Yaşar Ersoy yazdı:

Yaşar Ersoy yazdı:

 “27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nün Beynimin Hafıza Bölümünde Hatırlattığı…”

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kurucusu, oyuncu, yönetmen, yazar Yaşar Ersoy’un 27 Mart mesajını okurlarımızla paylaşıyoruz:

Tam 42 yıl önce 1980’de Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’ndaki işimize “vatan haini” suçlamasıyla son verilmesinden sonra, dönemin LTB Başkanı Mustafa Akıncı’nın desteğiyle kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun Kuruluş Manifestosu düştü aklıma, 2022’nin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde.

Düşlediğimiz hayatın yasalarıyla tiyatro yapabilmek için “Manifestomuzu” bir bayrak gibi taşıyarak yola çıktığımız günler dolaştı beynimin hafıza bölümünde… Yüreğimizin ve aklımızın git dediği yere koşarak sevda ve kavgayla gittiğimiz günler…

 İşte o uzun olan “Manifestodan” kısa alıntılar yapmak ve 42 yıl önceden bugüne yüreğimi de aklımı da tazelemek istedim bu zıvanadan çıkmış dünyada, Dünya Tiyatro Günü’nde.

“İnsana verilen değerin azalmaya yüz tuttuğu toplumumuzda; Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatta -ki sanatın ham maddesi insandır- umut yolunu göstermek için var olacaktır. Tiyatroyu bir kalıp, anlamsız, boş bir uğraş görmediğimiz için, yapılan işe bütün varlığımızı katmanın koşul olduğunun bilincindeyiz.

İlerici, toplumcu gerçekçi sanat doğrultusunda benimsediğimiz ilkelerle, tiyatro sanatının gerektirdiği tüm sorumlulukları hiç savsaklamadan toplumumuza ve insanımıza en zor koşullarda bile her şeyi duyurmanın, duymak istemeyenlere de protestomuzu iletmenin yolu tiyatrodur.

Ülkemizde bir inançsızlık, bir güvensizlik hüküm sürmektedir. 

Tedirgin olmuş insanlarımıza, gelecek kaygısı içinde bu asık suratlı dünyada vakti boş geçirtecek “Eğlencelik” kabilinden bir tiyatro değil; insana cesaret veren, inanç veren, güven aşılayan, olayların bulanıklığı içinde doğru yolu gösteren, yaşama sevincini artıran, sorgulayan ve sorgulattıran bir tiyatro yapmaya çalışacağız.

Atsalar da, yasaklasalar da, izin vermeseler de bir yolunu bulup tiyatro yapacağız. Biliyoruz ki tiyatro, insanın kendini tanıma eylemine en büyük katkılardan birini getiren bir sanat-bilim dalıdır. Biliyoruz ki, insanın dünyayı tanıyıp değiştirebilmesi için sanat gereklidir.”

Savaşların, sömürenle sömürenin, ezenle ezilenin, yoksullaşanlarla servetlerine servet katanların olduğu eşitsiz bir dünyada, tiyatronun ışığı karanlıkları aydınlatması dileği ile büyük insanlığın Dünya Tiyatro Günü’nde kendini sorgulaması gerekir.

Hepimize kutlu olsun!!!

YAŞAR ERSOY

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kurucusu, oyuncu, yönetmen, yazar

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47