SEVDİĞİM İNSANI DOĞRU OLMAYAN BİR KÜLTÜRÜN İZLERİNDEN DOLAYI KAYBEDEMEM

SEVDİĞİM İNSANI DOĞRU OLMAYAN BİR KÜLTÜRÜN İZLERİNDEN DOLAYI KAYBEDEMEM

Okuduğum zaman beni şükür duygusu ile dolduran bir mektup aldım, aşağıda paylaşıyorum.
***
Merhaba Doğan Hocam;
EVLENMEDEN ÖNCE kitabınız mühendislik fakültesi finalleri arasında sadece iki günde bitirilmeyi sağlayacak kadar değerli bilgiler içeriyordu. Size ve çalışma arkadaşlarınıza sonsuz saygılarımla teşekkürlerimi iletiyorum.
Kitabın kapağını kapatıp kendimle ‘Ne öğrendin bu kitaptan?‘ başlıklı bir diyalog gerçekleştirdim.
Okulunu bir sene uzatmış ve bittiğinde evlenmeyi düşünen bir insanım. Ben Korku Kültürüyle, evlenmeyi düşündüğüm insan ise Değerler Kültürü ile büyütülmüş.
İlişkimizde yaşadığımız problemlerin benim ‘güçlü olmalıyım’ takıntısından kaynaklandığını ve karşılığında ise ‘BİZ’ olmaya çalışan bir insanın cümlelerini duyduğumu fark ettim.
Evliliğin başladığı yerin gelinlik giydiğim gün olduğunu düşünürken anladım ki evlenmeden önce konuştuğumuz her şey bizim evliliğimiz oluyormuş aslında.
Konuşmadığımız veya konuşmaktan kaçtığımız his ya da düşüncelerin bizi ne kadar kısıtladığını gördüm ve şimdi ilişkimin temeline açık olmayı koyuyorum.
Ve bu kitaptan edindiğim en değerli kazanımsa ‘değişmeliyim ve değişebilirim’ oldu. Çünkü sevdiğim o insanı doğru olmayan bir kültürün izlerinden dolayı kaybedemem. Ve de eksiklik olarak fark ettiğim taraflarımın çocuklarım tarafından rol model olarak alınmasına ve doğru olanın bu olduğu algısına kapılmalarına izin veremem.
İyi ki bu kitap girmiş hayatıma . Çok teşekkür ederim emeklerinize, bilginize ve ‘can’a ulaşan kaleminize…
NOT: Bir kere okuyup kitaplık raflarında durmayacak ve tekrar tekrar okumak istediğim bu kitabı sizin imzanızla saklamayı çok isterim, mümkünse. Yüce gönlünüze sevgilerimle…
***
Mektubu okudunuz. Beni en çok etkileyen cümleleri burada tekrar etmek istiyorum: “Evliliğin başladığı yerin gelinlik giydiğim gün olduğunu düşünürken anladım ki evlenmeden önce konuştuğumuz her şey bizim evliliğimiz oluyormuş aslında.”
Bir diğer cümle de, “eksiklik olarak fark ettiğim taraflarımın çocuklarım tarafından rol model olarak alınmasına ve doğru olanın bu olduğu algısına kapılmalarına izin veremem.”
Böyle bir gencimiz olduğu için kendisiyle gurur duyduğumu buradan ifade etmek istiyorum.
NOT- imzalı kitap yakında eline ulaşacak.
(Doğan Cüceloğlu / 11 Ocak 2018)
Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'SEVDİĞİM İNSANI DOĞRU OLMAYAN BİR KÜLTÜRÜN İZLERİNDEN DOLAYI KAYBEDEMEM' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM