Times açıkladı: Gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim kurgu filmi

Times açıkladı: Gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim kurgu filmi

İngiltere’nin köklü gazetelerinden The Times, gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim kurgu filmini derledi.

Times açıkladı: Gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim kurgu filmi

İngiliz The Times gazetesi, bugüne kadar yayınlanmış en iyi 10 bilim kurgu filmini seçti. Times yazarları tarafından belirlenen filmlerin ilk sırasında kült Star Wars serisi yer alıyor.

İşte mutlaka izlemeniz gereken 10 bilim kurgu filmi;

1- Star Wars (1977): Sinemadaki ticari algıyı tamamen değiştiren ve günümüzün bilim kurgu filmlerine ortam hazırlayan Star Wars, Times eleştirmenleri tarafından mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listesinin bir numarasında.

2- Matrix (1999): 22 Aralık 2021’de vizyona girecek olan “Matrix Resurrections”ın heyecanı şimdiden başlamışken, Times yazarları şiddetle Matrix serisinin izlenmesini öneriyor.

3- Alien- Yaratık (1979): “Kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasında yer alan Alien, bir izleyenin sonsuza dek aklında kalan filmlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Kurgusu ve konusu bugünün bilim kurgu dünyasının da esin kaynağı.

4- Metropol (1927): Times eleştirmenlerine göre şimdiye kadar yapılmış en etkili bilim kurgu filmi olarak kabul ediliyor .Fütüristik şehir manzaraları Blade Runner’a birebir kopyalanırken ve robot Maria (Brigitte Helm) karakteri C-3PO’dan Terminatör’e kadar birçok filme ilham kaynağı oldu.

5- The Fifth Element- Beşinci Güç (1997):  Bu Luc Besson klasiği, Bruce Wills’in başrolünde olduğu yapım birçok Hollywood bilimkurgu filminde eksik olan romantizm ve dramaya yer verdiği için farklı bir yapım olarak öneriliyor.

6- ET (1982): Steven Spielberg imzalı 1982 yılı yapımı E.T. the Extra-Terrestrial bilimkurgu dünyası içerisinde yeni bir atmosfer yaratıcısı olmuştur. Tüm Zamanların En İyi Filmleri listesinde 24. sırada ve 2008 yılında Bilimkurgu Türünde En İyi 10 Film listesinde de 3. sırada yer almıştır. E.T. the Extra-Terrestrial Amerikan Film Enstitüsü’nün sıralamaları yanı sıra Channel 4’ün En İyi Aile Filmleri listesinde ilk sırada yer alırken, Steven Schneider tarafından derlenen ‘Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film’ listesinde yer almıştır. Bunlarla beraber Entertainment Weekly tarafından yapılan oylamada sinema tarihindeki en iyi yirminci film seçilmişti.

7- Maymunlar Cehennemi (1968): İlk kez 1968 yılında çekilen yapımın devam ve son filmi 2017 yılında yayınlandı. Maymunlar dünyayı işgal eder ve insanların yerine geçerse ne olur? merak edenler bu seriyi başından sonuna izlemeli.

8- Sunshine- Gün Işığı (2007): Kurgularında bilim gerçeklerini ön plana çıkaran çağdaş bilim kurgu filmleri dalgasının ilk ve en cüretkar filmi olarak nitelendiriliyor. Times eleştirmenlerine göre, benzer yapmlar arasında Christopher Nolan’ın Yıldızlararası ve Ridley Scott’ın The Martian’ı da var.

9- Solaris (1972): Tarkovski’nin üzerinde çok durulan bu çalışması, bazı yerlerde Kubrick’in 2001’ine Rusya’nın verdiği yanıtı olarak değerlendirilmektedir. Times eleştirmenleri bu filmin, yeni bilim kurgu filmlerinin de temellerini oluşturduğunu söylüyor.

10- Logan’s Run- Logan’ın Kaçışı (1976): A Space Odyssey ve Maymunlar Cehennemi’nin başarısından ilham alan William F Nolan’ın romanının hicivli bir beyazperde uygulaması. 30 yaşına basan herkesin Carousel adlı çılgın bir teatral katliam gösterisinde öldürüldüğü bir toplumun anlatıldığı filmde başrol oyuncusu Logan’ın bu ütopik toplumu bir distopyaya çevirmesine değinilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM