Görsel bellek merkezi

Görsel bellek merkezi

Yaşadığımız günleri hatırlatacak, derinlikli, ulaşılabilir bir fotoğraf arşivi için 2018’de başlatılan bir girişim… İlk aşaması 2020’de tamamlanan, ikinci aşaması salgın günlerini kapsayan çalışmaya 32 fotoğraf derneği, 300 fotoğrafçı destek verdi.

Latif SANSÜR

Görsel bellek merkezi

Gelecek kuşakları düşünerek bu günleri hatırlatacak bir Görsel Bellek Merkezi için bir grup fotoğraf sanatçısı olağanüstü çaba harcıyor. 2018’de başlayan çalışma çerçevesinde her “gün”, “an” ve “olay” görsel bellek için kayıt altına alınıyor.

90 görsel hikaye üretildi.

Çalışmanın öncülerinden fotoğraf ve foto röportaj ustası Özcan Yurdalan, unutulmaz isim Ara Güler’in bir söyleşisinde, ‘Kurtuluş Savaşı fotoğraflarımızın bile olmadığından’ söz ettiğini hatırlatarak, projeyi bunun üzerine başlattıklarını söyledi.

Belgesel anlatılar oluşturuldu.

Yurdalan, şu bilgileri paylaştı: “Kapsamlı, ulaşılabilir bir görsel bellek merkezimiz yok. Gücümüzün elverdiği kadar toplumun bugününe bakabilmek için 2018’de başladığımız ve 2020’de tamamladığımız çalışmanın ikinci aşamasını pandemide gerçekleştirdik.

10 bini aşkın fotoğraf kayda geçirildi.

Çalışmanın ilkini TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ile gerçekleştirdik. Çalışmanın adı MGH (Memleketimden Görsel Hikayeler).

Salgın dönemiyle ilgili de çalışmalar yapıldı…

Memleketin hemen her yerinden 32 fotoğraf derneği ve 300’ü aşkın fotoğrafçıyla etik işleyişi paylaştık. 90 görsel hikaye üretildi.

İlginç duvar resimleri arşive alındı…

Editör arkadaşlarımız Yusuf Aslan ve Aykan Özener’le hikayelere birer belgesel anlatı olarak katkıda bulunduk. Şimdi elimizde 2000’lerin ilk on yılı biterken on farklı temada yüzlerce hikaye var.”

GÜVENİLİR MERKEZİMİZ YOK

Covid-19 günlerine ilişkin hikayeler toplamak için farklı bir çalışma yaptıklarını söyleyen Özcan Yurdalan, “Salgının ilk haftalarında fotoğrafçılara çağrı yaparak yeni dönemi görsel hikayelerle kayda geçirmelerini istedik.

Özcan Yurdalan “Tek sıkıntımız hikayeleri saklayacak yerimizin olmaması” dedi.

Adına KGF- Korona Günlerinde Fotoğraf dediğimiz çalışmaya yüzlerce kişi katıldı. 33 editör 4 ay yoğun mesai yaptı. On bini aşkın fotoğraf kayda geçirildi. Ancak bunları saklayacak merkezimiz yok” dedi.

Yurdalan’ın farklı alanlarda birçok kitabı var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM