Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
SES
 • 0
 • 384
 • 15 Eylül 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Allah nasip etti, gençlik-öğrencilik yıllarımda çok otobüs seyahatleri yaptım..
bunların çoğu istanbul-giresun arası fındıkkale otobüslerinde, az bi miktarı da tatil-hastalık vb yolculuklar gereği iç anadolu ve ege’ye işleyen diğer firmalarda gerçekleşti..
yazarlığım misal, her fındıkkale otobüsünde mutlaka yer alan, komedyen ötesi teyzelerim sayesindedir..
ol mübarek kadınların yazılması gerekiyordu..
yazdım, okundum, tutundum, yer edindim, şükürler olsun..
****
bu yolculukların bi bölümü mecburen mola yerlerinin umumi wc’lerine uğramamı da gerektiriyordu..
ömr-ü hayatımda asla yellenmeyi sevmeyen biri olarak, buralarda duyduğum acayip sesler çok tuhafıma gidiyordu.. zaman zaman ” hadi yahu”, bazen “Allah Allah”, kimi kez de “pes” gibi tepkiler veriyordum, uzak bi pisuvarda kendi halimde alçak gönüllü teşaşürler eylerken..
(teşaşür eylemek ferhan şensoy’un uydurduğu o benzersiz sözcüklerden biridir.. arapça falan diğildir ve bi işeme eylemi anca bu denli güzel adlandırılabilir)
****
zamanla, maalesef, bu yellenme sesleri üzerine uzman oldum.. şöyle anlatayım, bi duymaya anlar, aralarındaki farkı bilirdim, hangisi ege erkeği yellenmesidir, hangisi sivas, hangisi karadeniz erkeğinin, hangisi istanbul?
dileyene bugün bile ayrıntı verebilirim.. ege erkeği epik yellenir, karadeniz erkeği pastoral, iç anadolu erkeği dramatik, istanbul erkeği lirik..
önemlidir, not alınız..
****
bigün ADD için sinop’a gitmiştik.. epeydir seyahat etmemiş ve artık orta yaşa erişmiştim.. sinop’ta toplantı yaptığımız otelin wc’sini kullanmam gerekti..
yine en zavallı halimle pisuvar başındayken, yan kabinlerden bi yellenme sesi geldi.. gizemli idi biraz?
duraksadım.. çıkaramadım.. hangi bölgemize ait olduğunu çözemedim.. ve üzüldüm tabi.. unutmuştum, uzmanı olduğum yegane konuyu..
derin bi kederle ellerimi yıkamaya giderken, bi japon turist çıkmasın mı kabinden..
ohh be dedim, rahatladım, unutmuş falan diğildim, sadece egemenlik bölgem dışında bi vaka yaşamıştım..
nasıl sevindim, bilemezsiniz..
****
ama hiçbi wc sesi, çocukken analarımızın çiş tuttuğu metal lazımlıklardan çıkan “erkek çocuk çişi sesi” kadar duygusal diğildir..
vakt-i zamanında test etmiştim bu sesi, net olarak fa diyezdi..
veya bilemem, ben minikken lazımlığa fa diyezden işerdim..
****
şimdi umumi wc’lerimize, alaturka tuvaletlere özgü, bi plastik maşrabaya akıtılan su sesi hakim salt..
ilkelliğin sesidir o..
kimse bana çökmeli wc’nin daha sağlıklı olduğu’ndan dem vurmasın.. pislikten başka bişi diğildir..
bencileyin ki, evinde 40 tane wc parfümü, kendi naçiz vücudunda 80 tane losyon ile yaşayan sıradan bi insanım, plastik maşrabalı wc nedir la?
nasıl bi negatifliktir?
****
lazımlık sesimize kurban olsun, plastik maşraba sesi..
son sözüm budur..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM