Altkat Sanat Tiyatrosu 10 Yaşında: 10. Yıl Gazetesi Yayında!

Altkat Sanat Tiyatrosu 10 Yaşında: 10. Yıl Gazetesi Yayında!

10 yıldır tiyatro çalışmalarını Kadıköy’de sürdüren Altkat Sanat Tiyatrosu, bu yıl doğum gününe özel dijital ortamda 10. yıl gazetesi yayınladı. 

Her sezon yeni oyunlarla kültür sanat hayatımıza bir pasajın içinden renk katan, sergiledikleri oyunlarla izleyicisinin beğenisini kazanan Altkat Sanat bu yılın 10.yılları olması sebebiyle dijital ortamda bir gazete yayınladı. 

Yazılı kültürün her geçen gün yok edilmeye çalışıldığı bir ortamda Altkat Sanat ‘kendi alanımızdan sesimizi duyurmak istedik’ diyor. 

Altkat Sanat’ın kurucularından Nevzat Süs’e birkaç soru yönelttik.

Öncelikle tebrikler. Gazete fikri nasıl oluştu? Tiyatrolar genelde oyunlarıyla seslerini duyurur. 

Geçmişte yayıncılık tecrübemizin oluşu elimizi rahatlattı diyebilirim. En önemlisi kendimizi ifade edecek bir kanal bulmamız gerektiğiydi. Oyunlarımızla elbette kendimizi ifade ediyoruz. Bazen yeterli olmadığı anlar oluyor. Bunu da 10.yıl ile birleştirmek istedik. İzleyicilerimizin bizi merak ettiği noktada bir başvuru kaynağı olması için.. 

Dijital olmasının ayrı bir nedeni var mıydı?

Evet, yaşam hızlı akıyor, buraya adapte olmak zorundasınız. Fakat tiyatro sanatını, bu hızın dışına taşımak gerekiyor. Dingin ve kişinin kendisiyle yüzleştiği bir alan çünkü… Biz bu bağı sürekli düşünüyor ve çözüm üretmek için çabalıyoruz. Cep telefonundan ancak 14 dakika ayrı kalabiliyoruz. Bu şartlarda dijital gazetemizin o telefona girmesini istedik.  

‘Köklenerek Çiçeklenmek’ isimli yazıda Altkat Sanat’ın kuruluş sürecinden bahsedilirken ‘Tarihimiz’ isimli yazıda da bu güne kadar üretilmiş oyunlara kısa kısa değinilmiş. “Altkat Sanat” adının anlamı ve logo üzerine yazılar da kaleme alınmış. 

Pandemiyle beraber Altkat Sanat, Podcast içerikleri üretmekte. Şu an 45 bölümün üstünde; tiyatro tarihinden, tiyatro insanlarına vb birçok sesli içerik üretildi. 10. Yıl gazetemizde bu podcastler üzerine bir yazı da bulabilirsiniz. Ayrıca yeni sezon oyunlarımızdan “Gizli Oturum” ve “Ten Rengi”ne dair açıklamalar da meraklısı için gazeteden okunabilir. Tiyatromuzda birbirimize kattığımız dostlarımızdan; Müzisyen Cem Yarkın Altkat Sanat serüvenini işleyen bir yazı kaleme alırken, Işık tasarımcısı Alev Topal Altkat Sanat’a dair duygularını paylaşmış, Oyuncu Eren İncesu kendi oyunculuk serüveniyle Altkat Sanat’ta üretiminden söz etmiş. Yunus Bektaşoğlu Altkat Sanat’ın ‘Dönüşüm’ oyununa dair çözümlemeler yaptığı yazısıyla katılmış gazeteye. 

Altkat Sanat’ın gazetesine göz atmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. http://www.altkatsanat.com/10-yil-gazetesi/ 
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM