TA!!! RIK AKAN

TA!!! RIK AKAN

hangi gazetede okudumdu, nasıl hatırliyim?
rutkay aziz, can dostu tarık akan’ı anlatmıştı tam sayfa..
yaladım yuttum satır satır.. gözlerim buğulandı.. ağlasam ayıp dedim..
sustum..
****
geçelim bıdı bıdıyı.. beni doğrudan ilgilendiren tekbi yönü var bu söyleşinin..
rutkay aziz’in demesine göre, hababam sınıfı’na toz kondurmazmış tarık akan..
(demek ki eleştiren geri zekalılar varmış)
-‘’o benim gerçeğim’’ der imiş,
nur içinde yatsın..
****
tarık akan’ın ardından yazı yazmak gibi olmasın, bunu asla denemeyeceğim..
benim derdim başka..
kendini solcu sanan dangalaklar..
solcu müsveddesi daltaraklar..
delirmek işten diğil..
****
tarık akan’ı yitirdiğimiz gece, bizim eski mekânımız masal’da sanat müziği programı var idi söylemesi ayıp..
ve sahnedeki udi ahmet abi’mizin o güzelim şarkılarının çoğunu;
-‘’hababam güm güm güm’’ sloganıyla alkışlayarak tamamlıyorduk biz..
hatta bi ara, hepbi ağızdan söyledikti bütün masalar;
-‘’onda bunda şundadır
şunda bunda ondadır
mavi boncuk kimseyse
benim gönlüm ondadır’’..
tarık akan böyle anılır dedik..
bizim gerçeğimiz de budur..
dedik..
****
mırın kırın eden olmuştu, bunları anlattıkça ben..
işte;
-‘’tarık akan’ı mundar ettiniz’’.. falan..
hadiyin ordan len..
Allah’ın uyduruk herifleri..
****
aynı günlerde idi..
ilk çıktığı sayıdan itibaren kaçırmadığım leman dergimiz, bi karikatüründe yılmaz güney ve tarık akan’ı yakınlaştırmıştı.. ölmüş de yılmaz güney’in yanına gidiyordu tarık, öyle bişey idi özetle..
ayıp yahu.. bu muydu solculuğunuz?
(yılmaz güney de büyük sanatçıdır, mevzumuz bu diğil)
(tarık, gitse gitse Mustafa Kemal’in yanına gider)
(yılmaz güney de döner dolanır, günün birinde oraya gelir)
****
anlatmalıyım.. beyinlere iyice sokmalıyım.. örneğimi iyi vermeliyim..
ben, üniversite yıllarımda timur selçuk’tan şan dersleri alıp, sesimi eğittim.. en iyi çalgı insan sesidir, bunu öğrendim.. babamı yitirip yaşama küsmesem, şimdi opera söylüyordum..
ama, ilerlemiş ses tekniğiyle türkü söylemeyi yeğledim..
gerçek diyorum ya deminden beri, bu ülkenin gerçek ‘’solculuğu’’ buydu beynimdeki..
ve leylim ley’lerden daha fazla ‘’devrimcilik’’ bildim, sevda türküleri söylemeyi..
şu dünyada yardan tatlı var’mola diyemeyen adamın devrim yapmasının mümkün olmayacağını öğrendim bu hayattan yalnızca..
****
bırakacaksın yani geri zekalılığı, ucuz solculuğu….
****
bakmayın şimdi.. bezmişim, yorulmuşum..
kadir kıymet bilmezlerin şehrinde boş vermişim..
idmansızım, dermansızım, babamsızım, bırakmışım bu işleri..
arada bi çıkıp sahnede, maşşak geçiyorum işte,
-‘’camış beni gaktı ya’’.. vesaire..
gülüp geçin, bana digil..
baktığımda nasıl göründüğünüze..
****
yol.. sürü.. adak.. kanal..
sözüm olamaz..
büyük yapıtlardır..
****
şimdi bunlar, ‘’sürü’’yü izledi..
solcu bunlar..
şimdi biz, hababam sınıfı’ndan asla mezun olmayanlardanız..
geri kafalıyız, biz..
****
sonra bu kardeşiniz ana avrat sövünce;
-‘’sen bilgi yurdu başkanısın yakışır mı’’ dersiniz..
tarık akan’ı böyle değerlendirenin, ben var ya;
ta!!!!!
****
bizim gerçeğimiz hababam sınıfı’dır..
ölünceye kadar bırakmayacağız peşini;
-‘’hababam güm güm güm’’..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM