Sönmez Ateşi Acaba Hangi Dorukta Yaktın?

Sönmez Ateşi Acaba Hangi Dorukta Yaktın?

Pınar Çekirge, 1 Mayıs 2012’de aramızdan ayrılan Cüneyt Türel’i yazdı…

Telefon çaldı. Cüneyt Türel‘in aramızdan ayrıldığı haberi geldi. Gözüm masadaki ajanda sayfasına takıldı: 1 Mayıs 2012.

Brian, Halit, Sultan İbrahim, Mikhail Lvovich Astrov‘u düşündüm o an.

“Ne oldu bana bu akşam?

Ne garip, seni sanki ilk defa görüyorum…” (*)

Ajda Pekkan’a eşlik ettiği “Palavra Palavra” şarkısını mırıldanmaya çalıştım. Olmadı.

Cüneyt Türel‘i izlediğim oyunlar geçti belleğinden. Mösyö Butterfly‘ı hatırladım. Mösyö Butterfly’da yaşar kıldığı René Gallimard yorumunu. Sonra; Kabare, Vanya Dayı, Vişne Bahçesi, Sanat, Abelard ve Heloise, Vahşi Batı, Anna Karenina, Sevdiğim Adam, Aç Sınıfın Laneti, Caligula, Tartuffe, Bizans Düştü

Yeşil Sahne, İstanbul Üniversitesi Türk Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu, Gülriz Sururi & Engin Cezzar Tiyatrosu, Lale Oraloğlu Tiyatrosu, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları, Tiyatro İstanbul, Akbank Prodüksiyon Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Tiyatro Dot

Alkışlar, turneler, provalar, setler, seslendirme stüdyoları. Ödüller.

Öteye Doğru, Aklın Oyunu, Alrano Mahpusları, Cimri, Yunus Emre, Görüş Kutlama Çağı, Deli İbrahim, Kezban, Romeo Jülyet, Çıkmaz Sokak Çocukları, Kara Tavuk, Anahtar Sahipleri, Tek Kişilik Şehir, Üçüncü Selim, Alacaklılar, Sevilmek, Knepp, Molly Sweney ve diğer oyunlar…

Sadece oynamadı. Oyun da yönetti Cüneyt TürelAyak Bacak Fabrikası, Küçük Prens, Delibal, Oidipus, Cumhuriyet Kızı…

Sahneye çok yakışan fiziği, yeteneği, oyun gücüyle önemli başarılara imza atmıştı. Türkiye tiyatrosunun, hiç kuşkusuz, sayılı aktörlerinden biriydi. Şiirsel gerçekliğin üstüne oturttuğu, yalın, içtenlikli, yaratıcı pek çok yorumuyla harikalar yarattı. İzleyiciyi her defasında sahnede, ekranda, beyaz perdede yaşatılan hayata katıksız inandırdı.

Can Doğan‘ın notunu hatırlıyorum :

“Sen ne güzel bir Vanya Dayı’ydın, sen ne güzel bir diksiyon hocasıydın, sen ne güzel bir abi’ydin, sen ne güzel bir yönetmendin, ya hû sen ne güzel bir adamdın Cüneyt Abi.Türkçe’nin en güzel sesiydin. Nurlarda uyu, Cüneyt Abi, Cüneyt Hoca, Cücü…”

Turan Oflazoğlu ise ;

Billur sesli dereler gibi hep denize aktın / Aynı dünyayı paylaştık ama sen erken bıraktın / Seni sevenler bilmek istiyorlar Cüneyt söyle / Sönmez ateşi acaba hangi dorukta yaktın?” diye uğurlamıştı Cüneyt Türel‘i.

Rüzgar denizden esiyordu. Hava ilkbahara inat esintili, serin. Hatta enikonu soğuk.

Recep Bilginer‘in “Sevdiğim Adam” oyununda, Halit rolüyle sahnede kurduğu dünyanın gerçekliğini düşündüm yine. Cüneyt Türel hem Halit, hem Caligula, hem Vanya Dayı, hem Abelard’dı.

Vedat Demirci‘nin “Alnında Işığı İlk Hisseden Tiyatro Sanatçılarımız-II”  (2003) kitabına uzandı elim. Yüz yirmi üçüncü sayfayı açtım…

PINAR ÇEKİRGE

(*) Şarkı Sözü : F. Şenes

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM