Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
TEK ADAM
 • 0
 • 143
 • 14 Mart 2021 Pazar
 • +
 • -
dünyanın en komik yazarıdır..
durun la hemen havaya girmeyin; ‘’he valla, elimizde büyüdü it’’, ‘’daha düne gadar buralarda kısa pontulla geziyodu, o hergeleyi biz adam ettik’’, ‘’biz yetiştirdik o’nu biz, sayemizde yazar oldu, şimdi adam tanımıyo’’ gibisinden gonuşuklara ne gerek var, yakuşuk aldı mı hiç??
gendimden diğil, aziz nesin’den söz ediyorum..
misal; woody allen okurken sürekli şöyle bi belli belirsiz tebessüm edilip, bi kitapta en fazla iki kez falan ‘’vay puşt herif’’ diyerek kikir kikir edilebilir.. rahmetli ephrahim kishon’u okumak da aşşaa yukarı benzer bi duygudur.. o denli ince ve üst düzey bi mizah söz konusudur ki satırlarında, yalnızca bu dehaya hayran olunur, o kadar.. manyak gibi gülmeye kıyamazsın, gülersen, adeta ayıp gibi olur..
bak, hakkını vereyim, ferhan şensoy okumak bambaşka bişidir mesela.. dünyanın anasını satmış bi heriftir, gözünden yaş getirir okuyanın..
aziz nesin üstadımı ise herkeslerden ayrı bi kefeye koymak daha doğru olur.. malum, elinde bi kitap varken tepine tepine güldürmek, tüm kainatta yalnızca aziz nesin’e özgü bişidir..
****
(abdurrahman dilipak yobaz herifin tekidir, çok da adını anmaya gerek yok benim bembeyaz yazılarımda..yaklaşık yarım asır can düşmanı gözüyle gördüğü, deli saçması yazılarla gerici takımına yüz kere hedef gösterdiği aziz nesin’i öven bi yazı yazmış bigün bu hıyar.. falanca konuda aziz nesin’le aynı şeyi düşündüğünü dile getirmiş gastedeki köşe’sinde.. tööbe, olacak şey diğildir!!!
görüşü sorulduğunda; ‘’yahu, o konuda nerede hata yaptığımı düşünüyorum ben de’’ demiş aziz nesin bitek)
****
her insan hata yapabilir hayatta.. ulular ulusu ozanımız nazım hikmet de yapmıştır bilmeden; ‘’akif inanmış adam’’ dizeleriyle..
her iyi şair gibi saf bi adamdır nazım hikmet, nerden bilsin, bu sözlerin olabilecek en ilgisiz yönüyle ele alınıp din tüccarlarınca yıllar yılı sömürüleceğini?? sanki, nazım bu mevzuyu bigün mahalle kaavesinde arkadaşlarına laf olsun diye açmış, mehmet akif’in hem şairliğini, hem de dindarlığını durup dururken övmüş gibi anlatılmadı mı bu memlekette, bu üç tane sözcük.. öyle bilmez misiniz siz de??
oysa ki, nazım hikmet ‘’kurtuluş savaşı destanı’’ adlı eserinin bi bölümünde, darülmuallimin mezunu nureddin eşfak adlı bi genci cephede şöyle konuşturur:
– ‘’bilmem ki nasıl anlatsam / akif inanmış adam / fakat ben o’nun inandıklarının hepsine inanmıyorum / hayır, gelecek günler için gökten ayet inmedi bize / onu biz kendimiz vadettik kendimize / bir şarkı istiyorum zaferden sonrasına dair / kimbilir belki yarın’’..
mehmet akif ersoy iyi şairdir.. istiklal marşımız iyi bi şiirdir.. bunu bilerek yaşayalım, ama boş övüntülerle de bi ömür sürmeyelim..
bu denli büyük bi savaş salt din duygusuyla verilmedi.. mehmetçikler, dini imanı, hatta dünyadaki bütün kavramları sollayan bi vatan sevdası üçün öldüler..
nerede bi dinci varsa, vatanını satmışken, onlar toprakları uğruna can verdiler..
gerisi boştur..
****
bilen bilir..
şair kıtlığında şair olunur..
şiir kıtlığında şiir olunur..
istiklâl marşımız bambaşka bişidir.. anca Mustafa Kemal’in askerlerine yazılır..
geçelim..
(ula durun bakim becerebilecek miyim, hayatta ilk kez bi yazımda fıkra anlatacam, hadi bismillah goçum.. az susun, beni şaşırtmayın, çok helecanlandım aha da..
hakimin biri bi köye gider ziyaret üçün.. muhtarın odasında ağırlanır.. bisüre sonra gonuşacak laf bulamaz hale gelirler.. laf ola torba dola misali;‘’eee, demek muhtar sensin’’ der hakim bey.. ‘’estafurullah beyim, ne haddime, adam gıtlığına muhtar olmuşuk’’ diye yanıtlar muhtar.. biraz sonra yine laf biter, odada yeniden suskunluk olur.. bu kez sıra muhtardadır; ‘’eee, hakim bey, demek siz de hakim oldunuz’’ diyecektir.. ‘’yok canım, adam kıtlığına bizi de hakim yapmışlar işte’’ der nazik bi sesle hakim.. yıllar sonra şehirdeki bi duruşmada hakimin karşısına çıkar muhtar.. hakim bikaç kez dikkatle muhtara bakarak; ‘’yahu ben sizi biyerden tanıyacam, ama nerden, çıkaramadım bi türlü’’ der..
muhtarın yanıtı haşırt diyedir; ‘’gıtlıktan tanışıyoz hakim bey, gıtlıktan’’..
****
bu anlamda epeyce bi mutluyum sevgili kardeşlerim.. benim öykülerimde adam gıtlığı hiç görülmedi..
bi gısmını okudunuz, geri kalanları da helbet bigün günyüzüne çıkartırım.. ‘’hiç soru sormayan adam’’, ‘’hedefi olmayan adam’’, ‘’ana caddede donla gezen adam’’, ‘’işe geç giden adam’’, ‘’rahat adam’’, ‘’kıta sahanlığı kavramını andıran adam’’..
belki başka ”adamlı” öyküler yazmışımdır da şimdi aklıma gelmez..
ne zaman ki bu memlekette ATAM İZİNDEYİZ’e rakip olarak “adam izindeyiz” dendi, nefret ettim adam’lı öykülerimden..
****
keşke mehmet akif’i dindarlığı yerine; ‘’Allah bu millete bi daha istiklal marşı yazmayı nasip etmesin’’ diyebilmiş yurtseverliğiyle tanısaydı genç kuşaklar..
ama;
yeni bi kurtuluş savaşı vermekten, yeni bi bağımsızlık marşı yazmaktan başka çaremiz mi vardır artık?
****
şevket süreyya aydemir’in ‘’TEK ADAM’’ diyerek kitaplaştırdığı büyük komutan, 3o Ağustos zaferini ‘’muazzam bir eser’’ olarak niteler.. sözlerini; ‘’bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur’’ diyerek tamamlar..
bize düşen tek adam’ın başını hiçbi zaman öne eğdirmemektir..
25
1 Yorum
Beğen

 

Yorum Yap
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yeni bir yöne doğru ilerlemek istiyorsanız, bunu düşünmeyin, sadece yapın. Doğru an gelene kadar beklemekte ısrar edersen o an ya hiç gelmeyecek ya da ilerlememek için binlerce sebep uyduracaksın, o yüzden meşgul ol.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duyduğunuz veya gördüğünüz her şeye inanmayın çünkü havada çok fazla kafa karışıklığı ve belki de kasıtlı bir aldatmaca olacaktır. Sisin ve korkunun ardından net bir şekilde görmenin en iyi yolu, iç sesinizin size söylediklerini dinlemektir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Özel hayatınızı düzene koyana kadar işinize odaklanamayacağınızı kabul etmelisiniz. Bugün gezegenlerin mesajı, duygusal sorunlarla yüzleşmeniz ve sonra onlarla kesin olarak başa çıkmanız gerektiğidir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iş yükünüzü rekor sürede atabileceğinizi ve ardından hafta sonuna erken başlamak için özgür olabileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak çok emin olmayın. Diğer insanların üzerinize yüklediği birikmiş sorunların üstesinden gelmek beklenenden daha fazla zaman alabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın gerçeklerin önüne geçmesine izin vermemelisiniz. Özellikle ev cephesinde, her duruma sizin veya sevdiklerinizin olmasını tercih edeceği şeye göre değil, olma olasılığına göre bakmanız gerekir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bir konuda kararını vermiş olabilirsin ama bugünün dolunayı tekrar düşünmen gerekeceğini gösteriyor. Ayrıntılara bir kez daha bakın ve bu sefer önyargılı sonuçlarınızla uyuşmayan gerçeklere ve rakamlara daha açık olun.

AKREP BURCU YORUMU

Maddi olarak iyi gidiyor olabilirsiniz ama en sevdiklerinize zaman ayırmayı unutmayın. Duygusal olarak en yakın olduğunuz kişilerden aldığınız koşulsuz sevginin yerini hiçbir para tutamaz. Ortaklara ve aile üyelerine ne kadar değer verdiğinizi bildirin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Son haftalarda bazı şeyleri kaçırdığınızı düşünebilirsiniz, ancak şimdi ile yıl sonuna kadar bunu fazlasıyla telafi edeceksiniz. Bugün işin güvertesini boşaltın, ardından kendinize hatırlanacak bir hafta sonu ısmarlayın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yetkili bir konumda olan biri, yanlış olduğunu bildiğiniz bir şeyi yapmanızda ısrar ederse, güçlü olmanız ve doğrudan reddetmeniz gerekir. Sizden üstün olmaları, emirlere uymanız gerektiği anlamına gelmez. Tek rehberin vicdanın olmalı.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM