Ümit Kıvanç’tan ‘Hrant Dink’ belgeseli

Ümit Kıvanç’tan ‘Hrant Dink’ belgeseli

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamalarına öldürülen gazetecilerin anıları karıştı. Metin Göktepe’nin anılmasının ardından sırada gazeteci Ümit Kıvanç’ın yaptığı Hrant Dink belgeseli ve anması var.

Ümit Kıvanç'tan 'Hrant Dink' belgeseli

Geçen salı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamak için İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin daveti üzerine İzmir’e gittim. Başkan Dilek Gappi ve ekibi, Bayraklı Belediyesi’nin katkılarıyla bir dizi etkinlik düzenlemişti. Çalışan Gazeteciler Günü, sadece bizim ülkeye özel bir gün. Sendikaların çalışan gazetecilerin ücretlerini artırmalarını protesto için patronlar üç gün gazete çıkarmamaya karar veriyor ve onun üzerine biz çıkarırız diyen gazeteciler çıkarıyor gazeteleri! Şimdi böyle bir şey olamaz mesela. Zaten çalışan gazeteciden çok daha fazlası çalışmak isteyip de çalışamayan gazeteci, işten çıkarılan gazeteci. Bir de tabii aslında öldürülen gazeteciler günü yapmak lazım! Kimler yok ki, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı gibi; Metin Göktepe’nin ölümünü daha yeni andık ve Hrant Dink, 15 Ocak’ta Agos’un önünde anılacak.

HAFIZA YETERSİZ

Gazeteci Ümit Kıvanç, Hrant Dink Vakfı’nın katkılarıyla “Hafıza Yetersiz” adını verdiği bir saatlik bir Hrant Dink belgeseli yapmış. Çarşamba gecesi galası yapıldı, çok da beğenildi. Beğenilmeyecek gibi değil çünkü malzeme iyi. Hrant Dink’in sağda solda yaptığı konuşmaları kullanmış genel olarak, çok sıradan şeyler söylüyormuş gibi ama kimlik üzerine, milliyet üzerine çok derinliğine giden şeyler söyleyen Hrant’ın sözleri üzerine çoğunlukla kendi çektiği günlük hayattan ama anlamı derin olan görüntüler döşemiş. Kimisi, konuşmalarla örtüşüyor, Hrant çok iyi bir anlatıcı. Gazeteciliği Agos’u çıkarırken öğrenmiş ama konuşması, belagati, tamamen kendi yeteneği, içinden gelen bir güç. “Ben hiç suç işlemedim, hiç kimseyi öldürmedim, vurmadım, çalmadım ama beni tutup hapse attılar, tuvaletten bozma hücrelerde başka Ermenilerle birlikte tuttular ve her sabah İstiklal Marşı’nı okuttular. Bu hangi suçun nasıl cezası?” diye soruyor haklı olarak. “Ben diyaspora değilim, Türkiye vatandaşı bir Ermeniyim” derken de haklı ama en büyük suçu herhalde sosyalist bir Ermeni olmak ve bunun kavgasını vermek! Belgesel çok başarılı. Hrant’ı tanımamış, dinlememiş olanlar için de çok yararlı. Vakfın ve Ümit Kıvanç’ın YouTube kanallarından izlenebilecek. Günümüz Türkiye koşullarında daha fazlasını beklemek de hayalcilik olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM