Zorlu PSM, kendi prodüksiyonuyla ilk kez bir tiyatro oyunu sahneye koydu: ‘Dört kadın bir toplum’

Zorlu PSM, kendi prodüksiyonuyla ilk kez bir tiyatro oyunu sahneye koydu: ‘Dört kadın bir toplum’

Geçmişten günümüze bu coğrafyada kadınların yaşadığı şiddet hiç bitmedi, bitmiyor, daha da artıyor. Tepkiler cılız, siyasi irade yetersiz. Bedelini kadınlar ödüyor. Ne kadar çok yazsak az… Bu oyunda anlatılan da dört kadının yaşadığı şiddet değil, toplum ve erkek şiddetine uğrayan bütün kadınların acıklı hikâyesi.

Zorlu PSM, kendi prodüksiyonuyla ilk kez bir tiyatro oyunu sahneye koydu:'Dört kadın bir toplum'

Zorlu PSM, kendi prodüksiyonuyla ilk kez bir tiyatro oyunu sahneye koydu.

Kısa süre önce prömiyer yapan “Şehirde Kimse Yokken” oyununun yazarı Ahmet Sami Özbudak, yönetmeni Lerzan Pamir. Dekor çarpıcı, sahnede yıldızların aydınlattığı bir gökyüzü var. Ortasında bir berber dükkânı. Oyunda Elif Ürse’nin canlandırdığı Semah adında bir anlatıcı var: Elif Ürse’yi sahnede birçok kez izledim, burada da oyunu yükseltiyor, çok başarılı.

SEMAH FARKLI KİŞİ

Oyun sonrası konuştuğumuz Elif Ürse, Semah’ı şöyle tanımlıyor: “Semah hepimizin hayatında bir yerlerde, okulda, mahallede ya da aile içinden tanışık olduğumuz, farklı, tuhaf ya da deli diye ayrıştırılan, herkes gibi yaşamayan, düşünmeyen biri. Aslında düşünmeyi bilen bir kadın. Varlığımız, bize dayatılanların sorgulanmadan yaşanması öğretilmiş bir toplumda Semah’lar konfor alanlarından çıkmamız için kışkırtırlar bizi. Semah, oyunda ikiz kız kardeşinin hikâyesi üzerinden kadının toplumdaki görünmezliğini kendi farklı görünürlüğü üzerinden aktarıyor bize…”

Toplum kendisi gibi olmayanı “deli” diye tanımlar; Semah da ikiz kardeşi Segah’ın acı ve şiddet dolu yaşantısına müdahale edemeyişine dayanamayınca, köyü terk ederek şehre gidiyor, bir oğlu oluyor. Sahnede oğlu Ali’yi annesinin hayatını filme çekmek isteyip bir türlü gerçekleştiremeyen genç adam olarak görüyoruz. Ali’yi Kerem Arslanoğlu canlandırıyor ve doğal oyunculuğuyla bu acıklı hikâyenin gülen ve güldüren yüzü.

RUKİYE…

Başka bir hikâye, Rukiye’nin öyküsü. Köyünden, kocasının şiddetinden iki çocuğunu bırakıp kaçan Rukiye, uzaktan tanıdıkları Ali Seçkiner Alıcı’nın oynadığı berber Nurullah’ın yanına sığınır. Berberin de dile getirmediği acı bir hikâyesi vardır. Alıcı, kendisini kanıtlamış başarılı bir oyuncu.

Rukiye’yi canlandıran ise tiyatro sahnesinde nasıl olacağı merakla beklenen Elçin Sangu. Dizilerden ve sinemadan tanıdığımız oyuncu tiyatroda da başarılı oldu.

Oyun, şiddet gören kadın hikâyelerinin yanı sıra, erkeklerin de yaşadığı baskı üzerine tartıştırıyor. Toplumda bireylere “kadın” ve “erkek” diye verilen rollerin ne kadar doğru olduğu sorusunu soran oyun, Rukiye, Nurullah ve Ali’nin perspektifinden cinsiyet meselesini inceliyor.

DEKOR VE MÜZİK

Oyunun ışık tasarımı, bizi masallara, gökyüzüne, yıldızlara götürdü. Berber dükkânı dekoru ise çok gerçekçiydi. Oyunun müzikleri, birçok oyunun müziğini yapan ve her işini başarılı bulduğum Tolga Çebi’ye ait.

“Öncelikle bir Türk yazarın oyununu sahnelemek, heyecanlı ve önemli” diyen Çebi, “Bu oyunda müzik yapım aşaması biraz zordu. Koronavirüsten de kaynaklanan sıkıntılar yüzünden provalar aksadı. Buna rağmen hepimiz çalışmaya devam ettik. Başlangıçta metne göre hayal ettiğimiz ve yaptığımız müzikler, yolculuğun bitimine doğru fazla kaldı. Zaten dramatik yapısı önde olan bir oyunda, dramatik müzik kullanmak işimize yaramadı. Daha çok fon-atmosfer müziği gerekti. Müzikleri azaltıp sadeleştirdik, fonları artırdık. Böylece müzik, daha işlevsel oldu. Oyunun yapımcısı Feri ve yönetmeni Lerzan daha önce de çalıştığım arkadaşlarım. Onlarla çalışmak bir zevk” diye konuşuyor.

Oyun, sezon sonuna kadar Zorlu PSM’de sahnelenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM