Erol Evgin ‘Sevdiklerim’

Erol Evgin ‘Sevdiklerim’

Yaşamak bisiklete binmek gibidir, durursan düşersin

Erol Evgin, pandemi sürecinde üretimini durdurmadı, ‘Sevdiklerim’ albümünü çıkardı. Evgin, “Bu da geçer diyoruz ve çalışmaya üretmeye devam ediyoruz. Bir yandan tezgâhı toplarken, genç kuşaklara da günün tınılarıyla bir şeyler bırakmak istiyorum” dedi.

Hande ZEYREK

Yaşamak bisiklete binmek gibidir, durursan düşersin

Pop müziğin duayen ismi Erol Evgin, kısa süre önce ‘Sevdiklerim’ ismini verdiği yeni albümüyle dinleyiciyle buluştu. “Şarkılar susarsa, yaşam susar. Şarkılar ilaç gibidir, karamsarlığa merhemdir. Müzik, iyileştirir” diyen usta sanatçı Evgin’le ‘Sevdiklerim’ albümünün yanı sıra hayata, müziğe, ülkedeki can sıkıcı gelişmelere dair konuştuk. Albüm için ‘geçmişten geleceğe bir yolculuk. Bir yandan tezgâhı toplarken, genç kuşaklara da günün tınılarıyla bir şeyler bırakmak istiyorum” yorumu yapan Erol Evgin’in topluma da mesajı oldu: “Bereketli toprakların ve güzel insanların ülkesi burası. Türküdeki gibi: Kışın sonu bahardır, bu da geçer.”

‘Sevdiklerim’ albümünün kayıtlarında Evgin’e, akustik bir sound ile Firuz İsmailov’un yönettiği Erol Evgin Orkestrası eşlik etti.

■ Son bir yıldır her şey durdu ama siz üretmeyi bırakmadınız…

Yaşam bisiklete binmek gibidir. Yorulmadan pedalları çevirmelisin. Durursan düşersin. Gerçekten yüzyılda bir yaşanan sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Ama dünyamız daha kötülerini görmüş, iki dünya savaşı yaşamış. “Bu da geçer” diyoruz ve çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Şarkılar susarsa, yaşam susar.

TÜRKİYE ONU HEP ZİRVEDE TUTTU Sanat hayatında yarım asrı geride bırakan Erol Evgin, müzikaller, programlar, başarılı albüm ve şarkılarının yanı sıra nahif kişiliğiyle de zirvedeki yerini korudu. “Evlilik bir şanstır. Benim şansım yaver gitti” diyen Erol Evgin, kendisi gibi mimar olan Emel Evgin ile 48 yıldır evli. Çiftin, Murat Evgin ve Elvan Evgin Sheehan isimli iki çocuğu ve 3 de torunu var. İlk torun, sanatçı dedesinin adını taşıyor.

ZAMANSIZ ŞARKILAR

■ Nasıl ortaya çıktı bu albüm?

Benim şarkılarımın yanı sıra, bu şarkılar da pop klasikleri ve zamansız şarkılar… Yıllardır aklımdaydı bu proje. Pandemi dönemi gibi telaşsız bir zamanda hayata geçirdik. Bir yandan tezgahı toplarken, genç kuşaklara da günün tınılarıyla bir şeyler bırakmak istiyorum.

ŞARKILAR KARAMSARLIĞA MERHEMDİR Evgin, muhabirimiz Hande Zeyrek’e “Şarkılar ilaç gibidir, karamsarlığa merhemdir. Müzik iyileştirir” dedi.

■ “Yeni üretilen şarkılar çabuk unutuluyor dillere pelesenk olmuyor eskisi gibi” yorumuna katılıyor musunuz?

Bu tuzak sorudur!.. (Gülüyor) İnsanı bir anda dırdır eden yaşlı duruma koyar. Bizim yaşta gençleri eleştirmek yerine anlamaya çalışmak gerek. Yalnız müzik değil, yeni üretilen çoğu şey çabuk tüketiliyor. Eşyalar, giysiler, ilişkiler, dostluklar. Zamanın ruhu böyle…

■ Son görüşmemizden bugüne ülkemizde vatandaşların, sanatçıların, mutluluğu, huzuru için çok iyiye giden gelişme yoktu diyebiliriz. Vatandaşlara o nahif kimliğinizle nasıl seslenirsiniz?

Tüm dünya gibi ülkemiz de zor günlerden geçiyor. Ama yeryüzünün en güzel coğrafyalarından birinde, bereketli toprakların ve güzel insanların ülkesi burası. Nahif bir cevap istiyorsanız, türküdeki gibi “Kışın sonu bahardır, bu da geçer” diyorum.

Geçmişten geleceğe bir yolculuk

■ “Sevdiğim sanatçı dostlarımın sevdiğim şarkılarından oluşan bir seçki” diyorsunuz yeni albüm için…

Albümde söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait ‘Yazık’, ‘Kaybolan Yıllar’, ‘El Gibi’, söz ve müziği Can Temiz’e ait ‘Bir Pazar Kahvaltısı’, sözleri Sıla Gençoğlu’na ait “Yan Benimle”, Murat Evgin’e ait ‘Mektup’, söz ve müziği Şemi Diriker’e ait ‘Unutama Beni’, sözü Mehmet Teoman’a, müziği Cenk Taşkan’a ait “Beni Benimle Bırak” isimli şarkılar ve sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya, müziği bana ait olan “Vedasız Aşklar” isimli yeni bir şarkı yer alıyor. Albüm için “Geçmişten geleceğe bir yolculuk” diyebiliriz…

Erol Evgin, 9 şarkıdan oluşan “Sevdiklerim” akustik albümünde sanatçı dostlarının unutulmaz şarkılarını seslendirdi.

YEPYENİ BİR ŞARKI

■ Nasıl seçtiniz albümün şarkılarını?

Türk Pop Müziği’nin kilometre taşları şarkılardan bir seçki, her biri çok kıymetli. Bir arada uyum içinde olmalarına özen gösterdim. ‘Vedasız Aşklar’ yepyeni bir şarkı…

■ Müzisyen oğlunuz Murat Evgin’in de parçası var.

Murat, dizi müzikleri ve özgün şarkılarıyla uluslararası başarılara imza atıyor. Murat Evgin’le, gurur duyuyorum.

Kutuplaşma her kesime yayılıyor

■ Daha önce “Sanatçı özgürlükten, adaletten, demokrasiden yana taraf olmalı” demiştiniz.

Aynı görüşümü sürdürüyorum; ancak “Sanatçı sanatıyla konuşmalı” derim. Bir siyasetçinin ya da bir sendika temsilcisinin dili farklı, sanatçının dili farklıdır. Sanatçı, sanatça konuşur ve Aziz Nesin üstadın dediği gibi; “İnsanlar gider şarkılar kalır, şarkılar var uzun, yüzyıllara dolanır, şarkılar var kısa, söylendiği yerde kalır…”

■ Sanat ve siyaset karşı karşıya geliyor zaman zaman.

Kutuplaşma toplumun her kesimine yayılıyor. 1980 öncesi yaşadık bu kutuplaşma ve bölünmeyi. Aynı ailenin çocukları “Sağcı-solcu” diye düşman kardeşler olmuşlardı. Siyasetin, kültürün ve sanatın dili bölücü değil birleştirici, uzlaşmacı, umut verici olmalıdır.

KUŞAKLARIN HAFIZASINA KAZINAN UNUTULMAZ ŞARKILAR

Erol Evgin, ilk 45’lik plağı “Sen- Eski Günler’i 1969’da çıkardı. Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte çalışmaya başladıktan sonra, kuşaklar boyunca hafızalarımıza kazınan o şahane şarkıları seslendirdi. ‘İşte Öyle Bir Şey’, ‘Sevdan Olmasa’, ‘Bir de Bana Sor’, ‘Etme Eyleme’, ‘Söyle Canım’ , ‘Deli Divane’, ‘Hep Böyle Kal’, zamansız şarkılar oldu. “Sanatçı tanımınız nedir” diye sorduğumuz Erol Evgin şu cevabı veriyor: “Sanatçı, hayatı yorumlayarak yaşama anlam katar. Yeniliklere açık, toplumsal sorunlara duyarlıdır ve sanatını halkıyla paylaşır.”

Ve geçmişten bugüne yaşanan pişmanlıklarla ‘iyi ki’ler… “Her şeyi düşünüp taşınıp yapmaya çalıştığım için pek bir pişmanlığım yok. ‘İyi ki’lerimin başında her şeye rağmen bu toprakların ve bu ülkenin insanı olarak sanat yapmak ve sevdiklerimle birlikte yaşamak gelir” diyor.

Erol Evgin, ‘Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde’ ile sahnede…

ATATÜRK, CESARETİ VE ZEKASIYLA BİR DAHİDİR

Erol Evgin, 2005 yılından bu yana 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim ve 10 Kasım günlerinde ‘Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde’ temalı konserini tekrarlıyor. Adını Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Üç Şehitler Destanı’ndan alan konserde, şarkılar, türküler, şiirler, oyunlar, barkovizyon gösterileri yer alıyor.

■ Coşkusuyla, ilgisiyle “Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde” temalı konserlerinizin tekrarı olacak mı?

“Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde” temalı konserlerimi 15 yıldır resmi bayramlarda ve özel günlerde belediyelere ve özel kuruluşlara veriyorum. Kurtuluş Savaşımızı ve bu ülkenin ne büyük fedakarlıklarla kurulduğunu gençlere hatırlatarak, ulusal bilincimizi pekiştirmeyi amaçlayan şiirli, şarkılı, türkülü bir kurgu.

■ Erol Evgin düşündeki Mustafa Kemal’i nasıl anlatır?

Biz Türkler, Atatürk’ü överken, “Abartıyorsunuz” diyen yabancılar çıkabilir. Döneminin İngiltere Başkanı Lloyd George’un söyledikleri çok iyi anlatıyor Mustafa Kemal’i: “İnsanlık tarihi ancak birkaç yüzyılda bir dahi yetiştiriyor, şu talihsizliğe bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk ulusuna nasip olmuştur.”

Belçikalı aydın Daniel Dumoulin ise “Türk Halkı, Atatürk’ü Allah’a borçlusun, geri kalan her şeyi de Atatürk’e…” diyor. Ben de bir şey ekleyeyim: Gazi Mustafa Kemal Atatürk güçlü emperyalist devletlerle savaşıp kazanacak cesaret ve zekaya, aynı devletlerle kısa sürede barış kuracak kültür ve olgunluğa sahip bir dahidir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM