Yıldız isim, 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye’de konser verdi

Yıldız isim, 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye’de konser verdi

Brezilya müziklerini ve cazı buluşturan repertuvarıyla ve yıllardır yanından ayırmadığı, “adeta başka anneden kardeşim” diye bahsettiği Brezilyalı gitar ustası Romero Lubambo ile birlikte döktürdü.

Yıldız isim, 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye’de konser verdi

Dianne Reeves’in sesi gibi grubu da nefis. Caz piyanistinden, davulcusuna, basçısına ve gitaristine kadar harika bir caz band izledik. 45 yıldır sahnede olan Reeves’in kusursuz bir sesi, içten ve espri dolu bir sahnesi ve “en iyi caz vokal albüm” kategorisinde kazandığı tam beş Grammy Ödülü var. Daha ne olsun? Özellikle vokal doğaçlamaları ve sımsıcak bir samimiyetle sahnede paylaştığı anekdotlarla yine her zamanki gibi dört dörtlük bir konser yıldızı olarak sahnedeydi. Defalarca da izlesek, Reeves’e doyulmuyor. Nitekim, biz onun şarkı söyleyişine ve sıcak tavrına doyamazken, o da sahnede İstanbul’a 1991 yılında Philip Morris Big Band ile ilk kez geldiğinden beri her ziyaretinde lezzetlerimize doyamadığını itiraf ediyordu. Hatta ilk geldiğinde Kapalıçarşı’dan tüm baharatları almış, ülkesine döndüğünde de evde her yemeğe ne bulduysa katmış, anlata anlata bitiremiyor.

YEMEKLERE BAYILMIŞ

Konserden önceki akşam da ekibiyle uzun bir sofrada menüde ne varsa istemiş Reeves, yemekleri anlatırken heyecanı ve iştahı sesinden anlaşılıyor. “Yemekler sofraya menüdeki fotoğraflarda göründüğünden 30 kat daha güzel geldi” diyerek bunun sıra dışı bir durum olduğunu ve lezzetlerimize bayıldığını anlatan Reeves, yemekte yan masada birbirine kapılmış iki sevgilinin romantik hallerini tarif ederken de çok içtendi. Hemen arkasından da romantik bir havaya soktu bizi. Brezilyalı gitaristi Lubambo ile caz standartı “Love is here to stay” yorumunda da bizim ruhumuzu doyuruyordu Reeves, çünkü bana kalırsa tarif ettiği tüm lezzetler scat vokallerinde, mükemmel vokal doğaçlamalarında da var. 1991 yılında İstanbul’a geldiğinde, boğazda balık yerken, o zamanlar çok yabancı olduğu bizden müziklere ve müzisyenlere kalbini ilk kez açmış Reeves, hatta itiraf ettiğine göre çok şenlenip, bir de masaya çıkıp oynamış.

ŞENLENDİRİCİ EŞLİK ETTİ

Bu kez sahnede Hüsnü Şenlendirici ile karşılıklı doğaçlamaları sayesinde hepimiz şenlendik. Reeves’in vokal doğaçlamalarına tam bir virtüöz olarak Şenlendirici de klarnetiyle karşılık veriyor, müzik yine tüm farklılıkları birleştiriyordu. Aslında Hüsnü Şenlendirici ve Dianne Reeves, 2013 yılında İstanbul Caz Festivali’nin lokal ortaklığı ile International Jazz Day/Uluslararası Caz Günü’nde Ayasofya’da düzenlenen konserde de aynı sahneyi paylaşmışlardı. Dokuz yıl aradan sonra birlikte bir gece daha hediye ettiler hepimize. İyi ki…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM