Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Şehzadelerin giyimi ve donanma yelkeni yapılan Manisa Bezi’ni titizlikle kadınlar işliyor.

İlker KILIÇASLAN

Osmanlı’nın 600 yıllık geleneğine hayat veriyorlar

Osmanlı döneminde şehzadelerin iç giyimi ve donanmanın yelkenlerinde kullanılan 600 yıllık Manisa Bezi geleneğini Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi’ndeki kadınlar yaşatıyor. Pamuk ve ipek karışımından yapılan doğal Manisa Bezi, tekstil sektöründeki teknolojik gelişmelere meydan okuyarak tezgahlarda kadınların eliyle titizlikle işleniyor. Manisa Bezi’nden şallar, fularlar, peştamallar, hac kıyafetleri ile masa örtüleri yapılıyor. Manisa bezi, Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, Manisa Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur ile birlikte 60 tezgahta dokunuyor.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu (Ortada), Eğitmen Serpil Bingöl (sağda)

ORGANİK, DAYANIKLI

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu, “Kadınlarımız 12 yıldır Manisa Bezini tezgahlarında dokuyorlar. İş-Kur aracılığıyla açtığımız bu kurslarımızda aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Bir sanatı yaşatmaya çalışıyorlar” dedi. Manisa Bezi’nin sağlıklı, organik, dayanıklı olması ve ter çekme özelliklerinin ön planda olduğunu söyleyen Manisa Bezi Dokuma Usta Öğreticisi Serpil Bingöl ise bezin yüzde 50 ipek ve yüzde 50 pamuktan üretildiğini ifade etti. Bingöl “Günümüzde bebek içim giyiminde gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir kumaş. Çünkü şehzadeler döneminde bebekler için de kullanılıyordu. Bir geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

60 tezgahla dokuma devam ediyor.

Peştemaller, örtüler 16 ülkeye gönderildi

Usta öğretici Serpil Bingöl, yurtdışından doğal üretilen organik beze ilginin olduğunu ifade etti. Başta Amerika, Rusya, İngiltere, Kanada olmak üzere Manisa Bezi’ni örnek siparişlerinin yollandığını söyleyen Bingöl, “Hem Türkiye’nin çeşitli illerinden hem de Suudi Arabistan’dan hac kıyafetleri konusunda talep var. Diğer ülkelerde ise fular, şal, masa örtüsü, peştamal konusunda talepler var. 60 tezgahımız bulunmasına karşın şu anda pandemi sebebiyle 12 kadınla Manisa Bezi’ni dokumaya çalışıyoruz” dedi.  Pandemiden sonra hayatın normale dönmesiyle birlikte tezgahlarımız da bezi dokuyan kadın sayımızın artacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kurslara katılıp bu sanatı öğendik

Ev hanımı Ayşe Aslan, 4 yıldır Manisa Bezi dokuduğunu belirterek, “4 yıldır tezgah başında bir tarihi canlandırmak ve hayat bulmasını sağlamak beni mutlu ediyor. Kursiyer olarak başladığı bu işi şimdi severek devam ettiriyorum. Bir taraftan tarihi beze hayat verirken, bir taraftan da aile bütçeme katkı sağlamış oluyorum” şeklinde konuştu. 11 yıldır Manisa Bezi dokuyan Kerime Ergiydiren ise, hobi olarak başladığı işi meslek haline getirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, “Yaptığımız ürünlerden çeşitli kıyafetler dikebiliyoruz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM