YAĞLIDİREK

YAĞLIDİREK

(birinci kitabım baklava desenli ev’e, 2011 yılına doğru bi uzanalım bakalım….. görülen lüzum üzerine)
YAĞLIDİREK
şu memlekette hemen hiçbirimiz asıl ilgi alanımızdaki mesleklerde diğiliz; köpeklerden çok korkan bi veteriner tanıyorum örneğin.. 48 kilo ağırlığında, üflesen uçacak denen türden bi tanıdığımın güvenlik şirketi var.. yüzme bilmeyen ve hayatında hiç denize girmemiş bi arkadaşım liman işletmelerinde, kıyı emniyeti biriminde çalışıyor mesela.. (nasıl becerir bilmem, deniz kuvvetlerimizdeki amirallerin çoğunda bundaki karizma yoktur)
her yıl kabotaj bayramı çerçevesinde giresun limanında düzenlenen geleneksel yağlıdirek ve yüzme yarışlarının tertip komitesinde bu yıl bu arkadaşım da vardı her nasılsa..
bu da bi bayramlaşma sayılır.. nasıl ki, her cumhuriyet bayramı’nda, tanıdığım tüm adam gibi adam’lar birbirimize ”iyi bayramlar” telefonu açmayı alışkanlık edindik, kabotaj bayramı için de bu arkadaşımın yanına uğramayı ihmal etmedim.. yaradılışı gereği, yaptığı işe sımsıkı bağlıdır kardeşim, benim böyle bi günde ziyaretine gitmeyişimi, düşman gemilerinin kara sularımıza girmesi kadar ağır ve onur kırıcı bulabilir..
neme gerek..
**** ****
bayramlara, herhangi bi vesileyle halkın sokaklarda olmasına bayılırım oldum olası.. sabah uyandığımda da içim içime sığmıyordu, kendimi liman mevkii’ne attım derhal.. küçük yer giresun, tertip komitesinin diğer üyeleri de hep tanıdık kişilerdi.. gariptir, bunca senedir hiçbirini bi kez olsun mayoyla görmedim.. kırk yıldır hiç bronzlaşmadı bu komite..
ben gittiğimde, mühim bi nato tatbikatını sevk ve idare eder bi ciddiyetle, çardak altında limonata içerek yarışmaları izliyorlardı hepbir..
ilk kez onları denize nazır bi ortamda soğuk bira harici bişey içerken görmenin burukluğunu yaşadım.. şaşakaldım;
-”ulan hiçbiriniz şu yağlıdirekte bi adım bile atamadan denize düşersiniz, yüzme yarışlarına girseniz akıntıya kapılıp kaybolursunuz, ne işiniz var la burada” falan diyemedim..
nasıl diyim? vali, belediye başkanı, garnizon komutanı da oracıktaydı.. canım sıkıldı hallarına..
bol bol limonata içtim ben de..
**** ****
limonata giresun’da büyük bi sosyal yardımlaşma işlevine sahip bi içecektir ve en az bağ-kur kadar değerlidir halkımızın gözünde..
sayıları bi elin parmakları kadar azalmış seyyar satıcı amcalarımız, minik el arabalarında gezdirirler giresun limonatasını.. asıl satış gelirlerini ”sebil” olgusundan elde ederler..
vicdan ve yufka yürek sahibi biri çıkar, limonatacıya 20 lira falan verir, ”zebil ettim” diye belirtir.. amcamız da o paranın karşıladığı miktarda bardağı doldurur, Allah kabul etsin diyerek, çocuğu-yaşlısı pek çok vatandaşa ücretsiz limonata dağıtır..
bencileyin de kaç kez içmek durumunda kaldım.. tam yanından geçiyordum ve sebil sahibinin mutluluğuna ortak olmak istedim.. boğazımdan aşşaa akıp giden giresunluluktu, salt limonata serinliği diğil..
**** ****
limonatacı amcalara gaddarca davranan işgüzar zabıtaları düşünürken dalmış gitmişim.. yarışmalar bitmiş, hiçbi telefat vermeden, kimse boğulmadan tamamlanmış çok şükür..
arkadaşlarımla ”hadi nice bayramlara” şakasıyla vedalaşırken, ansızın, kutlamalara akşam meyhanede devam kararı aldık, napalım.. hem, evden çıkmak için iyi bi mazeretti, erkek erkeğe eğlenecektik..
bayramlar kutlanmak içindi..gerekirse ellerimize birer kutu bira alır, diğer elimizle meşale tutar, fener alayı bile düzenlerdik.. kim karışacakmış!!!
**** ****
akşam evden çıkışım öyle kolay olmadı.. sevgili eşim diretti;
-”illa ben de gelecem, bakim her gece her gece ne haltlar karıştırıyonuz”??
şu bayram gecesindeee, şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yeeer diyip başladığım ve net bi duygu sömürüsü içeren konuşmamı dikkate de almadı.. birlikte evden çıkışımız uzadı, geç kaldık..
ve okula velisiyle gelen öğrenci misali utanç verici bi duyguyla meyhaneye girdim malesef..
sabah, ısrarla ”erkek erkeğe” şartını koymuş tüm arkadaşlarım eşleriyle gelmiş, kuzu kuzu oturuyorlardı masamızda.. sessizce ”vay kılıbıklar” diye dalgamı geçtim..
hepsi de anlaşılmaz sesler çıkartarak uzun uzun homurdandılar..
**** ****
masada genelde siyaset konuşuldu.. bizim, donanma komutanı edasındaki arkadaş, yanımızda eşlerimizin olduğunu unutup; ”a kodumun çocukları” diye sövdü o malum ve hak eden kişiye ve yardakçılarına.. sonra utandı, özür diledi yenge’lerden;
-”çok pardon yaa, orospu çocukları diyecektim, dilim sürçtü kızlar”..
daha az ayıp küfür!!!!
**** ****
sövecek neler var aslında..
biyoloji mezunu bi dostum simit satıyo örneğin..
süper zeka, pırlanta gibi bi çocuk..
böyle bi rezaletin mizahını yapmak yakışmaz bana,
susuyorum..
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve kararlı bir şekilde hareket etme isteğiniz yüksek olabilir. Fakat aceleci davranmaktan kaçınmalısınız, çünkü ani kararlar almak zararlı olabilir. Bugün duygusal anlamda da kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle empatiye ve iletişime önem vermek faydalı olacaktır. İş ve kariyer hayatınızda ise liderlik özelliklerinizi ön plana çıkarabilir ve proje yönetiminde başarılı olabilirsiniz. Sağlık açısından ise bedensel aktivitelere yönelmeniz, enerjinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinizi daha şanslı ve enerjik hissedeceksiniz. Etrafınızdaki insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve yeni ilişkiler kurma fırsatı bulacaksınız. İş hayatında ise projelerinizde ilerleme kaydedebilir ve yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Sağlık konusunda ise daha dikkatli olmakta fayda var, beslenmenize özen göstermeyi unutmayın. Keyifli bir gün sizi bekliyor olabilir. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve içsel dengenizi korumak için zaman ayırmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Kendinize özel bir zaman ve mekan yaratın, içsel huzurunuzu sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde düzenleyerek daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmek için spor veya meditasyon gibi faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak sizi daha dengeli ve huzurlu hissettirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz oldukça yüksek olabilir ve kendinizi daha parlak, karizmatik ve lider ruhlu hissedebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atabilir, yaratıcılığınızı en üst seviyede kullanabilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmalı ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise daha anlayışlı, sabırlı ve sevgi dolu davranarak, sorunları kolayca çözebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün başkalarıyla iletişiminizde daha anlayışlı ve uzlaşmacı olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Özellikle iş ortamında işbirliği yapmanız gereken durumlarda sabırlı ve anlayışlı olmanız başarı şansınızı artırabilir. Kendinizi ifade etmekten kaçınmadan, açık ve net bir iletişim kurmaya çalışın. İçsel denge ve uyumunuza dikkat etmek, size gün içinde olumlu enerji katacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunu etkileyen enerjiler iş ve kariyer konularında önemli gelişmeler getirebilir. Kendinizi ifade etme fırsatlarına sahip olabileceğiniz bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak projelerinizi ilerletebilir veya yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, sabırsızlık ve aceleci davranmamaktır. İşlerinizi planlı bir şekilde ilerletmek ve detaylara dikkat etmek size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde de iletişime ve anlayışa önem vermeniz gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle uyum içinde olmaya özen gösterin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha fazla içe kapanık bir şekilde yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanızda derin düşüncelere dalabilir, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu durum, çevrenizdekilerle iletişiminizin biraz zor olmasına neden olabilir. Ancak kendi içsel deneyimlerinizden de önemli dersler çıkarabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlam adımlarla ilerlemeyi ve hedeflerinize odaklanmayı sürdürmelisiniz. Duygusal konularda sabırlı olmak ve mantıklı kararlar almak önemli olacaktır. Ekip çalışmalarında liderlik yeteneklerinizi ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengelemek ve içsel bir huzur bulmak da bugün size iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM