• DOLAR
  $2.574,6200
 • EURO
  $1,3192
 • ALTIN
  $54.692,6500
 • BIST
  $279,7500

‘Üzümlü Dastarı’ yeniden hayat buldu

‘Üzümlü Dastarı’ yeniden hayat buldu

Bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısının azalmasıyla kaybolmaya yüz tutmuş Üzümlü Dastarı, Fethiye Belediyesi’nin Yeşilüzümlü Mahallesi’nde açtığı kurslar ile canlandı.

‘Üzümlü Dastarı’ yeniden hayat buldu

MUĞLA’NIN Fethiye İlçesi’nde Likyalılardan günümüze kalan ve geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumundan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi de alan geleneksel “Üzümlü Dastarı” dokumasını canlandırmak için kadınlar kolları sıvadı.

Çeşitli nedenlerle birkaç yıldır bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısının azalmasıyla neredeyse kaybolmaya yüz tutmuş Üzümlü Dastarı, Fethiye Belediyesi’nin Yeşilüzümlü Mahallesi’nde açtığı kurslar ile önce canlandı. Şu anda 18 ev ile Halk Eğitim Merkezi’nde dokunan Dastar, özellikle yabancıların çok tercih ettiği bir dokuma türü oldu. Fethiye’den 20 yıl önce Yeşilüzümlü’ye gelin geldiğinden bu yana dokumacılık yapan Yasemin Arıcan ve Ziraat Mühendisi Nur Yergöz SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı:

Aslında bitmek olan bir kültürü devam ettirmeye çalışıyor ve yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yıllardır bu dokumayı kimse, hatta Fethiye’nin yerlilerinin bile çoğu bilmiyordu. Birkaç arkadaşımla Halk Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçerek taleplerde bulunduk. Sağ olsun belediye başkanımız Alim Karaca, Üzümlülü kadınlar için sosyal tesislerde yer verdi. Belediye destekli dokuma kursu açıldı. Dokuma yapan insan sayımız 28-30 kişiye ulaştı.

– Satıldığı zaman üretim daha çok oluyor. Salgın bizim de üretimimizi ve doğal olarak da satışımızı engelledi. Şimdi daha çok sipariş üzerine çalışıyoruz.

Rum vatandaşlarımızdan buraya çok gelen giden olmuş. Kayaköy’de ürettiklerinden buraya getirip değiş tokuş yaparak buradan aldıklarını da oraya götürüyorlarmış. Onlardan günümüze kalan en önemli örnek dokuma düvenlerimizde kullandığımız Maria tarakları. İşin en ilginci ise bu tarakları bize verenler mübadele döneminde gitmiş olmalarına rağmen biz hala kullanıyoruz.

BİZ HER ŞEYİ ELLE YAPARIZ

Arıcan, dastarın püf noktalarını şöyle anlattı: “Çizgi, tarak ve Gücü farkımız var. Bizim burada gücüyü kadınlarımız tarakla değil elleriyle örerler. Bununla birlikte bir de çözgü iplik grubu dediğimiz düvenlerin önünde dokunulacak ipleri oluşturan bölüm vardır. Bunu bile kadınlarımız dizer. İpleri bükülü olarak özel yaptırarak alırız ve bakır kazanlarda hamurla pişiririz. Dokumadaki her şeyimiz elle yapılır. Düvenlerin kaliteli olması gerekiyor. Bu sayede dokuma da kaliteli oluyor”.

ZİRAAT MÜHENDİSİ DASTAR DOKUYOR

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 1998 yılında mezun olmasına rağmen iş bulamadığı için Fethiye’ye dönen Nur Yergöz de Yeşilüzümlü Mahallesi’ndeki evlerinde Dastar dokuyup, hayvan bakıyor. Yergöz, “Mühendisim ama yıllarca iş bulamadım. Memleketime dönüp ailemin yanına yerleştim. Zaten 15 yaşında Dastar dokumayı babaannemden öğrenmiştim. Burada Dastar dokuyup ailemin hayvanlarıyla ilgilendim. Şu andaki hayatımdan da memnunum. Atalarımızdan da biz öğrendik ve devam ettiriyoruz. Salgın öncesinde turistler buraya tur otobüsleriyle gelerek alışveriş yapardı. Şu anda bizler daha çok ev tekstili ve giyeceğe döndük. Üzümlü Dastarı dokumasının ipini biz haşıllıyoruz. Yani un ve suyla kaynatıyoruz. Sonra kurutup dokuma yapıyoruz. Unla kaynatmamızın nedeni ise ip daha sağlam ve uzun ömürlü oluyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınız için harcamalar yapabilirsiniz. Gün boyu yaşamın farklı alanlarında şans ve fırsatlarınızı fark etmeye odaklanın. Bardağın dolu tarafını görme, yaşamdan keyif alma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne uyanabilirsiniz. Fakat güne son derece motive, canlı ve hevesli başlayabilirsiniz. Gün boyu sözlerinizi sakınmayabilir, daha açık iletişim kurabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızdaki ilişkilerinizde orta yolu bulma, uzlaşma ve anlaşma taraftarı olun. Kendi çıkarlarınızı korumalı, kendi taleplerinizi dile getirmeli fakat zıtlaşma enerjisi yaratmamalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün hak ve haklılık konuları, adalet ve yargılar sizin için ön planda olabilir. Yaşama, olaylara ve kişilere abartılı bir siyah-beyaz halinde bakmayın. Yaşam enerjinizin yükseldiği bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili toparlanma ve şifa çalışabilir. Sağlığınız için hastane ziyaretleri yapabilirsiniz. Yasal konular, adli meseleler, yaptırımlar ve cezalar gündeme gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün enerji alanınıza göre deneyimler çekebilirsiniz. Duygularınız daha sık değişebilir. Küçük veya anlık olaylarla hızlı gel gitler yaşayabilirsiniz. Beklenti ve isteklerinizde abartılara gidebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugünlerde ilişkilerinizde dengeyi korumaya özen göstermeye çalışın. İlişkilerde ani gündemler, yenilikler ortaya çıkabilir. Yöneticilerinizden destek görebilirsiniz. Yardım istemekten, yardım almaktan çekinmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızın gerektirdiği sorumluluklar ön planda olabilir. Tembellik, keyfi veya bildiği gibi hareket etme isteğiniz artacak. Kibir ve inatçılıktan kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün aklınıza koyduğunuz, bir süredir çabaladığınız işlerinizde ve isteklerinizde olumlu sonuçlar ve ilerlemeler elde edebilirsiniz. Kardeşlerle, iş arkadaşlarıyla ilişkiler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46