Diriliş şairi: Sezai Karakoç

Diriliş şairi: Sezai Karakoç

Şair ve düşünür Sezai Karakoç’un ebediyete irtihalinin üzerinden bir yıl geçti. Karakteri, düşünceleri ve eserleriyle edebiyatımızın önemli isimleri arasında yer alan Karakoç, hayatını diriliş idealini yaşamak ve yaşatmak üzerine kurdu.

Sezai Karakoç, 1933’te Diyarbakır Ergani’de dünyaya geldi.

Makam Dağı’nın eteklerinde büyüyen Karakoç, okumayı çok sevdi. Başarılı bir öğrenciydi ve çocukluğundan itibaren Büyük Doğu dergisinin sıkı bir takipçisiydi.

Karakoç’un çok erken yaşta olgunlaşmış bir düşünür olduğunu belirten Yazar Osman Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

“Kendi hatıralarında da bunları çok detaylı anlatır. Mesela ortaokulda bir öğrenciyken Namık Kemal üzerine bir konferans vermiştir. Bir ortaokul öğrencisi için bu alışık olunmadık bir şeydir.”

Necip Fazıl’la kesişen yolları

Lise mezuniyeti sonrası İstanbul’a giden Karakoç, burada Necip Fazıl ile tanıştı. Yıllarca dergiden takip ettiği isimle aynı cemiyetteydi artık. Bir süre sonra aynı sayfada yazmaya başlayacaklardı.

1951’de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne başladı. Monna Rosa’ya imza attığında 19 yaşındaydı. Şair ya da yazar olma hayali hiç olmadı. Fakat şiir yazmak onun için bir kader hadisesi oldu.

Kendi kendine Fransızca öğrendi. Dünya edebiyatını dikkatle takip etti. Doğu’yu ve Batı’yı bilmek için çabaladı.

Karakoç’un eserlerinin ayrı bir fikir atmosferi içine açıldığını belirten Akademisyen Yunus Emre Özsaray, “Hem Doğu’yu bilmiş hem Batı’yı bilmiş ve bütün bunları eserlerinde katman katman işlemiş” diye konuştu.

Dönüm noktası: Diriliş Dergisi

1955’te üniversiteden mezun olan Sezai Karakoç, maliye müfettişi olarak İstanbul’a atandı. Kendisinin de dediği gibi sanki hayatı hep İstanbul’a gelmek için gelişmişti.

4 yıl sonra ilk şiir kitabı Körfez yayımlandı. 1960’ta ise “Diriliş Dergisi” raflarda yerini aldı. Düşünceleri ve ideallerini daha çok kişi okuyabiliyordu artık. Birçok yazar ve şairin dizeleri dirilişin sayfalarında can buldu.

Bayraktar: Sezai Bey’in tüm derdi İslam milletinin dirilişiydi

Sezai Karakoç yalnızca bir şair değildi. Kendini adadığı bir davası, dünyayla bir derdi vardı.

Karakoç’un tüm derdinin İslam milletinin dirilişi olduğunu dile getiren Osman Bayraktar, “Tabii bu insanlığın da problemidir. İslam milletinin ayağa kalkması insanlık için de bir kurtuluş vesiledir çünkü” diye konuştu.

Karakoç’un, bu davası kapsamında hem fiili hem de fikri olarak eylemde bulunduğunu anlatan Yunus Emre Özsaray, “Adeta diriliş neslinin amentüsünde söylediği gibi bir diriliş eri, bir diriliş ereni olma yolunda ve netice itibariyle de bir diriliş piri olma idealiyle yaşadı” dedi.

Diriliş şairine veda

“Dirilişin Şairi” birçok ödüle layık görüldü. Ancak hiçbir ödül törenine katılmadı. Vefatından kısa bir süre önce Sezai Karakoç’a İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

Takvim yaprakları 16 Kasım 2021’i gösterirken, Karakoç’un dünya sürgünü sona erdi. İstanbul’daki evinde geçirdiği kalp kriziyle hayata gözlerini yumdu. Cenazesi omuzlar üzerinde taşındı. Gün doğmadan şiirine konu olan Şehzadebaşı Camii haziresine defnedildi.

Sezai Karakoç, 88 yıllık ömrüne sayısız eser sığdırdı. Birçok yazar ve şairin yetişmesine katkıda bulundu. Diriliş hayalinden hiç vazgeçmedi.

Haber: Fahriye Demirci
Kamera: Volkan Yazıcı, Ümit Kumcuoğlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM