Yeni şef ‘Genç ve dinamik’

Yeni şef ‘Genç ve dinamik’

CRR Konser Salonu’nun yeni genel sanat yönetmeninin önce basın, sonra da seyirciyle buluştuğu ilk konser, “Yarım Kalan Hayatlar” temalı Uğur Mumcu anması ve Mozart’ın Reqiem’iydi. Yeni sezonda programda daha çok Türk müziği ve Türk sanatçılar yer alacak, haftanın her günü değişik konserler olacak.

Yeni şef ‘Genç ve dinamik’

İBB, CRR’nin yeni sezonu 29 Ocak akşamı, Uğur Mumcu Kantatı ile anma programı öncesi, yeni Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan’ın basın toplantısıyla başladı. Basına tanıtan ise İBB Kültür Daire Başkanı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle’ydi.

Hatırlanacağı gibi bundan önceki genel sanat yönetmeni Cem Mansur’un bir tür gönderilmesiyle son bulan görevi için yeterli bir açıklama ne sanatçıya ne kamuoyuna yapılmış olduğu için merak edilen konularından biri de buydu. Figen Ayhan Karakelle, Murat Cem Orhan’la yeni dönemi tanıtırken birkaç kez, üzerine basa basa “gençlik ve dinamizm”den bahsetti. Orkestra şefi ve müzisyen Murat Cem Orhan’ı “genç ve dinamik” olarak tanıttı. “Birlikte çalışma ritmimiz çok önemli” dedi. Murat Cem Orhan, Cem Mansur’dan daha genç olsa da hiç kuşkusuz çok daha fazla meziyeti vardır ama Cem Mansur yollanırken söylenen “Çalışma biçimimiz uymadı” sözünü de hatırlarsak “çalışma ritmine uyması” ağır bastı. Anlaşılan o ki Cem Mansur, yaşı, başı ve kariyer geçmişiyle pek işine karıştırmadı.

Gelelim Figen Ayhan Karakelle’nin açıkladığı yeni dönemin özelliklerine: “Türk müziğine, Türk müzisyenlerin çoğalmasına çok önem veriyoruz” vurgusunu pek çok kez dile getirince bundan böyle “yerli ve milli” bir program mı izleyeceğiz diye düşünürken Murat Cem Orhan, CRR’nin bundan böyle sadece bir konser salonu değil, bir eğitim yeri olacağını ve gençlere yönelik çalışmalar yapılacağını açıkladı. Bundan sonraki programlar şöyle: Cuma geceleri dünya müziği, cumartesi geceleri senfonik müzik, (bütün dünyada böyle imiş) pazar günleri çocuklar için programlar, salı günleri Türk müziği, çarşamba günleri oda müziği. CRR Oda Müziği topluluğu 22 gençten oluşuyor ve yeni kurulmuş, kadro olmadığı için çalışamayan genç müzisyenlere de böylece bir olanak sağlanmış. CRR Çocuk da hazırmış. Ayrıca şimdiden anlaşmaları yapılmış, dünya ve Türk starları CRR’de sahne alacakmış. Zaten öyle oluyordu? Dansa da yer verilmiş, meraklıları üzülmesin. Yazın da sokakta halkla buluşmalar devam edecekmiş. Mayıs ayına kadar programlar hazır müjdesi de verildi. Bununla kalınmıyor, düzenli sergiler ve söyleşilerle CRR sürekli yaşayan bir yer olacak. Tabii bu arada siyasi isteklere yer kalmayınca ne olacak, soramadım? Cem Mansur, biletleri satılmış bir Çocuk Operası’nı Türk Dünyası gösterisi için iptal etmek zorunda kaldıklarını üzülerek anlatmıştı. Bu tür talepler için boş duran İstanbul Kongre Merkezi’ni kullanmak çok daha akıllıca. Hayırlı olsun, müzik dolu günler bizi bekliyor.

UĞUR MUMCU KANTATI

Yeni sezonun ilk tematik konseri “Hayatları yarım kalan insanların konseri”ydi. Uğur Mumcu’nun hayatı yarım kalmıştı. Turgay Erdener’in anısına yazdığı Uğur Mumcu Kantatı’nı CRR Senfoni Orkestrası orkestra şefi Murat Cem Orhan yönetiminde çaldı. Volkan Akkoç yönetimindeki CRR Korosu eşlik etti. Görkem Ezgi Yıldırım, Tuğba Mankal, Selva Erdener, Emre Akkuş seslendirdi. Mozart’ın 34 yaşında öldüğü için bitiremediği Reqiem ise konserin ikinci parçasıydı. Ayşe Şenoğul, Ezgi Karakaya, Mert Süngü ve Doğukan Özkan seslendirdi. Yer ayrılmış olduğu halde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise konsere katılmadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM