‘Sonuna geldiğim hayatımın dökümü’

‘Sonuna geldiğim hayatımın dökümü’

Yeni romanı ‘Son Yolcu’da yaşamını sorgulayan Nedim Gürsel, “Açıkçası bu kez sonuna yaklaştığım hayatımın dökümünü yapmak istedim. Kitabım otobiyografi değil ama otobiyografik unsurların ağır bastığı kurmaca bir anlatı” dedi.

‘Sonuna geldiğim hayatımın dökümü’

Geçtiğimiz yıl ‘Son Fasıl’ adlı kitabını yayınlayan Nedim Gürsel, bu kez ‘Son Yolcu’ ile karşımızda… Gürsel, yeni kitabında Paris’te yaşayan Deniz Çakır isimli yaşlı bir yazarın eşini aldatmak için yaptığı yolculuk üzerinden etkilendiği olaylara, insanların, savaşlarla kadınların, coğrafyalarla kentlerin ve duyguların izdüşümlerine dikkat çekiyor… Gürsel ile Paris-İstanbul ve Diyarbakır ekseninde geçen romanını konuştuk…

‘BELKİ SON ROMANIMDIR’

■ Yeni romanınız ‘Son Yolcu’da değişik bir anlatı tarzı denediğinizi söyleyebilir miyiz? Hayatınızın bir dökümünü yapmışsınız ama tümüyle otobiyografiye başvurmadan…

Bu romanım, “belki son romanım olur” kaygısıyla, sizin de haklı olarak belirttiğiniz gibi hayatımın kısa bir dökümünü yapmayı denedim. Beni etkileyen, varoluşumu belirleyen başlıca olayların, insanların, savaşlarla kadınların, coğrafyalarla kentlerin ve duyguların izdüşümlerini yazmaya özen gösterdim. Mübadelede evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalanların ve Kürtlerin sesi duyulsun istedim. Yaşlı bir yazarla genç bir kadının umutsuz aşkları da var bu romanda… Paris-İstanbul-Diyarbakır ekseninde bir yolculuğun hikayesi de…

‘BAZI TUZAKLAR VAR’

■ Evet ama, bu hikaye tümüyle kurmaca unsurlardan oluşmuyor. İşin içine büyük ölçüde otobiyografik unsurlar da giriyor. Aslında ‘Son Yolcu’nun üzeri örtülü bir otobiyografi olduğunu söyleyebilir miyiz?

Belki şöyle diyebiliriz. Otobiyografinin ağır bastığı bir anlatı söz konusu ama sonuçta bir romanla karşı karşıyayız. Bu tarza “auto-fiction” yani “öz kurmaca” deniliyor. Otobiyografiyle kurmacanın sınırları çok belirsiz. Buysa, doğrudan otobiyografiye ters düşen bir durum. Çünkü otobiyografide yazar okura hayatıyla ilgili anlatacaklarının gerçek olduğu vaadini verir. Bu demek değildir ki tüm hayatını anlatacak. Ama anlattıklarının tümünün gerçekle birebir örtüşmesi gerekir. Son Yolcu’da yazarla okur arasında böyle bir sözleşme yok. Buna karşılık yazarın okura hazırladığı bazı tuzaklar var.

■ Kitabınızı okurken içinde yaşadığımız siyasal sorunlara da göndermeler olduğu ilk bakışta fark ediliyor. Bir aşık romanı da diyebiliriz Son Yolcu’ya ama asıl anlatmak istediğiniz bu aşk üzerinden Kürt kimliğinin sorgulanması değil mi?

Evet öyle denilebilir. Ama, yalnızca Kürt sorununa değil, tüm azınlıklara da göndermeler var. Mübadeleye ya da 6-7 Eylül olaylarına…

‘HAYAL GERÇEK OLDU’

■ Deniz Çakır Fransız Televizyonu’nun kendisi üzerine çekeceği bir belgesel vesilesiyle geliyor İstanbul’a ama asıl amacı genç Kürt sevgilisiyle buluşmak. Bu arada çok sevdiği, kimi zaman özleminden kahrolduğu İstanbul’u da kucaklamaktan geri kalmıyor. Siz de bu kez Fransız Alman ortak kanalı Arte’nin “Nedim Gürsel’in İstanbul’u” adlı belgeselinin çekimi için geldiniz sanırım.

Evet öyle oldu. Aslında Son Yolcu’yu bitirmiştim. Romandaki İstanbul yolculuğu bir öngörü olarak yer almalıydı anlatıda ama gerçeğe dönüştü. Arte’nin önerisini aldığımda kurmacanın günün birinde gerçek olabileceğini anımsadım. Hayal ettiğim ve romanda anlattığım belgesel çekimi gerçeğe dönüştü. Ne tuhaf değil mi? Edebiyat galiba böyle bir şey. Kesin yanıtlar sunmaz, sorular sorar. Çünkü soruların sorulmadığı baskı ortamlarında özgürlük olamayacağına göre yaratıcılık da olmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM