üstad yaşar kemal

üstad yaşar kemal

tesadüf diyip geçmek en doğrusudur, meğer benim gülden güzel kızım çiğse ile tayyip erdoğan aynı gün doğmuşlar..
başıma gelen felakete bakar mısınız?
bi bu eksikti..
****
bilirsiniz, 10 kasım doğumlu kemal sunal’ımızın doğum gününü bi gün sonra kutladığını..
****
üstad yaşar kemal ile giresunspor eski başkanlarından muzaffer deniz amcamızınsa ölüm yıldönümleri aynı imiş.. bunu da yeni öğrendim..
yaşar kemal için epeyce bi miktar yazdım, kendimi yinelemiyim şimdi.. mekanı cennettir muhtemelen..
bizim muzaffer amca’mızdan aklımda kalan ise tekbi cümledir.. bi sezon açılışı töreniydi, ben çocuktum, plajdan çıkıp gelmiştik.. başkan, kürsüdeydi konuşmasını yapmak üzere.. ne kadar iyi yürekli de olsa iki lafı bi araya getiremiyordu tabi, o konuşamadıkça tribünde ezilip büzülen ben oluyordum..
şunu dedi sözlerinin bi yerinde;
-”biz elimizden geldüü gadar şey etdük”!!!
aynısıyla böyleydi o cümle.. bu söz, ortamı rahatlatıp konuşmayı doğallaştırmakla kalmamış, giresunspor’a verilmiş bi ömrü de özetlemişti..
muzaffer amca, bi servet harcamıştı şehrinin takımı için.. mekanı cennettir mutlaka..
****
aslında bugün, ”şarap kalbin dostudur” teorisinden hareketle, biz, babaları kalpten ölmüş bütün genetik kalp krizi riskiyle yaşayanların toplu halde alkolik olduğumuzu yazacaktım..
türk usulü sağlık önlemi, giresun usülü abartı böyle bişidir sonuçta.. ”az için gardeşim yazık diğil mi”, ”ula oolum fışkı iç” gibi eleştirilere;
-”biz zevkten mi içiyoz bu şarabı, tamamen kalbimiz için” yanıtını veriyorduk..
şükür ben 1 yılı aşkın süredir kurtardım kendimi bu meretten, dost meclislerine tek tük eşlik etmek dışında alkolle aramızdaki sevda bitti gitti..
gerçi, alkolü bıraktığım gecenin sabahı, korona virüs olayı patladı ve alkolün bu virüse karşı en büyük savunucu olduğu anlaşıldı..
hiç şaşırdı mıyım? hayır!
öldüğümün ikinci günü, dünyada ”ölümsüzlük iksirinin bulunacağını” iddaa etmiş ve bunu açıkça yazmış bi insanım yahu..
****
peki, şarabı yazmayacam da neyi yazacam?
dün gece, şehrimizde yaşanan doğa olayını..
****
gece yarısına yaklaşmıştı saat.. bizim şengül yazdı; ”gök yüzü önce bembeyaz oldu, sonra yeşil ve kırmızı”.. elbette, beni usta bi gökbilimci olarak tanıdığı için, fikrimi soruyordu..
-”bak afferin, geceleri uzayı gözlemlemen çok hoşuma gitti gız” yazdım cevaben..
-”yok, balkondaydım” diye yazdı bu kez..
düştü jetonum derhal.. az evvel mail ekranımı açamamış, peşi sıra cumhuriyet gazetesinin sitesine de girememiş ve net olarak ana avrat sövmüştüm.. hmmmm dedim, demek ki bi gökyüzü olayı yaşandı yine..
****
sosyal medyaya baktım.. en doğu ve en batıdaki ilçelerimizden de görülmüş bu.. tüm ”uzmanlar” yorumlamış tabi.. giresun doğumlu herkesin, her konuda bilir kişi olduğunu iyi biliriz..
-”rusya nükleer deney yaptı yine” diyeni,
-”meteor düştü” diyeni,
-”şiddetli sel geliyo, aynısı yine olmuştu” diyeni,
-”nur indi, acaba kim öldü bu gece” diyeni,
var oğlu var idi..
****
bencileyin de, keşke kutsal bişi olsa, keşke açıklanamayan bişi olsa, mesela keşke şehitlerimiz dayanamayıp ayaklanmış olsa diye için için düşünenlerden biriyim, ama ”göktaşı ula bu” diyerek konuyu kapattım..
****
bi canım kardeşim, giresun semalarında galaktika gördü yıllar önce.. (devler devi uzay gemisi anlamında kullanmıştı bunu, galaktikanın başka anlamı var mıdır, bilmiyorum)
bi gece plajda otururken denize ışık indi, yine eskiden..
bi yaz gecesi, giresun adasının arkasında aynen güneş doğuyo gibi oldu.. bütün hacı hüseyin mahalle ahalisi gördü.. kıyamet kopuyo sanısıyla salavat getirenler oldu..
bi başka gece, bizim evin camı önünden ufo geçti, ablamla eniştem gördüler.. sırtım dönüktü, ben kaçırdım.. (babam yeni vefat etmişti, ablamla eniştemin şaşkınlık dolu yüz ifadelerinden, babamın camda göründüğü sanısına kapıldım, o kadar ki olağanüstüydü)
ve ve ve.. 90’ların bi ortaköy sahili gecesi.. unutulmaz dostum rahmetli nezih ağabeyimle akşamlık olağan biralarımızı içmek üzere ağaçlardan birinin dibine kurulmuşken;
-”nezih abi, benim gördüğümü sen de görüyon mu”?
-”evet be apocum, ben de sana soracaktım”
-”daha o kadar da içmedik be abi, bu nasıl bişidir yahu”???
****
gökyüzünde zıp zıp zıplayan, adeta havası kaçmış balon gibi saçma hareketler yapan iki cisim.. ne olduğunu çözene kadar biz, daha evvel hiç görmediğimiz bi hızla üsküdar semalarına doğru vın’layıp kaybolan iki cisim??
-”nezih abi dikkat ettin mi, öyle parlak ışıklar saçmıyordu”?
-”aynen apocum, belki de enerji tasarrufu molası verdiler, keşke iki bira verseydik”
-”belki de fakir bi gezegenden gelmişlerdir abi, ışıkları mum ışığı gibiydi be, acıdım aha heriflere”..
****
baba ölümleri-şehitler-cennetler-galaktikalar.. konuyu getireceğim yer bellidir.. sevgili ulaş karakaya kardeşimin babası vefat etti, 2 gün evvel.. ulaş’la aramız biraz limoni, ama aradım tabi.. diğer taziye sözcüklerini yazmiyim, ama şunları bilmelisiniz;
-”kardeşim, işte şimdi tam edebiyatçı oldun, baba ölümü buna yarar bitek”.
-”sağol gürsel abi, aramız açık ama acılar dostları yeniden yakınlaştırır”.
-”saçmalama lan, ben sana küsebilir miyim, etle tırnak ayrılır mı, edebiyat böyle bişidir, laflarımız gidip gelecek tabi, halaa yegane veliahtımsın paşam”.
-”abi aradığın için sağol”.
-”sen de sağol ulaş’ım.. bak oolum burada 32 yıllık deneyimli bi yetim var, o mezarlıkta falan beni yanında hisset”..
****
aziz ve muhterem kardeşlerim,
cümleten hayırlı pazarlar dilerim..
Allah’a emanet olunuz..
emekli vaiz gürsullah hocaefendi.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM