Tiyatrolardan Anadolu İzlenimleri: Kadıköy Halk Tiyatrosu, Celile ile Samsun’daydı

Tiyatrolardan Anadolu İzlenimleri: Kadıköy Halk Tiyatrosu, Celile ile Samsun’daydı

Bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, “27 Mart Dünya Tiyatro Günü”nün festival havasında gerçekleşmesi amacıyla, 26-27 Mart tarihlerinde Devlet Tiyatroları oyunları haricinde 17’si çocuk 69’u yetişkin oyunu olmak üzere, 86 bağımsız tiyatronun oyunlarını Anadolu’nun farklı şehirlerinde seyircilerle buluşturdu. Tiyatro… Tiyatro… Dergisi olarak, Türkiye’de ilk kez Devlet Tiyatroları ve bağımsız tiyatroların 81 ilde aynı günlerde sahne aldıkları festival kapsamında, oyunlarını genellikle büyük şehirlerde sahneleyen bağımsız tiyatroların pek çoğunun ilk kez sahne aldıkları Anadolu şehirlerinde yaşadıkları deneyimlerin hem tiyatrolar hem de bu şehirlerdeki seyirciler açısından oldukça ilginç olacağını düşündük ve festival kapsamında turne yapan kimi tiyatrolardan izlenimlerini aktarmalarını rica ettik.  

Deneyimlerini bizimle paylaşan tiyatroların izlenimlerini sizlerle paylaşacağımız yazı dizisinin bugünkü  konuğu Kadıköy Halk Tiyatrosu. Samsun’da “Celile” oyununu sahneleyen Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun izlenimlerini tiyatronun kurucularından ve Celile’yi oynayan Ayşegül Yalçıner kaleme aldı:

Ayşegül Yalçıner

 

Biz Celile oyununu çok umutsuz bir zamanımızda çıkardık. Pandeminin başı, ne zaman, ne kadar sahneye çıkacağımız belirsiz, bu hastalık yüzünden insanlar sevdiklerini kaybediyor, maddi ve manevi açıdan önümüzü göremiyoruz… Her şeye rağmen seyirciye umut olalım istedik. 

Kapanmalar ve kısıtlamalar bitince İstanbul’un çeşitli sahnelerinde oynamaya başladık. Çünkü tek mesleğimiz tiyatro ve ne kadar çok izleyicinin yüreğine, beynine, hayatına dokunursak kâr. Ardından Kadıköy Halk Tiyatrosu olarak kendi imkanlarımızla, bazen de belediye talebiyle turne yapmaya başladık. Mersin, Adana, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Tarsus, Edremit… 

Haydi bir de Karadeniz turnesi yapalım dediğimizin ertesi günü, Samsun turnesi haberi geldi. İki gün üst üste Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin ve Devlet Tiyatroları oyunlarının sahnelendiği Atatürk Kültür Merkezi’nde Celile’yi oynama fikri bile oldukça heyecan vericiydi. 

Bir de ek olarak turne masraflarının Kültür Bakanlığı tarafından karşılanması ve oyunun bilet fiyatının Devlet Tiyatroları bilet fiyatıyla aynı tutulması bizi çok mutlu etti. 

Çünkü böylece tam da istediğimiz gibi daha çok insana ulaşabilecektik. Biz yola çıkmadan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bize ulaştı ve bursiyerleri için 120 bilet aldıklarını, heyecanla Celile’yi beklediklerini iletti. 

26 Mart’ta 550 kişilik salonda tüm biletler tükenmişti. Devlet Tiyatrosu sahnesinde, tek kişilik oyunla bütün koltukların dolu olduğu bir gecede sahnede olmak bir oyuncu için müthiş bir deneyim. Temsil boyu ara alkışlar, oyun sonunda ayakta alkışlayanlar ve oyun bitiminde kulisten çıkmamı bekleyen seyirciler… 

Devlet Tiyatrosu çalışanları bile şaşkındı: “Bu kadar iyi performans, bu kadar izleyici beklemiyorduk” dediler.  Ülkemin insanı her yerde sıcak, her yerde misafirperver… Hem Devlet Tiyatroları tarafından, hem izleyici tarafından, hem de Samsun halkı tarafından beklediğimizden iyi ağırlandık. 

Seyirci tiyatroyu özlemiş. Her temsil sonunda bunu hissediyorum. Oyun izlemek izleyiciye iyi geliyor. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 400’ün üzerindeydi seyirci sayısı. Yine ilgiyle ve sevgiyle kucakladı Samsun seyircisi Celile’yi.

81 ilde 199 temsil sahne aldı ve bildiğim kadarıyla, özel tiyatrolar ile Devlet Tiyatroları ilk kez beraber sahneye çıkarak kutladı Dünya Tiyatro Günü’nü. Bu çok değerli bir destek. Çünkü özel tiyatroların kendi imkanlarıyla turne yapması zor. 

Her turnede koşulları zorluyoruz. Nakliye + ekibin yolu + yemek + konaklama + sahne kirası + reklam + vergiler… derken, çok büyük maliyetler tutuyor turne yapmak. Bilet fiyatını biraz yükseltince de geliri az olan seyirci gelemiyor oyunlara. Makul bir fiyatla daha çok insana ulaşmak ve işimizden gelir elde etmek en büyük gayemiz. 

Umarız bu gibi destekler daha çok olur ve tüm özel tiyatrolar faydalanabilir. Çünkü tiyatro iyidir, iyileştirir! Nice kapalı gişeli, seyirci dolu günlere… Daha gidilecek çok yol, ulaşılacak çok insan, anlatılacak çok hikaye var, tiyatrosuz kalmayınız!

AYŞEGÜL YALÇINER
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM