Şile bezi yeniden sahnede

Şile bezi yeniden sahnede

Tekstilde yenilikleri takip etmek kadar geleneksel ürünlerin potansiyelini kullanmak da önemli. Şile bezi de o geleneksel ürünlerden… 70’lerde öne çıkan bir ihracat kalemiyken zamanla üretimi düşen bez, yatırımlarla yeniden dünya sahnesine hazırlanıyor.

Özge Güngörmüş
Özge Güngörmüş
İlyas Umut Özacar
İlyas Umut Özacar

Şile bezi İstanbul’un coğrafi işaretli ürünlerinden ve kültürel mirasın önemli bir parçası. Bu bezin yeniden ekonomiye kazandırılması içinse üretiminin artması ve bezi özel kılan el emeğinin desteklenmesi gerekiyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı ve Şile Belediyesi de bu amaçla “Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi” projesini hayata geçirdi.

 

Fotoğraf: TRT Haber

[Fotoğraf: TRT Haber]

 

 

Geleneksel dokuma süreci

Şile bezini özel kılan meşakkatli dokuma süreci…

Önce ipler dayanıklılığı artırmak için unlu suda kaynatılıyor, kaynatılan ipler atölyelerde dokunuyor. Kumaş, papatya gibi doğal yöntemlerle renklendiriliyor. Karadeniz’in sularında yıkanıp Şile’nin kumlarına seriliyor ve son aşamada bez nihai ürüne dönüşüyor.

Böyle bir üretim sürecini organize etmek için proje kapsamında bir kooperatif ve dört dokuma atölyesi kuruldu; kadınlara dersler verildi. 475 kadın kooperatif faydalanıcısı olarak istihdam edilirken, 240 kadın eğitim alarak sürdürülebilir gelir elde etmeye başladı.

 

[Fotoğraf: TRT Haber]

 

 

Hedef üretimi tüm dünyaya ihraç edebilecek kadar artırmak

Projenin ilerleyen safhalarında üretimi tüm dünyaya ihraç edebilecek kadar artırmak ve daha çok kadını istihdam etmek amaçlanıyor.

Üretimin artmasına paralel olarak test ve analiz merkezi de kurulacak. Bu merkezde Şile bezi üreten ve satan firmalar ürünlerini test ettirip sertifika alabilecek.

 

Fotoğraf: TRT Haber

[Fotoğraf: TRT Haber]

 

 

İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen şöyle anlatıyor:

“Bu projenin sonraki aşamalarında biz evlere de tezgahlar, atölyeler kurmayı ve Şile’deki ev kadınlarının ekonomiye katılımını artırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Şile’nin sosyal ve ekonomik olarak da kalkınmasını istiyoruz. Yine projenin sonraki aşamalarında bu işi daha endüstriyel hale getirmeyi umuyoruz.

El ürünü bezler üretilmeye devam ederken aynı zamanda Şile’de bir endüstriyel üretim merkezi kurup Şile bezinin üretim miktarının küresel ölçeğe yetecek hale getirilmesini arzu ediyoruz. Bu aşamada aynı zamanda bir araştırma ve test laboratuvarı da kurulacak. Şile bezinin bir standarda sahip olması da sağlanacak.”

Kurgu: Buse Şimşek

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM