KEŞKE

KEŞKE

“Fukaranın düşkünü beyaz giyer kış günü” sözü misali; hayatın içinde müzisyenin de şairin de yazarın da ressamın da düşkününe rastlamak pek mümkündür.
Örnek vermesi kolay… Müzisyenin düşkünü yazıverir sosyal medyaya; “Herkes konser tarihimizi soruyo”!! Hadi len! İki kişi sormuşsa, adam diğilim!!
Veya… Yazarın düşkünü konuşuverir boş boş; “Umumi istek üzerine değiniyorum”!! Yok yaa! İki kişinin umrundaysa o konu, namerdim!!
Saatler sürer, uzatmiyim.
***
Geçenki yazımda şehrimizin batısından ve doğusundan söz eyledim bi biçimde. Ne yazdığımı şuan için anımsamadım ama yazdım işte.
Bu kez merkezi yazacam.
Yo, bi Allah’ın kulu salık vermedi. Kimseler talep de etmedi. Paşa göynüm için tamamen.
***
Belki yarım asır önce, sadece Kızılay Gima mağazası var iken Ankara’da, Çıtlakkale sahilindeki bi bakkal dükkanında da Gima tabelası asılıydı. Kimdi o abimiz? Sağ ise ve bu sayfayı okuyorsa beni aramasını çok isterim valla. Büyük cesaret!
İşte; batıda o bakkal, doğuda Hacı İsiin Hamamı, güneyde Sütlaş Köprüsü. Şehrin merkezi burasıdır. Girasun yani.
(Giresun diye diye şehrin her işi kötüye gitti. Giresunspor bile küme düşe düşe bi hal oldu).
Bu sınırların dışında kalan her yere New Giresun, Mega Giresun falan, ne kadar uydur kaydır ad varsa verselerdi. Oralarda ne halt yerlerse yeselerdi.
Şehr-i Canan’a dokunmasalardı keşke.
***
Fransa, Avusturya ve Rus Konsoloslukları dursaydı yerlerinde örneğin. Ekmek almaya evden çıkmışken Konsolos Bey ile nazikçe selamlaşabilseydik.
Sokaklarımız Gıymalı yapılan taş fırınlarla dolup taşsaydı. Onbinlerce turistin midesi bayram ederdi, pidemizi ve yanında turşu diblemizi yerken. Pizza nedir, Roma neresidir, Allahaşkına?
Bağnazlık yapıp yıkmasaydık gayrimüslim hemşerilerimizden kalan nice tarihsel yapıtı.
Tenis kortu kalsaydı Sokakbaşı’nda.
Mehmetçiklerin kışlası taşınmasaydı Debboy’dan.
Tüm okullar yine şehrin göbeğinde olsaydı.
Hükümet Konağı diye muhteşem bi bina var kardeşim. Halen de dünyada eşi benzeri yoktur o güzelliğin. Denize tepeden bakar, aynen Osman Ağa gibi. Betonlara koyacağımıza Vali Bey’lerimizi, Emniyet Müdürlerimizi, Rektörlerimizi falan, o makamda oturtsaydık hep.
Di mi?
***
İki katlı, taşlık denen önavlulu, ağaçlarla bezeli arka bahçeli, kuyulu-sarnıçlı evlerimiz yok edilmeseydi.
Evlerinde piyano olan, plakçalar bulunan o asil ailelerin çocukları şehre küstürülmeseydi.
Doğumevi hiç gitmeseydi Saytaş’ın tepesindeki yerinden, tüm çocuklar saçma saçma yerlerde diğil, Girasun’un göbeğinde doğsalardı yine, ki mertebedir, herkese nasip kılınmaz.
İki itfaiye aracı, bi ambulans yetseydi tümbi şehre.
Sanırım Anadolu’da ilktir, kapanmasaydı Öğretmen Okulu Radyosu.
Aynı anda var olan 3-4 tane yazlık sinema… Aynı anda var olan 3-4 tane orkestra…
Aynı anda var olan 3-4 tane balık lokantası… Yine olsalardı.
Di mi?
***
Şehrin girişini çıkışını, sağını solunu kiraz ağaçları ile süslerdik bi de. Mis gibi kokardı tüm coğrafya. Ana vatanı diğil miyiz?
Elimizi tutan mı var?
Fiskobirlik mağazaları ile donatıp ana caddeyi, fındık ve fındık ürünleri satışı yapsaydık, elin fındık nedir görmemişlerine. Başkenti diğil miyiz?
İşte tüm bunları koruduktan sonra bi anlamı olurdu;
Andımızın,
Ne mutlu Türk’üm diyene dememizin,
Cumhuriyet Balomuzun,
Atatürk’ün evladı oluşumuzun.
Şimdi yok.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM