Ya Mavisinde Bir Çiçeğin Ya Pembesinde: “Çiğdem Talu”

Ya Mavisinde Bir Çiçeğin Ya Pembesinde: “Çiğdem Talu”

İki tiyatro oyunu, iki müzikalin şarkı sözlerini yazmıştı. Pınar Çekirge, bu defa Çiğdem Talu’yu anlattı…

“Çiğdem hastaydı, hem de çok hastaydı artık. Buna rağmen acısını belli etmemeye çalışıyor, güç de olsa önemli olayları bizlerle paylaşmak istiyordu.’ Fantastik’lerin galası benimle birlikte çıktığı son gece oldu. Oyundan sonra AKM’nin merdivenlerini kolumda büyük bir güçlükle çıkmış, nefes nefese kalmıştı. O gece Günay’da düzenlenen gala yemeğine de gelmiş, bir iki saat neşeli görünmeye çalışmıştı, ama arada gözlerine bakıyor o korkunç paniği görüyordum. Ben de onun gibi, bunların son geceleri olduğunu biliyordum. O geceden sonra bir daha Bebek’teki evinden çıkamadı Çiğdem. Çok istediği halde, ne ‘Çılgınlıklar’a gelebildi ne de ‘Kelebekler Özgürdür’ü izleyebildi.” (1)

Söz yazarı Çiğdem Talu, Ankara Sanat Tiyatrosu yapımı Bilgesu Erenus‘un “Nereye Payidar?” adlı oyunun şarkı sözünü yazdı. Oyunun müziğini ise Timur Selçuk hazırlamıştı. Sonrasında Haldun Dormen imzalı “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ve “Geceye Selam” müzikallerinin şarkı sözlerini Çiğdem Talu kaleme almış, bestelerini de Melih Kibar yapmıştı. Bora Ayanoğlu‘nun bestelediği, Çiğdem Talu’nun sözlerini yazdığı “Kelebekler Özgürdür” adlı şarkı da “Kelebekler Özgürdür” oyunu için hazırlanmıştı. Çiğdem Talu ayrıca “Renkli Dünya” adlı müzikal filmin şarkı sözlerini de yazmıştı.

“Hoş Geldiniz”, “Şener’in Şarkısı”, “Bizi Bırakamazsın”, “Nikah Şarkısı”, “Ben Gazeteciyim” “Hep Böyle Kal”, “Koca mı Gördü Saboş”, “Söyle Canım”, “Assolist”,”Nerede O Günler“, “Kolay Hiç Kolay Bir İş Değil Bu İş”, “Gökyüzünden Birer Birer İndi Yıldızlar”, “Bizi Bırakamazsın”, “Çığırtkan” , “Sabır Taşı Kolyesi”, “Yarın Ne Olacak”, “Deli Divane”, ” Akrabanın Akrabaya Ettiğini” “Neredeyim Ben, Kimim Ben”, “İstanbul Şehri”, ”Dünya Dönüyorsa” …  Bütün o şarkılar.

Nevra Serezli, Erol Evgin, Hadi Çaman, Suna Pekuysal, Belkıs Dilligil, Asuman Arsan, Füsun Önal, Ayten Erman, Ayşen Gruda, Ruhsar Öcal, Özer Sezer, Kartal Kaan, M.Ali Erbil, Suna Pekuysal, Haldun Dormen, Mustafa Alabora, Ayça Varlıer, Umut Kurt, Tolga Çevik,Nuri Gökaşan, Nazlı Tosunoğlu, Erdinç Akbaş, Pelin Öztekin tarafından yorumlanmış o şarkılar.

Öğrencileri tarafından çok  sevilen bir İngilizce öğretmeni, çok başarılı bir şarkı sözü yazarıydı Çiğdem Talu. Recaizade Ekrem‘in torunuydu, Selahattin Hilav ile bir dönem hayatını birleştirmişti.

Bana göre, “Hisseli Harikalar Kumpanyası” için yazdığı “Nerde O Günler” gerçek bir başyapıttır:

Nerde o günler

O eski günler

Kıymetini bilmeden

Geçti seneler

Uzayıp gider

Çileli yıllar

Dağlar aşarsın

İn cin top oynar

Bir gün yolumuz

Bir şehre düşer

Şehir demeye bin şahit ister

Bayat ekmekler

İştahla yenir

Sucuğun kokusu

Uzaktan gelir

Tahtakurulu otel odaları

Gariptir ama insan özler onları

Nerde o günler

O eski günler

Kıymetini bilmeden

Geçti seneler

Az mı eğlendik

Parasız pulsuz

Az mı dert çektik

Gezdik aç susuz

Tek üzüntümüz

Boş matineler

Bir de sayısız

Köhne oteller

Başlıyor gene

İşsiz aylar

Yüzüne kapanan 

Umutsuz kapılar

Hayat güzeldi

Güzeldi dostlar

Ah lafı bile

Bizi oyalar

Nerde o günler 

O eski günler

Kıymetini bilmeden

Geçti seneler (2)

Hepimizin belleğinde, hayatla örtüşen, bizi geçmişle, şu anla göz göze getiren nice şarkı sözü yazdı Çiğdem Talu. İçimizde, anılarımızda bir imza gibi taşıdığımız. En çok sevdiğimiz. Türk Hafif Müziği’nin hiç eskimeden, klasikleşmiş o şarkı sözleri. Hala dillerde dolaşan. Yaşayan.

Cafer, Şener, Saboş, Erol Sevgin, Cafer, Süheyla Deniz, Prenses Mehtap, Adalet, Emin, Jale, Niça, Şebnem‘i hatırlıyorum… Hepsi o oyunlardan çıkıp gelmişler sanki. Çiğdem Talu’yu, Melih Kibar’ı anmaya gelmişler.

Ya mavisinde bir çiçeğin

Ya pembesinde…

Bazen de bir söğüt dalının 

Serin gölgesinde

Yaşa dostum gönlünce

Ömrünün keyfini sür

İnsanlar değilse de,

Kelebekler Özgürdür.

28 Mayıs 1983 günü aramızdan ayrıldı Çiğdem Talu. Geriye çoktan sonrasız hayata erişmiş o şarkı sözleri, çok büyük başarılar kaldı.

Değerli hatırasına her zaman saygıyla…

PINAR ÇEKİRGE
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM