DÖŞEK

DÖŞEK

birbirimizi hiç yüz yüze görmeden, üzerimde hakkı olan insanların başında ismet çelik gelir.. henüz reşit bile olmadığım giresunlu yıllarımda öylece durur, o güzel insan..
oğuz aral yönetimindeki gırgır dergisi’nin Türkiye’nin en önemli mihenk taşı olduğunu düşünürüm.. ismet çelik o derginin deli dolu yazarıdır..
oğuz aral elbette ki uzaylı falan gibi, ulaşılmaz gelirdi biz okurlara, ama ismet çelik halk çocuğudur, bizden biridir, normalde eczacı kalfasıyken bi biçimde keşfedilip efsane gırgır’a yazar olabilmiştir..
absürd mizahı o’ndan öğrendik desem inanın doğrudur.. ferhan şensoy’da bile etkisi vardır diye iddia eder, bu garip kardeşiniz..
bigün.. dergide çalışırken.. köfte ekmek yediği sırada.. kalpten gittiğini.. ve çok üzülüp çok ağladığımı anımsarım hep, burnumun direği sızlar..
bugün bile..
****
siz şöyle okuyun duygularımı;
gökyüzünde tüten olsam / yeryüzünde biten olsam / bir atlastan keten olsam / yar boynuna sarsa beni..
****
muhallebi çocuğu olduğum..
sokağa çıkmaktan sakındığım..
küfür etmeyi bilmediğim..
yıllar, o yıllar..
bi giresun-fener maçında, fenerbahçe kalecisi adil’e (sarı adil), tam da çıkış tüneline girerken kabaca bağırıp (asla sövme diğil, mesela, ulan sarı gafaaa gibi bi hitaptı) mevsimler boyu çok utandığım vakitler..
ismet çelik yazdı gırgır’a.. iett otobüsünde bi herif o haftaki gırgır’ı okur, beğenisini yüksek sesle küfür ederek belli edermiş.. hemen örnekleri uydurayım ve peşinen özür dileyeyim;
– vay pzvnk vay, ne güzel yazmış yaa….
– bak bak o.ç. ne komik…
– anasını şey ettiğim, ölecem gülmekten be…..
bakmış ve emin olmuş ki kendine ediliyo küfürler.. en son anasına da sövülünce kalkmış dövmüş herifi, ismet çelik..
utana sıkıla güldüm tabi o hatıraya..
üzüldüm de biraz..
****
siz şöyle anlayın hislerimi;
yar kolunda burma olsam / yedikleri hurma olsam / alçın alçın sürme olsam / yar gözüne sürse beni..
****
benimle yol arkadaşı olmuş herkes bilir ki, anadolu halk ozanlarımızın kalbimdeki değeri bi başkadır..
şöyle dertleştiğim ne de çoktur, dostlarım ile;
– yahu, hayatında piramit görmedin, nil nehri bilmedin, çin seddi duymadın.. uzay diye bişi bilmiyon, nasa henüz kurulmamış.. futbol yok, basketbol yok, sinema yok, tiyatro yok.. mozart daha doğmamış, beethoven yok, öyle büyük bi ressam yok, mimar sinan ortada yok..
o dizeleri nasıl yazdın?
işin, ulan daha do’yu bilmiyon, o ezgileri nerden uydurdun kısmına hiç girmiyorum bile..
ne diyecem, biliyonuz mu?
benim de sövdüğüm çoktur, karacaoğlan’a, pir sultan abdal’a, kul hüseyin’e, emrah’a, kul ahmet’e, nesimi’ye, hatayi’ye..
Allah affetsin.. sanırım Türk usulü sevmek böyle oluyo..
****
siz şöyle duyumsayın yüreğimden geçeni;
karac’oğlan uşak olsam / yar belinde kuşak olsam / bir atlastan döşek olsam / yar altına serse beni..
nasıl yazarsın bunu be adam, çıktın da Allah’ın cemalini mi gördün?
****
1) ben genelde “vay azzna zçduum” diyerek belli ederim sevgimi ve övgümü..
2) canım alpay abimse “şerefsiz” diyerek sever insanları.. misal benim kızıma bayılır ve “o şerefsiz yağmur napıyo” diyerek selam gönderir..
3) karacaoğlan şerefsizi (!) ise sanıldığı gibi zampara falan diğildir.. nereden biliyoz bunu? şuradan;
ben meylimi üç güzele düşürdüm
biri şemsî biri kamer, ille elif..
şems dediği güneş.. kamer dediği ay.. ama elif şerefsizi (!) hepsinden güzelmiş yani.. ille elif diyo pzvnk!!!!
****
nice sevda sözleri bilirim..
bir atlastan döşek olsam, yar altına serse beni gibisini duymadım..
çok şükür benim sevdiceğim (o da az şerefsiz diğildir) kilolu falan sayılmaz, döşeği olsam, ezilerek ölmem..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM