Bakan Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatçılarla bir araya geldi: ’65 yaş’ geri adımı

Bakan Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatçılarla bir araya geldi: ’65 yaş’ geri adımı

Tiyatro sanatçılarıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “65 yaş üstü, bir Covid-19 salgını uygulamasıdır” dedi.

Bakan Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatçılarla bir araya geldi:'65 yaş' geri adımı

Tiyatro sanatçılarıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, toplantı sonrası 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kapsamında hazırlayacakları festivale ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.

Toplantıda, usta tiyatro sanatçılarını ve tiyatro seyircisini yakından ilgilendiren 65 yaş üstünün konuk oyuncu olarak sahneye çıkamaması durumunu da ilk kez dile getirdi bakan.

65 yaş üstü oyuncuların yönetmen olarak görev alabilmeleri ama oyuncu olarak sahneye çıkamamalarıyla ilgili haberlere bu sayfalarda yer verdik.

Kısa süre önce 65 yaşını dolduran ve 30 yıldır oynadığı “Kontrbas” oyununa devam edemeyen Metin Belgin ile daha önce konuşmuş, yine bu sayfalarda demeçlerine yer vermiştik. Belgin’e sözlü olarak “Artık oyuncu olarak devam edemezsiniz ama yönetmen olarak sizinle çalışabiliriz” açıklaması yapılmıştı.

Bakanın açıklamasından sonra tekrar görüştüğümüz Belgin, “65 yaşını doldurduktan ve Devlet Tiyatrosu’nun sözlü açıklamasından sonra bir geri dönüş olmadı” dedi.

‘GEÇİCİ UYGULAMA’

Bakan, “65 yaş üstü, bir COVID salgını uygulamasıdır” diye konuştu.

Bu tabii ki yaşanan gerçeklerden dolayı inanması zor bir açıklama ama geri adım atılması hem sanat hem de sanatçı için sevindirici.

Bu açıklamadan sonra Metin Belgin ve pandemi öncesi 65 yaşını dolduran ve oyuncu olarak değil ama yönetmen olarak göreve devam eden Ali İpin’in konuk oyuncu olarak sahneye devam etmesini bekliyoruz.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sosyal medyada da çok konuşuluyor, ‘65 yaş üzeriyle ilgili Devlet Tiyatroları bir yaş sınırlaması getirdi mi?’ diye. Bu tamamen Covid-19 salgınıyla ilgili bir çalışma. Salgının şu sıralar yoğun seyretmesi, vaka sayılarının çok artması sebebiyle, Sağlık Bakanlığımızdan gelen istatistiklerde ağırlıklı olarak can kaybının 65 yaş ve üzeri yaş grubunda olduğu için ve maalesef tiyatro da yapısı gereği sosyal mesafenin olmadığı ve maske takılmadan yapılan bir sanat olduğu için bu kararı Devlet Tiyatrolarımız aldı. Bu geçici bir uygulama. Şu anda zaten vaka sayıları da aşağı gidiyor. 1 Mayıs’a kadar herhalde bu uygulamaya son verilecek diye düşünüyorum. Zaten şu anda bizde kadrolu olan 60 yaş ve üzeri oyuncularımızı idari izinli olarak kabul ediyoruz. Çok gerekmedikçe onlara da rol vermiyoruz. 1 Mayıs’a kadar bu uygulama devam edecek ve 1 Mayıs’tan sonra zaten vaka sayılarının aşağı düşmesiyle tekrar eski uygulamaya geri dönülecek.”

‘DESTEK VERİLECEK’

Bakan Ersoy ayrıca toplantıda, Bakanlık olarak düzenli bir şekilde özel tiyatrolarla toplanarak tiyatronun geleceğiyle ilgili stratejiler konusunda ortak kararlar almaya çalıştıklarını belirterek “27 Mart hepinizin bildiği gibi Dünya Tiyatro Günü ve bu yıla özel bir çalışma yaptık. Türkiye’nin 81 vilayetinde hem Devlet Tiyatroları hem özel tiyatrolarla dolu dolu iki gün geçirmeye karar verdik. Sadece 27 Mart’ta değil 26 Mart’ı da dahil ederek günün dolu dolu geçmesini istiyoruz” diye konuştu.

Bu bağlamda özel tiyatrolardan bir talepte bulunduklarına işaret eden Ersoy, “Devlet Tiyatrolarıyla birlikte kendi oyunlarını da sergilemek isteyen özel tiyatrolar bize başvursunlar, biz de destek vereceğiz” dediklerini ve 385 başvuru olduğunu anlattı.

Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve oyuncu Mert Fırat, Volkan Severcan, Ahmet Yenilmez ve Süha Uygur da katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM