Uğur Pişmanlık’ın “Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar”

Uğur Pişmanlık’ın “Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar”

 Kitabı Yayımlandı

Tiyatromuzun önemli sanatçılarından, usta oyuncu Kerim Afşar’ın anısına bir kitap yayınlandı. Tarsuslu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yayına hazırladığı “Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar” kitap çıktı. 

Tarsus Belediyesi Kent Yayınları tarafından basılan “Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar” kitabında, Aratos dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, tiyatro oyuncusu Kerim Afşar’ın yaşamı, sanat anlayışı, Devlet Tiyatrosu ile Anakara Sanat Tiyatrosu(AST)’nda çalıştığı yıllar, rol aldığı, yönettiği oyunlar, 1970’li yıllarda TRT’de seslendirdiği “Radyo Tiyatrosu” ve “Arkası Yarın” gibi programlar, yurt içi ve dışındaki turnelere yer vermiş. 

Kitabın ikinci bölümünde ise Kerim Afşar’ın tiyatro yıllarında gerek sanat eleştirmenlerinin, gerekse meslektaşları ve yazarların hakkında yazdıkları yer almaktadır. Son bölümde ise Kerim Afşar hayata gözlerini yumduktan sonra meslektaşlarının ve dostları ile gazete köşe yazarlarının ardından yazdıkları yazılar bulunmakta.

Edinilen bilgiye göre, Kerim Afşar için yazanlar arasında Zeynep Oral, Rutkay Aziz, Sevgi Özel, İlhan Selçuk, Altan Erkekli, Levent Ülgen, Fikret Otyam, İbrahim Demirel, Günay Güner, Işık Kansu gibi pek çok gazeteci, yazar ve sanatçı bulunuyor.

1930 yılında İstanbul’da doğan Kerim Afşar, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Uzun yıllar Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Sonrasında Ankara Sanat Tiyatrosu(AST)’nda çalıştı. Tekrar döndüğü Devlet Tiyatrosu’ndan emekli oldu. Eski kuşaklar onu 1970’li yıllarda TRT’de “Radyo Tiyatrosu” ve “Arkası Yarın”daki seslendirmeleriyle tanır. Kerim Afşar, sinema ve dizi filmlerde de oynadı. Sinemada, Yılmaz Güney’le oynadığı “Arkadaş” filmindeki rolüyle hafızalarda yer etmiştir. 

Kerim Afşar 23 Eylül 2003’te yaşama gözlerini yumdu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nu TRT stüdyolarında seslendiren Kerim Afşar adına ve anısına her yıl Dil Derneği tarafından ödül verilmektedir. 

Kerim Afşar’ın eşi Leyla Afşar, Uğur Pişmanlık’ın hazırlayıp yazdığı kitabın yayınlanmasına dair görüşlerini şu şekilde ifade etti, “Türk Tiyatrosuna verdiği emeği ve sanatçı kimliğini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ‘Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam KERİM AFŞAR’ yapıtının yayınlanmasında emeği geçen Tarsus Belediyesi Kent Yayınları’na içtenlikle teşekkür ederim. Ayrıca sanata ve sanatçıya desteklerinizi yürekten kutlar, saygılar sunarım.”

Gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, “Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar” kitabına ilişkin olarak Türk tiyatrosunun çok değerli sanatçılarından olan Kerim Afşar’ın anısına böyle bir kitap çalışması yapmaktan dolayı onur duyduğunu belirterek, “Değerli tiyatro sanatçısı, aydın insan Kerim Afşar’ı tanıma şansına sahip olan ender kişilerden biri olduğumu düşünüyorum. Benim bu kitapla yapmaya çalıştığım şey, Kerim Afşar gibi bir değere ait, onun hem yaşarken yaptıkları, ürettikleri hem de ölümünün ardından bıraktığı izleri ve anıları bir araya getirerek kalıcılık kazandırmaya çalışmaktan ibarettir” diye konuştu. 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ise kitaba ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Kerim Afşar, Türk tiyatro tarihinin iz bırakmış en değerli sanatçılarından biridir. 

Kerim Afşar, 1990’lı yıllarda iki kez Tarsus’ta da oyunlarıyla sahneye çıkmış, kentimizin kültür yaşamına renk ve değer katmış bir sanatçıdır.

Daha önce belediyemizin kent yayınları arasında “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema” kitabını yayınladığımız Uğur Pişmanlık’ın bu kez ülkemizin değerli tiyatro sanatçısı Kerim Afşar’ın anısına hazırladığı “Sahnelere Uyarlanmış Bir Yaşam” adlı kitabını Tarsus halkına ve sanatseverler ile okuyuculara sunuyoruz.

Kerim Afşar anısına bu çalışmayı ortaya koyan ve kültür sanat alanında değerli çalışmalarını Tarsus’a kazandıran gazeteci Uğur Pişmanlık’a teşekkür ediyoruz”.

Uğur Pişmanlık’ın daha önce Tarsus Belediyesi’nce, “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema” kitabı yayınlanmıştı. Pişmanlık’ın diğer kitapları ise şunlar;

Kent Masalları (1997) Yorum Ofset Yayıncılık

Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar (2002) Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Tarsuslu Yazarlar ve Sanatçılar Antolojisi (2008) Aratos Yayınları

Tarsus Basın Tarihi/Yüzyıllık İzler (2009) Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği Yayını

Barış ve Aydınlanmaya Adanmış Bir Yaşam: İsmail Hakkı Öztorun (2010) Barış Derneği

Tarsus Çeşme ve Hayratları (2010) Mersin İl Kültür Müdürlüğü

Gezginlerin Gözüyle Tarsus (2012) Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Tarsus İşçi Sınıfı Tarihi (2013) Yazılama Yayınları

Boyun Eğmeyen İnsan (2014) La Kitap Yayınları

Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro (2017) Aratos Yayınları

Barış ve Sosyalizm Yolunda Aydın Bir Hekim Sevinç Özgüner (2017) Aratos Yayınları

Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Sinema (2020) Tarsus Belediyesi/Kent Yayınları

Yeryüzü Olayları (2020) Aratos Yayınları

Tarih İçinde Bir Başkent Tarsus (2021) Aratos Yayınları

Tarsus Kent Yazıları (2022) Aratos Yayınları

Bir Emek Savaşçısı: Arslan Eyce (2022) Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı

Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar (2022) Tarsus Belediyesi Kent Yayınları

Tarsuslu Romantik Şair M. Sami Aşar Yaşamı ve Eserleri (2007) Aratos Yayınları

Edebiyatta Tarsus (2009) Aratos Yayınları

Edebiyatımızda Çeşmeler (2009) Aratos Yayınları

Tarsus Olimpiyatları ve Tarsus Maratonu (2008) Aratos Yayınları

Tarsus Bibliyografyası (2008) Aratos Yayınları

Edebiyatımızda Radyolar (2011) Aratos Yayınları

Türkiye’de İlk Elektrik: Tarsus (2011) Aratos Yayınları

Tarsus Çıplak Mahallesi (2014) Aratos Yayınları

Toroslarda Bir Çukurova Yazlığı Namrun Yaylası (2014) Aratos Yayınları

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için oldukça hareketli ve dinamik bir gün olabilir. İçinizdeki enerjiyi dışa vurmak için mükemmel bir zaman dilimindesiniz. İletişim becerileriniz yüksek olacak ve insanlarla olan iletişiminiz oldukça keyifli geçebilir. Bugün, hedeflerinize odaklanmak ve girişimde bulunmak için ideal bir gün olabilir. Fakat ani kararlar vermekten kaçınmak ve adımlarınızı planlı bir şekilde atmaya özen göstermek gerekebilir. Ayrıca bugün, sağlığınıza dikkat etmekte fayda var. Enerjinizi dengede tutmak için sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundakiler için ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Olaylara farklı bir açıdan bakarak anlayışınızı artırabilir ve daha uyumlu bir iletişim kurabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmanız iyi olabilir. Kendinize iyi bakın!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak dengeli ve huzurlu hissedebilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilir ve sevdiklerinizle derin ve anlamlı sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi yakalamak için bugün harika bir gün olabilir. Olumlu düşünmeye devam ederek, olumlu enerjinizi çevrenize yayabilirsiniz. Özellikle sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için fırsatlar bulabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, duygusal yönden biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Kendinizi daha hassas ve duygusal hissedebilirsiniz. İlişkilerde ufak tefek gerilimler olabilir ancak bunları abartmaktan kaçınmanızda fayda var. İş hayatınızda ise yoğun ve stresli bir gün geçirebilirsiniz, ancak sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğiniz sürece sorunları çözebileceksiniz. Sağlık konularında dikkatli olmanızda fayda var, özellikle beslenmenize ve dinlenmenize özen göstermelisiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun enerjileri sayesinde detaylara daha fazla odaklanabilirsiniz. Zihinsel yeteneklerinizin ve analitik düşünme becerilerinizin ön planda olacağı bir gün geçirebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde gözden geçirebilir, detayları tekrar gözden geçirerek daha organize ve verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İş veya günlük hayatınızda karşınıza çıkacak sorunlara detaycı yaklaşımınız sayesinde çözümler bulabilirsiniz. Aynı zamanda sağlık ve beslenmenize de daha fazla özen göstermek için bugünü iyi bir başlangıç olarak değerlendirebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. İletişim konusunda başarılı olacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Duygusal ilişkilerde tatlı sürprizlere açık olun. İyi bir denge kurarak sakin ve uyumlu bir gün geçirebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak derin bir bağlılık hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde tutkulu ve kararlı bir tavır sergileyebilirsiniz. Güçlü sezgileriniz sayesinde çevrenizde olup bitenleri daha net algılayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanıza dönüş yapabilir, ruhsal dengeyi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda gelişmeler yaşayabilirsiniz. Maddi durumunuzla ilgili yeni fikirler üretebilir ve yatırım yapma isteği duyabilirsiniz. Ancak ani kararlar vermek yerine uzun vadeli planlar yapmak daha doğru olabilir. İş hayatında odaklanmanız gereken konular olabilir, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmeniz faydalı olacaktır. Aşk hayatınızda karşılaştığınız sorunları açık iletişim yoluyla çözebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM