Ulvi Alacakaptan: “Bizim Tiyatromuz En İyi ‘Taklit’ Tiyatrodur”

Ulvi Alacakaptan: “Bizim Tiyatromuz En İyi ‘Taklit’ Tiyatrodur”

Ulvi Alacakaptan: “Bizim Tiyatromuz En İyi ‘Taklit’ Tiyatrodur”

Ünlü ‘Şahları da Vururlar’ oyununu Ferhan Şensoy ve Halit Akçatepe’yle birlikte kotardıklarını belirten Ulvi Alacakaptan, tiyatroda yarım asrı geride bıraktı. Alacakaptan, “Bazıları bana kızabilir ama bence ne yazık ki kendine has bir Türk tiyatrosu yok. Bizim tiyatromuz Batı tipi kültür kurumları içinde en iyi ‘taklit’ tiyatrodur” diyor.

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler’in söyleşi/haberini aktarıyoruz:

Tiyatro hayatında 53 yılı geride bırakan Ulvi Alacakaptan ile Türkiye’de tiyatroyu, geçen günlerde hayatını kaybeden Ferhan Şensoy’la ‘inişli-çıkışlı’ arkadaşlıklarını ve aşı karşıtlarıyla ilgili eleştirileri hakkında konuştuk. Alacakaptan, ‘Bedava’ oyunlardan da şikâyetçi…

 53 yılınız geçmiş, geriye bakınca ne görüyorsunuz?

Bazıları bana kızabilir ama bence ne yazık ki kendine has bir Türk tiyatrosu yok. Kendine has özgün bir üslubu olması gerekiyor. Başka dillerde, başka kültürlerde de sergileniyor olması, evrensel olması gerekiyor. Biz eski olan her şeyi ‘eskimiş’ diye bir kenara atmışız, yeniyi de doğru dürüst alamamışız. Bizim tiyatromuz Batı tipi kültür kurumları içinde en iyi ‘taklit’ tiyatrodur.

 Oyun mu oyuncu mu eksik?

İkisi de birden…

 Ama çok iyi oyunlar ve oyuncular var?

Evet, onlar da oyuncuların kendi çabaları. Arada çok özgün çalışmalar olmuştur. Haldun Taner’i, Vasıf Öngören’i, Oktay Arayıcı’yı, Memet Baydur’u mutlaka saymak lazım. Bunlar yerli tadı olan oyunlar yazmışlardır. Ama bütün bir tiyatroyu maalesef ‘Türk tiyatrosu’ diye adlandıramıyoruz.

 Tiyatroya ilgiyi nasıl buluyorsunuz?

İlgi biraz artmaya başlamıştı. Fakat son dönemde ihale sistemiyle bedava oyunlar oynatmaya başladılar. Bedava oyunlar tiyatronun ölümüdür.

 Neden, bedava olması herkese ulaşmasını sağlamaz mı?

Ulaşabilir ama kıymet vermezler. Zaten görüyoruz. Tecrübeye dayanarak söylüyorum. Ben çok söyledim ilgili kurumlara, “En azından 3-5 lira yapın” dedim.

 İyi bir oyun var, oyuncular da iyi… Bedava geldi seyirci, ne yapıyor mesela?

Seyretmiyor, arada çıkıyor. Çocuklarla geliyor, gürültü ediyor. Seyretse bile değer vermiyor. Bedava olana değer vermiyor seyirci. Bedava olunca oyunlar da ucuza gidiyor.

 Ama dünyada da örnekleri var ve halka yayılıyor, tabana iniyor?

Halka yayılması tek başına iyi olmasına yeter mi? Halka yayılmış başka şeyler de var. Aşı karşıtlığı mesela…

 Aşı oldunuz mu?

Dört kere oldum. İki Sinovac, bir Biontech oldum. Kızım ve oğlum Avrupa’da. Onların yanına gidebilmek için ikinci Biontech’i de oldum.

 Aşı karşıtlarına da sert eleştirileriniz var…

Bıktım ben. Laf anladıkları yok. Ama biz söylemek zorundayız. Bu hayati bir mesele… Bir de (Abdurrahman) Dilipak başını çekiyor bu işin. Ben onu iyi biliyorum, 40 senedir tanıyorum. Hiçbir öngörüsü analizi doğru çıkmamış biridir. Bir dönem beraber çalışmalarımız da olmuştu. Ama baktım ki gündemden düşeceğine, gökdelenden düşmeyi tercih edebilen biri… Vatandaşların böyle ciddi bir konuda tereddütleri olabilir. Ama bunu kime soracaklar? Herhalde Dilipak’a değil…

 Gençlerin tiyatroya ilgisi nasıl?

Gençler 20-25 sene evveline kadar çok ilgiliydiler. Şimdi kıyıdan köşeden… Asıl sebebi de şu: Bu üniversiteye girme şehvetinden dolayı orta öğretimde, lisede tiyatro faaliyetleri sıfıra indi. Esas seyirci oradan yetişiyordu. Yani oyuncu olmasa bile seyirci yetişiyordu okul piyeslerinden, skeçlerden dolayı… Herkes üniversite heyecanından dolayı tamamen oraya odaklandı. Konservatuvarlar da aynı. Konservatuvar sayısı da öğrencisi de gereğinden çok fazla. Tiyatro oynayana da seyredene de kazandırır. Özgüvenini arttırır, liderlik kabiliyetini geliştirir, sosyalleştirir.

 Ferhan Şensoy ile hukukunuz nasıldı?

Başlarda çok iyiydi. ‘Şahları Da Vururlar’ oyununu üç kişi kotarmıştık; Ferhan, ben ve Halit Akçatepe… Sonra ben ayrıldım bazı sebeplerden. Bir süre sonra Ferhan ile karşılaştık, “Gel” dedi. Ben de tekrar gittim, oynadım. Yüz yüze çok uzun zaman önce görüşmüştük. Ama telefonda yakın zamana kadar görüşüyorduk.

 Birbirinizi eleştiriyor muydunuz?

Televizyona yaptığı bazı işleri eleştiriyordum. ‘Basit ve seviyesiz işler yapıyorsun’ demiştim. Bana çok doğru bir şey söyledi. ‘Popüler olmak için seviyesiz olacaksın’ demişti.

KONSERVATUVAR EĞİTİMİ SORUNLU

 Sizce Türkiye’de tiyatronun temel sorunu nedir?

Bir kere konservatuvardaki eğitimin tamamen değişmesi lazım. Sonra Türkiye’nin kendi geçmişiyle barışması lazım. Ben İzmir’de tiyatro dersi veren biriyle konuşuyordum. Ben köy seyirlik oyunlardan bahsettim, o “Bunlar tiyatro değil, köy eğlencesi” dedi. Halbuki tiyatronun ta kendisi…

 ‘İdeolojik’ bir bakış mı?

Biraz öyle tabi. İdeoloji demişken.. 80’lerde solun da çok komik durumlara düştüğü oldu. Biz de içindeydik tabi. O dönem insanlar sahnelere baksalar “Devrim çoktan olmuş da bizim haberimiz yok” derdi.

 Politik olmak da tiyatronun doğal gücü ve zenginliği değil mi?

Tiyatro politik olacak ama doğrudan politika yapmayacak. İkisi arasında fark var.

 Konservatuvar eğitiminde ne sorun var?

Bizim kendi tiyatromuz dediğimiz, sadece Ortaoyunu, Karagöz veya kukla değildir. ‘Köy seyirlik’ oyunları vardır hâlâ oynanan. Onlar modern tiyatroya çok yakındır. Şu an Batı tiyatrosu Doğu tiyatrosunu inceliyor, bizimkiler hâlâ Batı’dan ne öğreniriz peşindeler…

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/bizim-tiyatromuz-en-iyi-taklit-tiyatrodur-41903786

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM