Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
TEK ADAM
 • 0
 • 357
 • 14 Mart 2021 Pazar
 • +
 • -
dünyanın en komik yazarıdır..
durun la hemen havaya girmeyin; ‘’he valla, elimizde büyüdü it’’, ‘’daha düne gadar buralarda kısa pontulla geziyodu, o hergeleyi biz adam ettik’’, ‘’biz yetiştirdik o’nu biz, sayemizde yazar oldu, şimdi adam tanımıyo’’ gibisinden gonuşuklara ne gerek var, yakuşuk aldı mı hiç??
gendimden diğil, aziz nesin’den söz ediyorum..
misal; woody allen okurken sürekli şöyle bi belli belirsiz tebessüm edilip, bi kitapta en fazla iki kez falan ‘’vay puşt herif’’ diyerek kikir kikir edilebilir.. rahmetli ephrahim kishon’u okumak da aşşaa yukarı benzer bi duygudur.. o denli ince ve üst düzey bi mizah söz konusudur ki satırlarında, yalnızca bu dehaya hayran olunur, o kadar.. manyak gibi gülmeye kıyamazsın, gülersen, adeta ayıp gibi olur..
bak, hakkını vereyim, ferhan şensoy okumak bambaşka bişidir mesela.. dünyanın anasını satmış bi heriftir, gözünden yaş getirir okuyanın..
aziz nesin üstadımı ise herkeslerden ayrı bi kefeye koymak daha doğru olur.. malum, elinde bi kitap varken tepine tepine güldürmek, tüm kainatta yalnızca aziz nesin’e özgü bişidir..
****
(abdurrahman dilipak yobaz herifin tekidir, çok da adını anmaya gerek yok benim bembeyaz yazılarımda..yaklaşık yarım asır can düşmanı gözüyle gördüğü, deli saçması yazılarla gerici takımına yüz kere hedef gösterdiği aziz nesin’i öven bi yazı yazmış bigün bu hıyar.. falanca konuda aziz nesin’le aynı şeyi düşündüğünü dile getirmiş gastedeki köşe’sinde.. tööbe, olacak şey diğildir!!!
görüşü sorulduğunda; ‘’yahu, o konuda nerede hata yaptığımı düşünüyorum ben de’’ demiş aziz nesin bitek)
****
her insan hata yapabilir hayatta.. ulular ulusu ozanımız nazım hikmet de yapmıştır bilmeden; ‘’akif inanmış adam’’ dizeleriyle..
her iyi şair gibi saf bi adamdır nazım hikmet, nerden bilsin, bu sözlerin olabilecek en ilgisiz yönüyle ele alınıp din tüccarlarınca yıllar yılı sömürüleceğini?? sanki, nazım bu mevzuyu bigün mahalle kaavesinde arkadaşlarına laf olsun diye açmış, mehmet akif’in hem şairliğini, hem de dindarlığını durup dururken övmüş gibi anlatılmadı mı bu memlekette, bu üç tane sözcük.. öyle bilmez misiniz siz de??
oysa ki, nazım hikmet ‘’kurtuluş savaşı destanı’’ adlı eserinin bi bölümünde, darülmuallimin mezunu nureddin eşfak adlı bi genci cephede şöyle konuşturur:
– ‘’bilmem ki nasıl anlatsam / akif inanmış adam / fakat ben o’nun inandıklarının hepsine inanmıyorum / hayır, gelecek günler için gökten ayet inmedi bize / onu biz kendimiz vadettik kendimize / bir şarkı istiyorum zaferden sonrasına dair / kimbilir belki yarın’’..
mehmet akif ersoy iyi şairdir.. istiklal marşımız iyi bi şiirdir.. bunu bilerek yaşayalım, ama boş övüntülerle de bi ömür sürmeyelim..
bu denli büyük bi savaş salt din duygusuyla verilmedi.. mehmetçikler, dini imanı, hatta dünyadaki bütün kavramları sollayan bi vatan sevdası üçün öldüler..
nerede bi dinci varsa, vatanını satmışken, onlar toprakları uğruna can verdiler..
gerisi boştur..
****
bilen bilir..
şair kıtlığında şair olunur..
şiir kıtlığında şiir olunur..
istiklâl marşımız bambaşka bişidir.. anca Mustafa Kemal’in askerlerine yazılır..
geçelim..
(ula durun bakim becerebilecek miyim, hayatta ilk kez bi yazımda fıkra anlatacam, hadi bismillah goçum.. az susun, beni şaşırtmayın, çok helecanlandım aha da..
hakimin biri bi köye gider ziyaret üçün.. muhtarın odasında ağırlanır.. bisüre sonra gonuşacak laf bulamaz hale gelirler.. laf ola torba dola misali;‘’eee, demek muhtar sensin’’ der hakim bey.. ‘’estafurullah beyim, ne haddime, adam gıtlığına muhtar olmuşuk’’ diye yanıtlar muhtar.. biraz sonra yine laf biter, odada yeniden suskunluk olur.. bu kez sıra muhtardadır; ‘’eee, hakim bey, demek siz de hakim oldunuz’’ diyecektir.. ‘’yok canım, adam kıtlığına bizi de hakim yapmışlar işte’’ der nazik bi sesle hakim.. yıllar sonra şehirdeki bi duruşmada hakimin karşısına çıkar muhtar.. hakim bikaç kez dikkatle muhtara bakarak; ‘’yahu ben sizi biyerden tanıyacam, ama nerden, çıkaramadım bi türlü’’ der..
muhtarın yanıtı haşırt diyedir; ‘’gıtlıktan tanışıyoz hakim bey, gıtlıktan’’..
****
bu anlamda epeyce bi mutluyum sevgili kardeşlerim.. benim öykülerimde adam gıtlığı hiç görülmedi..
bi gısmını okudunuz, geri kalanları da helbet bigün günyüzüne çıkartırım.. ‘’hiç soru sormayan adam’’, ‘’hedefi olmayan adam’’, ‘’ana caddede donla gezen adam’’, ‘’işe geç giden adam’’, ‘’rahat adam’’, ‘’kıta sahanlığı kavramını andıran adam’’..
belki başka ”adamlı” öyküler yazmışımdır da şimdi aklıma gelmez..
ne zaman ki bu memlekette ATAM İZİNDEYİZ’e rakip olarak “adam izindeyiz” dendi, nefret ettim adam’lı öykülerimden..
****
keşke mehmet akif’i dindarlığı yerine; ‘’Allah bu millete bi daha istiklal marşı yazmayı nasip etmesin’’ diyebilmiş yurtseverliğiyle tanısaydı genç kuşaklar..
ama;
yeni bi kurtuluş savaşı vermekten, yeni bi bağımsızlık marşı yazmaktan başka çaremiz mi vardır artık?
****
şevket süreyya aydemir’in ‘’TEK ADAM’’ diyerek kitaplaştırdığı büyük komutan, 3o Ağustos zaferini ‘’muazzam bir eser’’ olarak niteler.. sözlerini; ‘’bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur’’ diyerek tamamlar..
bize düşen tek adam’ın başını hiçbi zaman öne eğdirmemektir..
25
1 Yorum
Beğen

 

Yorum Yap
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcuna mensup olanlar için enerjinizin yüksek olacağı bir gün olabilir. İş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kendinizi daha motive hissedebilirsiniz. Aşk konusunda duygusal olarak hareket etmekten çekinmeyin, ilişkilerinizde derinleşme ve anlayış artışı yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi korumayı unutmayın. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda önemli kararlar alabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Ailevi konularda ise sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerinizde sabırlı ve anlayışlı olmanız, olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeye dikkat edin, dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeniz bugün sizin için oldukça önemli olacaktır. Umarım bugününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygularınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. İç sesinizi dinlemek ve duygusal ihtiyaçlarınıza yönelik adımlar atmaktan kaçınmayın. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için uygun bir gün olabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal dengeyi sağlamaya çalışın. Özellikle sağlık konularında dikkatli olmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için iletişim konularında başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Özellikle duygularınızı net bir şekilde ifade etmek ve karşınızdakilerle açık iletişim kurmakta avantajlı olacaksınız. Kendinize ve duygularınıza olan güveniniz artabilir. Ayrıca, yakın çevrenizle ilişkilerinizi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Keyifli ve verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Başak burcunu temsil eden kişiler bugün, detaylara dikkat etmeli ve planlarını titizlikle oluşturmalıdır. Bugün verimli olmak için işlerinizi düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. İçinizdeki endişeleri kontrol altına almak için zihinsel ve duygusal bir denge sağlamaya çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanları için iletişim konularında olumlu bir gün olabilir. İlişkilerinizde uyum ve anlayışı arttırıcı etkiler hissedebilirsiniz. Duygusal dengeyi korumaya odaklanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve keyifli sohbetlere katılabilirsiniz. İş ve kariyer alanında ise aklınıza yeni fikirler gelebilir ve projelerinizi ilerletebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle ortaklı işlerde işbirliği ve uyumu ön planda tutmanız size fayda sağlayabilir. Sağlık konularında ise bedeninize ve ruhunuza iyi bakmayı ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırarak stresi azaltıcı aktiviteler yapmak enerjinizi yükseltebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal anlamda derin bir bağlantı kurma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve duygularınızı paylaşmak size iyi gelebilir. Aynı zamanda içsel dünyanıza da zaman ayırmanız, kendi duygularınızı anlamlandırmanız ve kendinize şefkatli davranmanız önemli olabilir. İlişkilerinizi derinleştirmek için iletişim becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve kariyer hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hırslı ve kararlı tavırlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta, bencil davranmamaya ve işbirliği yapmaya açık olmaya özen göstermek olacaktır. Kendinize güvenmek ve doğru adımlar atmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM