En iyi zamanların ruhuyla…

En iyi zamanların ruhuyla…

Ankaralı müzik sevdalısı dostlarımızı hep konserlerde görürüz. Yağmur çamur demez, her güzel konsere akın akın gelirler İstanbul’a. Bu kez biz gidiyoruz, doluştuk arabaya. Tuhaf karşılamayın, bunun için sağlam bir nedenimiz var. Doyamamışız; 2005 ve 2017 yıllarında iki kez şehrimize gelen efsane topluluk Wishbone Ash, bu kez Ankara CSO Ada’ya geliyor. Thin Lizzy’den, Iron Maiden’dan çok önce, türünün ilk örneği olan ikiz gitarları yaratan; klasik rock’ın altın çağının kahramanlarından. Şimdi kadrodaki tek kurucu üye gitarcı Andy Powell’ın liderliğinde yaşantısını sürdürüyor.

En iyi zamanların ruhuyla...

Bir gün önceden gidip (başta Shades Süleyman olmak üzere) şehrin plakçılarını tavaf edip, önde gelen rocker’larını görmeyi ihmal etmedik. 15 Nisan akşamı konser saatinden iki saat önce salona vardık. Burası Altındağ ilçesinde farklı salonlardan oluşan devasa bir kültür-sanat kompleksi. Sağdan soldan kulağımıza gelenlere göre 2000 kişilik ana salonda biletleri tükenen ilk konsermiş bu.

Açılıştaki enstrümantal “Bonafide” ile vuslat yerini sevgi gösterisine bırakırken, seyircinin cep telefonu ışıkları (bir MFÖ konseri alışkanlığı olarak) hemen devreye giriyor. “We Stand As One” sanki ana yemekten önceki ara sıcak… Öyleymiş! Zira “The King Will Come” çalıyorlar, seyircinin çığlıkları arasında. Şarkının bitiminde Andy gitarcıyı takdim ediyor: Mark Abrahams… Toplulukta artık uzun saçlı adam yok; Mark’ın kısa kesilmiş dikine saçları bile devrin değiştiğini gösteriyor. Yine de ruhları ve sadakatleri yerli yerinde.

DEV SAHNE ÇUKURU…

Salon bir arenayı andırıyor; içinde dört basamak bulunan dev sahne çukurda ve etrafı 360 derece koltuklarla çevrili ama topluluk arkadan seyredenleri de unutmuyor, sıklıkla dönüp reverans veriyorlar. Gecikenler hiç eksik olmuyor; görevliler şarkı arası ortası demeden içeri alıyor.

“Warrior”, “Throw Down the Sword”, “Coat of Arms”, “Ballad of the Beacon” ve “Standing in the Rain”; birbirinin peşi sıra su gibi akıyor, gerçek bir rock müzik ayininde zamanın nasıl geçtiği anlaşılamıyor. “Phoenix” başlarken tüm üyeleri takdim ediyor Andy: kıdemli basçı Bob Skeat ile yeni davulcu Mike Truscott… “Phoenix” bu konserde en iyi çaldıkları parça, tam 17 dakika ve yarım asır önce çalıp kaydettikleri “Live Dates”in ruhunu taşıyor.

Elinde alametifarikası Flying V gitarı ile Andy parça aralarında su içiyor; arada yüksekleri çıkamasa da Bob’un desteğini alsa da, halen fena şarkı söylemiyor. En azından hafızalarımızı tazelemeye yetiyor. Mike ise gösterişsiz ama gizli bir kahraman gibi sağlam performans çıkarıyor. Biste “Blowin’ Free”, “Jail Bait” ve “Persephone” çalarak 90 dakikayı tamamlıyorlar. Şarkılar 10 yıllık zaman dilimlerinden altıncısını yaşayan topluluk tarafından orijinallerine oldukça sadık bir şekilde çalınıyor. 12 parçadan oluşan setlistin yedisi “Live Dates” konser albümünden.

Bir notta ses için: burası klasik müzik için tasarlanmış, sesin yansıma süresi uzun. Aşırı reverb ve uğultu var. PA hoparlörleri çok yukarıda, sesi iyi yansıtamıyor; ses daha ziyade front fill speaker’lardan geliyor. Bu da tüm salonu doyurmuyor. Velhasılıkelam bu kadar güzel bir salon için sese biraz daha dikkat edilmeli, bir yatırım daha yapılmalı. Şikâyet babından algılanmasın biz her şeye rağmen bu kadar yolun ve zahmetin karşılığını aldık. O yüzden bitirirken şehirlerarası bir atasözümüz vardır, hatırlayalım.

– “Ankara’nın nesi güzeldir?”

– “Wishbone Ash konserinden dönüşü!”

(muratbeser@muratbeser.com)

Resmi İlanlar

BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK SARF MALZEME ALIMI

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ LEVAZIM VE AYNİYAT ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ DÖŞEMELİK KUMAŞ, SÜNGER VE İŞ ELBİSESİ SATIN ALINACAKTIR

İBB DÖŞEMELİK KUMAŞ VE İŞ ELBİSESİ SATIN ALINACAKTIR

BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN TAŞINMAZ SATIŞ İŞİNE AİT İHALE İLANI

BOLU BELEDİYESİ TAŞINMAZ SATIŞI İHALESİ

T.C. BEYPAZARI ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ'NDEN KAMULAŞTIRMA İLANI

ANKARA İLİ BEYPAZARI ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NDEN

T.C. BEYPAZARI ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ'NDEN KAMULAŞTIRMA İLANI

ANKARA İLİ BEYPAZARI ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NDEN

T.C. BEYPAZARI ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ'NDEN KAMULAŞTIRMA İLANI

ANKARA İLİ BEYPAZARI ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NDEN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47