“Bu Bir Efsane – Sarah Bernhardt” 0yununun Galası

“Bu Bir Efsane – Sarah Bernhardt” 0yununun Galası

500. Yıl Vakfı’nın desteğiyle “Bu Bir Efsane”Sarah Bernhardt oyunun galası Süleyman Seba Kültür Merkezinde yapıldı. Gala oyununa çok sayıda oyuncu ve sanatsever katıldı. Dünyaca ünlü tiyatrocu Sarah Bernhardt’ın ölümünün 100. yılında sahnelenen oyun ayakta alkışlandı.

John Murell’in yazıp, Hakan Altıner’in yönettiği oyun, Fransa’nın en dikkat çekici aktrislerinden Sarah Bernhardt’ın yaşamından bir kesit sunuyor. İki kişilik oyunda Dilek Türker, Sarah Bernhardt rolüne hayat veriyor, Tayfun Yilmaz ise Pitou karakterini canlandırıyordu.

Oyun öncesi OnurAkay Medya Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Barış Durak‘a özel röportaj veren Dilek Türker, bu oyuna hayat vermekten dolayı çok mutlu olduğunu ve sanat hayatı boyunca böyle bir oyunda hep oynamak istediğini söyledi. Dilek Türker,“Sanat hayatım boyunca canlandırdığım en sevdiğim oyunlardan biridir. Sarah Bernhardt hayatıyla, sanatıyla efsane olmuş birisidir. Gerçekten böylesi bir efsaneyi oynamak benim için onur ve gurur vericidir” dedi. Türker, kısa süre sonra dijital platformda olan bir dizide de İstanbul hanımefendisini canlandıracağının müjdesini verdi.

“Bu Bir Efsane” Sarah Bernhardt oyununa çok sayıda oyuncu ve tiyatrocu da katıldı. Katılanlar arasında Suna Keskin, Orçun Kaptan, Devlet Opera sanatçısı Nilgün Serimoğlu ile çok sayıda sanatsever yer aldı. İki perdelik oyunun sonunda sanatseverler Dilek Türker‘i ayakta alkışladı.

Sarah Bernhardt Kimdir?

Fransız tiyatro oyuncusu. Ününü Avrupa’da 1870’lerde duyurdu ve bunun ardından Avrupa ve Amerika’da aranılan biri oldu. Ünü, ciddi drama aktrisi olarak gelişti ve “Kutsal Sarah” takma adını aldı.

Sahne kariyeri 1862’de başlayan Sarah, ünlü Fransız okulu Comedie Francaise’de bir öğrenciydi. Ünü de 1870’li yıllarda Avrupa’da yayıldı ve Amerika’da New York’a kadar uzandı. Kısa bir süre sonra dramatik aktris olarak bir ün kazandı ve “Kutsal Sarah” lakabını bu dönemin en ünlü aktrislerinden biri olması sayesinde kazandı. Liane de Pougy de başta olmak üzere birçok genç kadını aktris olarak yetiştirdi ve eğitti.

Bir sahne sanatçısı olsa da; Bernhardt, birçok prodüksiyonda kayıt diyalogları da yaptı. Bunlardan ilki de Jean Racine’in Phedre’sini Thomas Edison’un New York’u 1880’lerde ziyareti sırasında okumasıydı. Aktrisliği ile birlikte, görsel sanatlarla da ilgilendi. Ressamlık ve heykeltıraşlığın yanı sıra Antonio de La Gandara’ya da modellik yaptı ve bu sırada birçok kitap ve oyun da yayınladı.

Bernhardt’ın ayrıca opera üzerinde de etkisi olmuştur. Tosca ve Salome örneğin; operanın en tanınmış iki kadın kahramanı Bernhardt’ın oyunlarında yazdığı karakterler üzerineydi.

Bernhardt, ayrıca sessiz filmlerin en ünlü aktrislerinden biriydi. 1900 yılında Hamlet olarak Le Duel d’Hamlet’i oynamıştı (Teknik olarak bu tam olarak bir sessiz film değildi, silindirler sayesinde film gösterilirken bir yandan da diyaloglar dinleniyordu) Bu filmle beraber 8 filmde ve 2 biyografi filminde oynadı. En son filmi Sarah Bernhardt a Belle-Isle (1912) günlük hayatını anlatan bir filmdi.

Sarah Bernhardt, Fransız Legion D’Honeur (Onur nişanı)’nı 1914’te aldı.

Oynadığı filmler:

Dans les Nuages, Impressions d’une Chaise Charpentier (1878)

L’Aveu, drame en un acte en prose (1888)

Adrienne Lecouvreur, drame en six actes (1907)

Ma Double Vie (1907; as My Double Life, 1908)

Un Coeur d’Homme, pièce en quatre actes (1911)

Petite Idole (1920; as The Idol of Paris, 1921)

L’Art du Théâtre: la voix, le geste, la prononciation, etc. (1923; as The art of the Theatre, 1924)

Oynadığı tiyatro oyunları:

1900: Le Duel d’Hamlet (Hamlet)

1908: La Tosca (Tosca)

1911: La Dame aux Camélias (Camille)

1912: Adrienne Lecouvreur (Adrienne Lecouvreur)

1912: Elisabeth Reine d’Angleterre (Kraliçe Elizabeth)

1912: Sarah Bernhardt à Belle-Isle (kendisi)

1915: Mères Françaises (Kızılay hemşiresi)

1915: Ceux de Chez Nous (biyografi)

1916: Jeanne Doré (Jeanne Doré)

1921: Daniel

1923: La Voyante1862: Racine’in Iphigénie’i, ilk rolü

1862: Eugène Scribe – Valérie

1862: Molière – Les Femmes Savantes

1864: Labiche & Deslandes, Un Mari qui Lance sa Femme

1866: T & H Cognard – La Biche aux Bois

1866: Racine – Phèdre – (Aricie)

1866: Pierre de Marivaux – Le Jeu de l’Amour et du Hasard (Silvia)

1867: Molière – Les Femmes Savantes (Armande)

1867: George Sand – Le Marquis de Villemer

1867: Georges Sand – “François le Champi” (Mariette)

1868: Alexandre Dumas, père Kean (Anna Damby)

1869: Coppée -La Passant, (Zanetto); ilk sahne başarısı.

1870: George Sand – L’Autre

1871: Theuriet – Jeanne-Marie

1871: Coppée – Fais ce que Dois

1871: Foussier ve Edmond La Baronne

1872: Bouilhet – Mademoiselle Aïssé

1872: Hugo – Ruy Blas (Doña Maira de Neubourg, Queen of Spain)

1872: Dumpère Mademoiselle de Belle-Isle (Gabrielle)

1872: Racine – Britannicus (Junie)

1872: Beaumarchais – Le Mariage de Figaro

1872: Sandeau – Mademoiselle de la Seiglière

1873: Feuillet – Dalila (Princess Falconieri)

1873: Ferrier – Chez l’Avocat

1873: Racine – Andromaque

1873: Racine – Phèdre (Aricie)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM