SSM’nin Müzede Sahne etkinliği ile Ekolojik Yıkım’ı konu ediniyor

SSM’nin Müzede Sahne etkinliği ile Ekolojik Yıkım’ı konu ediniyor

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Fıstıklı Teras’ı, yaz aylarında pek keyifli olur: püfür püfür eser, tepede Boğaz’a vurmuş ay. Bu ortamı sanatla taçlandırmak için beş yıldır burada “Müzede Sahne” etkinliği yapılıyor.

SSM’nin Müzede Sahne etkinliği ile Ekolojik Yıkım'ı konu ediniyor

Her yıl bir tema üzerinden tiyatro oyunları sergileniyor. Belli bir izleyici kitlesi kaçırmıyor bu gösterileri. Bu yılki etkinliğin teması üzerinde konuşulurken iklim krizi herkesin aklındaymış. SSM Müdürü Nazan Ölçer de bu yıl “Yeşil Müze” olmak için başvurduklarını söyleyince konu netleşmiş: Ekolojik Yıkım. Ne ki bu konuda yazılmış tiyatro eseri de yok neredeyse. Bunun üzerine sanatçıların üretim sürecine katkıda bulunmaya karar verilmiş. Şebnem İşigüzel, Volkan Çıkıntıoğlu ve Nadir Sönmez ile görüşülüp oyun yazmaları istenmiş. Oyunlar yazılırken üç de kadın yönetmen bulunmuş: Zinnure Türe, Ayşe Lebriz Berkem ve Gülhan Kadim. Sahnelemede de farklı yöntemler benimsenmiş ve ortaya üç oyun çıkmış.

Bu etkinliğin ilk gecesinde önce sanat kültür gazetecileri sanatçılarla bir araya geldik, sonra da dolunayın altında oyunu izlemeden önce âdet olduğu üzere bir konuşmacıyı dinledik ki o da Ömer Madra’ydı. Akademik yaşamdan arkadaşım uzun zamandır kendini çevre sorunlarına adadı. “Yanlışlıklar Tragedyası: Gelecek Geldi Bile” başlıklı konuşması, ne yazık ki umut verici değildi. Umut verici olan, yakışıklı, lise öğrencisi bir delikanlıydı: Atlas Sarrafoğlu. “419 PPM eşliğinde Neden Herkes Öldürsün ki Sevdiğini?” başlıklı konuşmasında hem kendi yazdığı içeriği hem sunuşu gelecek konusundaki umutlarımızı yeşertti. Onlar sahip çıkacak bizim mahvettiğimiz dünyaya!

OYUN HAZIR DEĞİL

Şebnem İşigüzel’in yazdığı, Zinnure Türe’nin yönettiği TAŞ, Aslı İçözü, Banu Fotocan ve Ayda Akkaya tarafından hayata geçirildi. İkizdere direnişini anımsatan konusu, üç kuşaktan kadının yaşadıkları cennet gibi köylerinin taşocağı açılmasıyla cehenneme dönmesi. Konu güzel. Dili şiirsel. Ancak prodüksiyonun aceleye gelmesi görünür aksaklıklara yol açmış. Dekor kelimenin gerçek anlamıyla “dökülüyor”. Taş olduğu varsayılan amorf şekilin üzerindeki pamuklar gece boyu uçuştu. Oyuncular da pek hazır gibi görünmüyor. Buradaki festivallerde çok iyi performanslar izlemiş olduğum için biraz düş kırıklığına uğramış olduğumu söylemeden geçemeyeceğim ki düzelebilsin.

Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın Taşıdıklarımız adlı dans gösterisi bugün, Libido oyunu ise cuma, cumartesi sergilenecek. Tek Kullanımlık Hikâye ise pazar günü. Ayrıca konferanslar ve söyleşiler de var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM