bir his ve kaybetmekten de korkmuyorum diyemem. Eurovision’da ülkemizi temsil etmek gibi çok net bir hayalim var sadece onu söyleyebilirim.

İki senede 20’ye yakın şarkı yeni şarkı, bunların çeşitli versiyonları, bir kısa, bir uzun albüm. Bunlar geçmişten bugüne heybenizde getirdiğiniz şarkılar mı, dahası var mı? Üretimlerinizi en çok ne tetikliyor?

Üretmeye 2021’de başladım ama albüm şarkıları 2022-2024 arasında yaptığım şarkılardan. Daha öncesi deniyordum ama tüketim hızından ve yaşımdan dolayı yaptıklarımın hevesini daha şarkıları çıkarmadan alıyordum. Daha kalıcı işler yapmak için çalışıyorum. Beni etkileyen hikâyeler, yaşadıklarım ve aslında daha çok “içimde kalanlar” beni tetikliyor diyebilirim.

Sadece single’larla yürümek yerine her fırsatta albüm yapmak gibi bir bilinçli tercihiniz var mı?

“Habibi” ile süreç içindeki kendimi de görünce; yaşadıklarım, tecrübe ettiklerim çok değerliydi gerçekten. Her defasında üstüne kata kata çok albümüm olacağına eminim.

‘HAYATINI ADAYAN MÜZİSYENLER BİRBİRİNİ BULUYOR’

Mabel Matiz ve Mert Demir gibi isimlerle işbirlikleriniz nasıl gelişti? Albüme katkıda bulunan başka birçok başarılı isim var, birlikte çalışmaya nasıl ikna oldular? Onlardan aldığınız ve unutamadığınız bir tavsiye var mı?

Aslında süreç içerisinde işine özen ve emeğini esirgemeyen, hayatını buna adayan müzisyenler bugün yarın birbirlerini buluyorlar, anladığım. Bu konuda çok şanslı hissediyorum; albümün orkestrasında ve yapımında inanılmaz yetenekli müzisyenlerle beraber çalıştık. Bana her anlamda tutkuları ilham oldu.

“Onun gibi yaşlanmak isterim” dediğiniz, sevdiğiniz rol modelleriniz var mı?

Yaptığı işlerde görsel ve işitsel estetik algısı önceliği olan Ajda Pekkan, hikâye anlatımında ve ölümsüz bestelerinde Sezen Aksu, vokal olarak beni özgürleştiren Aziza Mustafa Zadeh şu an aklıma gelenlerden, daha çok var tabii.

Bir tarz yaratıp onunla anılmak mı istersiniz, yoksa albümden albüme değişen “temalar” ve tarz size daha mı yakın geliyor?

Temalar otobiyografi gibi geri dönüp baktığımızda beni geliştiren ve yönlerimi şekillendiren her şeyi gösterir, bundan dolayı da kendimi daha rahat ifade edebilirim gibi hissediyorum. Habibi bunun başlangıcı kesinlikle.

SÜRPRİZLİ LANSMAN KONSERİ 29 ŞUBAT’TA

Yeni albüm sonrası ilk konseriniz 29 Şubat’ta Babylon’da… Nasıl bir konser bekliyor dinleyicileri? Onlara bir mesajınız olur mu?

Çok uzun süredir hazırlanıyoruz lansman konserimize. Harika bir ekiple, sürpriz konuklarımızla üstüne iki yıldır çalıştığımız ve bahsettiğimiz “Habibi”nin dünyasını yansıtacağız. Kıyafetler, ışıklar ve müzik yanında konsere orada bütün duyguları harekete geçirmek için bi koku da sıkacağız. Seyircilerin Habibi’yi tüm duygularla hissedebilmesi en önemlisi. Keyifli bir konser olacağına eminim, ilgilenen herkesi bekliyoruz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM