‘YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ’ (PASAJ MÜZIK)

‘YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ’ (PASAJ MÜZIK)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

‘YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ’ (PASAJ MÜZIK)

Yeni Türkü müzik tarihimizin yarım asrı devirmeye beş kalmış köklü topluluklarından. Zaman içinde geçirdiği değişiklikler ise memleket tarihinin neredeyse özeti gibi. Zamanı iyi kollayan, dönemin ruhunu yansıtmayı bilen, hatta geleceğin kokusunu alan yanları ise uzun ömürlü oluşlarındaki sebeplerden birkaçı. Birden fazla kuşağa hitap etmeyi başaran ve sürdüren topluluğun saygı albümü zengin anı kitaplarını anımsatıyor. “Yeni Türkü Zamansız”, kendinden sonraki kuşaklardan gelen farklı türlerdeki müzisyenler tarafından yorumlanmış 22 şarkısını barındırıyor.

“Buğdayın Türküsü”nden “Sonbahar’dan Çizgiler”in (Mamak Türküsü) hüzünlü ve devrimci ruhuna uzak havada Athena yorumu dışında tüm zamanlarından seçilmiş repertuvar iyi. “Akdeniz Akdeniz”den üç (Gaye Su Akyol, Cem Adrian, Emir Can Igrek), “Dünyanın Kapıları”ndan iki (İkiye On Kala, Sena Şener), “Yeşilmişik?”ten dört (Kenan Doğulu, Hayko Cepkin, Sıla, Kalben) “Aşk Yeniden”den üç (Melek Messo, Buray; Pamela) “Vira Vira”dan iki (Bora Duran, Mehmet Erdem) “Günebakan”dan üç (Ceylan Ertem, Ecem Erkek, Mert Fırat), “Şimdi ve Sonra”dan iki (Can Gox, Sura İskenderli), “Süper Baba”dan bir (Edis) ve Yeni”den bir (Mabel Matiz) parça…  Şimdi dijital, yakında plak ve CD…

KAPİKO ‘NOVA’ (AHENK MÜZİK)

Kapiko, çalgı kombinasyonu açısından alıştığımız füzyon topluluklarından farklı. Üçlünün merkezinde Batuhan Aydın’ın kavalı var. Diğer üyeler klavyeci Nikolaus Grill ile basçı Neyzen Özsarı. 2013 tarihli ilk albümleri “On Bierli” çok ilgi görünce sayısız konser ve festival programına dahil olmuşlardı.

Topluluğun sözsüz ve vokal eşlikli olmak üzere sekiz parçadan oluşan yeni albümü “Nova” birkaç açıdan çok cazip. Bir kere repertuvarı güzel. Gomidas Vartabed’in klasik eseri “Gakavik”in pop-caz sürümü, Celal Güzelses’in sesiyle bilinen Anadolu türküsü “Hele Yar”ın hard bop düzenlemesi yanı sıra Roland Kirk’ün “Serenade to a Cuckoo”su ile Jaco’nun “Reza”sına getirilen yorumlar bu albümü özel kılıyor.

Üçlüye gitarda Ozan Erkan, vurmalılarda Alikaan Uysal ile Riccardo Marenghi, nefeslilerde ise Şenova Ülker, Tamer Temel ve Burak Dursun eşlik ediyor. Vokallerde de Ezgi İrem Mutlu, Gabriela Partofsky, Merve Akyıldız ve Yasin Türk var.

Rock dinleyicileri için enerjisi yüksek çılgın elektrikli soloları olduğu gibi, geleneksel ve modern doğaçlama konseptleri de yerli yerinde. Birden fazla dinleyici kitlesine hitap ediyor “Nova” ama öncelikli olarak iyi müzik dinleyicisine. Her açıdan iddialı bir albüm var karşınızda.

muratbeser@muratbeser.com

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için oldukça hareketli ve dinamik bir gün olabilir. İçinizdeki enerjiyi dışa vurmak için mükemmel bir zaman dilimindesiniz. İletişim becerileriniz yüksek olacak ve insanlarla olan iletişiminiz oldukça keyifli geçebilir. Bugün, hedeflerinize odaklanmak ve girişimde bulunmak için ideal bir gün olabilir. Fakat ani kararlar vermekten kaçınmak ve adımlarınızı planlı bir şekilde atmaya özen göstermek gerekebilir. Ayrıca bugün, sağlığınıza dikkat etmekte fayda var. Enerjinizi dengede tutmak için sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundakiler için ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Olaylara farklı bir açıdan bakarak anlayışınızı artırabilir ve daha uyumlu bir iletişim kurabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmanız iyi olabilir. Kendinize iyi bakın!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak dengeli ve huzurlu hissedebilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilir ve sevdiklerinizle derin ve anlamlı sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi yakalamak için bugün harika bir gün olabilir. Olumlu düşünmeye devam ederek, olumlu enerjinizi çevrenize yayabilirsiniz. Özellikle sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için fırsatlar bulabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, duygusal yönden biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Kendinizi daha hassas ve duygusal hissedebilirsiniz. İlişkilerde ufak tefek gerilimler olabilir ancak bunları abartmaktan kaçınmanızda fayda var. İş hayatınızda ise yoğun ve stresli bir gün geçirebilirsiniz, ancak sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğiniz sürece sorunları çözebileceksiniz. Sağlık konularında dikkatli olmanızda fayda var, özellikle beslenmenize ve dinlenmenize özen göstermelisiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun enerjileri sayesinde detaylara daha fazla odaklanabilirsiniz. Zihinsel yeteneklerinizin ve analitik düşünme becerilerinizin ön planda olacağı bir gün geçirebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde gözden geçirebilir, detayları tekrar gözden geçirerek daha organize ve verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İş veya günlük hayatınızda karşınıza çıkacak sorunlara detaycı yaklaşımınız sayesinde çözümler bulabilirsiniz. Aynı zamanda sağlık ve beslenmenize de daha fazla özen göstermek için bugünü iyi bir başlangıç olarak değerlendirebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. İletişim konusunda başarılı olacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Duygusal ilişkilerde tatlı sürprizlere açık olun. İyi bir denge kurarak sakin ve uyumlu bir gün geçirebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak derin bir bağlılık hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde tutkulu ve kararlı bir tavır sergileyebilirsiniz. Güçlü sezgileriniz sayesinde çevrenizde olup bitenleri daha net algılayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanıza dönüş yapabilir, ruhsal dengeyi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda gelişmeler yaşayabilirsiniz. Maddi durumunuzla ilgili yeni fikirler üretebilir ve yatırım yapma isteği duyabilirsiniz. Ancak ani kararlar vermek yerine uzun vadeli planlar yapmak daha doğru olabilir. İş hayatında odaklanmanız gereken konular olabilir, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmeniz faydalı olacaktır. Aşk hayatınızda karşılaştığınız sorunları açık iletişim yoluyla çözebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM